GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Suriyeli Kürtler federal sistemi onayladı

Suriye'nin kuzeyinde Suriyeli Kürtlerin kontrolündeki üç bölge; Ankara, Şam ve Washington'ın aksi yöndeki uyarılarına rağmen "federal sistemin" kurulmasını onayladı.

hurriyet.com.tr

Federal sistemin kurulması için Suriye'nin kuzeyindeki Rimelan kasabasında dün bir konferans toplanmıştı. Konferansta bugün yapılan oylamada, Türkiye sınırı boyunca yer alan Cezire, Kobani ve Afrin bölgelerinin "federal sistem" altında birleştirilmesine onay verildi.


Savaşın başlamasından bir yıl sonra Suriye ordusunun çekilmesinin ardından, Rojava adı verilen Suriye’nin kuzeyi, Kürtlerin yönetiminde fiili özerk bir bölge oldu. Demokratik Birlik Partisi (PYD), 2014’te Rojava’daki üç kantonda, Afrin, Kobani ve Cezire’de ‘Demokratik Özerk Yönetim’ ilan etti. Suriyeli Kürtler, Irak sınırından Fırat Nehri’ne kadar 400 km’lik bir alanı kontrol ediyor.

TÜRKİYE: TEK TARAFLI ADIM ATILAMAZ

Oylamanın ardından Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Suriye'de belli bir kesimin etnik kökene bağlı olarak tek taraflı şekilde atım atamayacağını, ülkenin geleceğine halkın birlikte karar vermesi gerektiğini söyledi.

Türk yetkili, Suriye'de federal bir yapı oluşturulması için bazı adımların atılmakta olduğunu belirterek, "Bu konuda Türkiye'nin tutumu tamamen net ve açık. Kim olursa olsun Suriye'nin içinde hiç kimsenin oldu bittiyle yeni yapılar kurmasını, Suriye'ye yön çizmesini istemiyoruz" dedi.

"Suriye'de belli bir kesim, etnik kökene bağlı olarak tek taraflı şekilde adımlar atamaz" diyen aynı yetkili, şöyle konuştu:

"Suriye'de çözüm için müzakereler devam ediyor. Belki ağır işliyor ama bunun sonuçlarını göreceğiz. Rusya'nın belli ölçüde çekilmesi orada iklimi yumuşatabilir. Suriye'nin bir bütün olarak kalıp, zayıflatılmadan, uzlaşmayla ve anayasayla Suriye halkı geleceğine karar vermeli. Tek taraflı her türlü girişim Suriye'nin bütünlüğüne zarar verir."

HEM REJİM HEM DE MUHALİFLER REDDETTİ

Suriye hükümeti de gelişmenin yasal veya siyasi bir etkisi olmadığını belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynak, resmi haber ajansı SANA'ya, "Böylesi bir duyurunun, Suriyelilerin tamamının isteğini yansıtmadığı sürece ne yasal bir değeri vardır, ne de yasal, siyasi, sosyal ve ekonomik bir etkisi vardır" açıklamasında bulundu.

Kaynak, "Suriye Arap Cumhuriyeti hükümeti toprak bütünlüğünü ve Suriye halkını küçümseyen herkesi uyarıyor. Birlik veya federalizm konusunu gündeme getirmek Suriye'nin toprak birliği, anayasa, milliyetçilik ve uluslararası uzlaşmalara aykırıdır" dedi.

Federal sistem oylamasına, Suriyeli muhalif gruplardan Yüksek Müzakere Komitesi ve Ulusal Koalisyon da tepki gösterdi.

"KUZEY SURİYE FEDERASYONU"

Reuters’a konuşan Kobani kantonu Dış İlişkiler yetkilisi İdris Nassan dün, ülkenin kuzeyinde “Kuzey Suriye Federasyonu” adıyla federal bir sistem ilan edileceğini açıklamıştı. Reuters’ın incelediği taslak belgelere göre, federal sistem konusunda önerilen model, demokratik bir öz yönetim ile idare edilen bölgelerin ekonomi, güvenlik ve savunma alanlarında kendi kararlarını almalarını öngörüyor.

YORUMLAR

 • Egeli Doktor 20.03.2016 00:50:01 Suriyeli vatan hainlerini neden ülkeye aldığımız şimdi anlaşıldı... kuzey suriyede kürt çoğunluğu sağlansın diyeymiş meğer....
 • FERİDE ÖZÇELİK 20.03.2016 00:36:12 DEVLET KURACAĞIZ DİYE YIRTINANLARA BİR MÜJDE DE BİZDEN:Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde kontrolünde tuttuğu bölgelerde federasyon ilanını kabul etmediğini bildirdi.
 • FERİDE ÖZÇELİK 20.03.2016 00:33:58 KURDUN..NASIL YAŞAYACAKSIN?İRAN FEDERASYONA İZİN VERMİYOR..MERKEZİ IRAK HÜKÜMETİ İZİN VERMİYOR..WASHINGTONDAKİ AĞABABALARINIZ SİZİ NASIL YAŞATACAKLAR TAAA ATLANTİK ÖTESİNDEN..
 • Mustafa Demir 20.03.2016 00:29:31 Halep, Sam a namaz kilmaya gitmek icin simdi kürtlerden vizemi almamiz gerekecek.
 • alp alt 20.03.2016 00:21:48 Haberin öz yönetim kelimeleriyle bitmesi de manidar olmuş.
 • Akdenizden empati 19.03.2016 23:25:50 HAYIRLI OLSUN DEMEMİZDE HAYIR VARDIR. KOMŞUMUZ OLACAKLAR, HEMEN HIR ÇIKARMAYALIM.
 • Brenda Bir 19.03.2016 23:08:03 $AMDA NAMAZ KILACAKTI, $ÍMDÍ SINIRDA KAZAYI BÍLE KILAMIYACAK!! REZÍL KEPAZE OLDU ÍMAM HATÍP MEZUNU CAHÍL.
 • EN BÜYÜK BEŞİKTAŞLI : ATATÜRK 19.03.2016 23:07:51 Kuzeyde Türklere ihanet et, Güneyde Araplara ihanet et. Arada, Devlet kur. Eeeee sonra ne olacak ?
 • EN BÜYÜK BEŞİKTAŞLI : ATATÜRK 19.03.2016 23:02:23 Suriye' deki toplam Kürt sayısı : 1.400.000 olup, sadece ülkemize göç eden Suriyeli Arap sayısı : 3.500.000' dur. Kısaca, Kürt nüfus yok ama Kürt Devleti var. Siz dalga mı geçiyorsunuz ? Matematik, Tarih, Coğrafya mı bilmiyorsunuz ?
 • EN BÜYÜK BEŞİKTAŞLI : ATATÜRK 19.03.2016 22:47:52 Suriye' nin kuzeyi Kürt bölgesi değildir. Orası, Arap bölgesidir.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...
Kadın olmanın her anlamda güç olduğuna 3 kanıt

EN SON HABERLER

 1. Katalonya restleşmesi
 2. Trump'tan Rakka ve PYD açıklaması: Müttefiklerimiz...
 3. Gövde gösterisi: Geri adım atmadılar, sokağa döküldüler
 4. Trump onayı verdi: Kennedy suikastında sır perdesi kalkacak mı?
 5. Çekya'da milyarder aday seçimi önde götürüyor
 6. Mısır'da polis konvoyuna saldırı: En az 50 ölü
 7. Yeşiller’in Türk belediye meclisi üyesi BIG Partisi'ne katıldı
 8. Münih saldırganı 33 yaşındaki Alman
 9. Alman siyasetçi ölü bulundu! 'Yasak aşk iddiası...'
 10. Ölünce bile duymaya devam ediyoruz