FUTBOL
BASKETBOL
VOLEYBOL
eSPOR

Uygulamada okumaya devam et.

Milli Takımımız

Milli takımımız İsveç’i, İsveç’ de yendi…Mutlu olduk. Televizyon karşısında uzun süredir “Golll” , diye bağırmamıştım… 

Hürriyet Haber

Bağırdım.Maçı izlerken takımımızı pek de, tanımadığımı fark ettim… Biraz daha derin araştırayım istedim…Araştırma falan da değil, ‘sonuç’, diyelim biz buna…İsveç maçında süre alan ve kazanan takımımızı oluşturan oyuncuların,  nerede yetiştiklerine baktım…Sonuçlar beklediğimden de ilginç çıktı…Bizim ülkede alt yapı eğitimi aldığını sandığım bazı futbolcuların da, yurt dışında alt yapı eğitimi aldığını gördüm.
***İşte sonuçlar:Sinan Bolat: Belçika.Çağlar Söyüncü: Buca-Altınordu.Kaan Ayhan: Almanya.Ömer Bayram: Hollanda.Zeki Çelik: Bursaspor.Okay Yokuşlu: Karşıyaka.Yunus Mallı: Almanya.Oğuzhan Özyakup: Hollanda.Mehmet Topal: Malatya-Ç.Dardanel.Emre Akbaba: Fransa.Hakan Çalhanoğlu: Almanya.Cengiz Ünder: Buca-Altınordu.Serdar Gürler: Fransa.Cenk Tosun: Almanya.
***
Siz de gördünüz…İsveç maçında süre alan 14 futbolcumuzun;9 tanesi, yurt dışında alt yapı eğitimi almış…Ülkemizde alt yapı eğitimi alan oyuncu sayımız ise sadece 5.Bir de yazı ile yazayım, daha iyi anlaşılsın…Sadece beş…
***Bir ikinci önemli nokta da, bu 14 futbolcunun şu anda 10 tanesi yurt dışında top oynuyor… Bu konuya da, dikkat etmeliyiz…Lucescu’yu ‘asarken’, hakkını da yememeliyiz…Gerçekten izlemesi ve takım yaratması oldukça zor!“Aman efendim, Belçika milli takımında da oyuncuların hiç biri Belçika liginde oynamıyor!”Dememeliyiz.Aynı şey değil!O takım, 15 yaşından beri aynı takım…Ve aynı sistem ile birlikte oynuyor…
***Ülke futbolu ile ilgili çözüm mü arıyorsunuz?İşte sonuçlar tüm çıplaklığı ile ortada…Futbolu çok seviyoruz, ancak futbolcu yetiştiremiyoruz!Bir yığın teknik direktörümüz, sahamız, futbolcumuz var ama futbolcu yetiştiremiyoruz!“Yabancı sayısı”, “transferin uzatılması” gibi suni konuları bırakıp bu konu üzerinde kafa patlatmalıyız…Bir yandan kulüplere eğitim anlamında önderlik edip, bir yandan da zorunluluklar getirmeliyiz…Örneğin: “Alt yapı için üç tane çim sahası olmayan takım, Süper Lige alınamaz.” “Alt yapısında 300 tane lisanslı oyuncusu olmayan ve bunlara haftada 10 saatten az ders veren kulüpler, Süper Lige alınamaz…“Yayıncı kuruluştan gelen paranın yüzde 10 alt yapıya harcanacaktır…” Gibi…Tamamen atıyorum…Ancak sorun net…
***Bakın Altınordu, bu işi yapmaya başladı. Meyvelerini yeni toplayacak, ancak şimdiden beş futbolculuk kontenjanın ikisini almış…Yani yüzde 40 anlamına gelir…İşte sorun, işte çözüm…Ancak emek ve sabır istiyor…

Diğer Yeni Yazılar

YORUMLAR

 • Kamil Yeşillik 12.09.2018 10:24:34 Harikasınız Ateş Bey, sizi FBTV. de izlemek de büyük keyif. Değindiğiniz konular, sporun çıban başları ve cerihatları tüm çıplaklığıyla işleniyor.
 • Murat Boyraz 12.09.2018 09:44:11 Aykut Bey; Ayrıca ben bugün bile G. Amerika liglerini izleyemiyorum. Her yerde İngiltere ve İspanya ligi. Yıllarca Pele'yi, Zico'yu, Maradona'yı izleyenler nerede, kaç maçını izlemişler?
 • Murat Boyraz 12.09.2018 09:40:01 Aykut Bey; Topla oynama hevesimiz, G. Amerikalıları izlemekten mi kaynaklı yoksa bizim de eğilimimiz bu yönde mi? Lefterler, Canlar G. Amerikalıları izledikleri için mi öyle oynuyorlardı?
 • Murat Boyraz 12.09.2018 09:38:03 Aykut Bey; Ya da şöyle düşünelim: Pele, Maradona, Zico'yu izlediğimiz gibi Klinsman, Rumenige, Matheus'u da izledik. Neden birincilerden etkilendik de ikincileri örnek almadık?
 • Murat Boyraz 12.09.2018 09:36:18 Aykut Bey; Pele, Maradona, Zico gibi oyuncuları bizim izlediğimiz gibi İngilizler, Almanlar, Danimarkalılar da izledi. O halde bizde ortaya çıkan topla oynama hevesi onlarda neden ortaya çıkmadı?
 • Aykut Demirci 11.09.2018 21:51:19 1986-87de FB 11,BJK 7,GS 6 defa şampiyondu,30 küsür yılda sistemin nasıl işledini yaşaya yaşaya örendik,teşekkürler(!)
 • Aykut Demirci 11.09.2018 21:50:44 bitmesine ramen,boşta olan futbolcuları transfer edebilme hakkı için TFFye yapılan başvuru,Türk futbolu için mi yapılmıştır,yoksa 1 golcü ihtiyacı olanlar için mi yapılmıştır buna da bakınız lütfen.
 • Aykut Demirci 11.09.2018 21:48:32 Yazı milli takımla ilgili olsa da 1 yorumcu neden hakem fd eleştirilmedini sormuş.30+ yıldır futbolun tüm kurumlarının hangi renklerin scoutu olarak çalıştına hangi renklere faydalı olduna şahit
 • Aykut Demirci 11.09.2018 21:48:31 oldukta geçenlerde Akdeniz takımından alınan on numaralı oyuncunun transfer masasında hangi takımın eski yöneticisi vardı,bu kişi nerde görevlidir bakmanızı tavsiye ederim.Ayrıca transfer dönemi
 • tino vargas 11.09.2018 21:11:52 Milli takımın teknik direktörü Yılmaz Vural Hoca olsa, dünkü maçtaki futbolcuları ofansif oynatır takım hem coşar hemde uçar, Lucesku takımı frenliyor korkak oynatıyor galibiyet futbolculardan geldi.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
İstanbul’da üniversite kazananlara 10 adımda öğrencilik rehberi
Tatilde başınıza gelebilecek tatsız 6 olay
Lezizz’den yaz sonu reçetesi: 6 hafif ve pratik atıştırmalık

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Kartlar yeniden dağıtıldı
 2. Fenerbahçe dejavu gibi
 3. Isıramıyor Fener
 4. Sevdim ben bu Fener’i!
 5. Ali Koç Başkan, Fenerbahçe Şampiyon(!)
 6. Ofsayt kalkmalı!
 7. Avrupa kıtası şampiyon oldu!
 8. Siz bizim gerçek gururumuzsunuz!
 9. İzliyor musunuz?
 10. VAR’lığı yetti!