FUTBOL
BASKETBOL
VOLEYBOL
eSPOR

Uygulamada okumaya devam et.

Yılmaz Vural'dan beklenen final

Dört takımın 2. lige düşme adayı olarak başladığı haftada nefesleri kesen bir mücadele sonrası  Samsunspor  öne geçtiği karşılaşmada Giresunspor’a yenilerek havlu atmış oldu. Samsunspor camiasına da buradan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Eskişehirspor  Bolu maçına  çıkarken mutlak galibiyet parolası ve müthiş bir seyirci desteği ile çıkmıştı. Yılmaz hoca maçtan önce her şeyi galibiyet üzerine planlamış ama üzerine basarak yenemiyorsan da yenilmemenin çok önemli olduğunu belirtmişti.

Maçın başlarında gelen şok gol, üzerine birde Samsunspor ve Denizlispor’un öne geçmeleri bir anda bütün senaryoyu Eskişehirspor’un aleyhine çevirmişti. Taraftarın trübünde futbolcuların sahadaki gayretleri bir türlü istenilen golün gelmesine yetmedi.

Maçın ikinci yarısında bütün riskleri alan Eskişehirspor 80. dakikada  yenen ikinci golden sonra  ümitlerini yitirmişti.

Ama bir şeyler yerine tam oturmuyordu herkesin kafasında eminim şöyle bir düşünce yer etmiştir. Yılmaz Vural’ın başında olduğu bir takım için böyle bir teslim oluş hele böyle bir son hiç normal değil. Derken kaptan 85. dakikada ortaya çıktı ve bir kıvılcım ateşledi. 85. Dakikada oyuna giren Andaç uzatma dakikalarının başında hayatında hiç unutamayacağı bir gole imza atarak skoru 2-2’ ye taşıdı. Samsunspor’unda mağlubiyet haberi ile birlikte stad tam bir bayram yerine döndü.

Eskişehirspor  TFF 1. ligde kaldı her şey çok güzel ama şimdi herkesin konuştuğu şey önümüzdeki sezon ne olacak. Başkanda maçın ardından Eskişehirspor’u önümüzdeki sezon bekleyen zorluklardan kısaca bahsetti. İnşallah bu sezon yaşanan olaylardan ders alınarak önümüzdeki sezon Eskişehirspor için yapılabilecekler şimdiden çalışılmaya başlanır.

Yazının devamı...

Es es sürprize izin vermedi

Gaziantepspor’un bu durumu Eskişehirsporlu futbolcularında maça konsantrasyonunu olumsuz şekilde etkiledi. İlk yarı boyunca erken gol bulmak adına oyun kurmakta zorlanan Eskişehirsporlu futbolcular golün gelmemesi neticesinde basit hatalar yapmaya başladılar. Neyse ki ilk yarının sonunda gelen gol Gaziantepsporlu futbolcuların direncinin kırılmasına ve Eskişehirspor’un rahatlamasına neden oldu.

Şimdi alınan bu üç puandan sonra Eskişehirspor kritik Samsun Denizli maçının sonucunu beklemeye başladı. Bu maçtan çıkacak sonuç küme düşecek üçüncü takımın belirlenmesi adına çok önemli. Bana sorarsanız Eskişehirspor açısından o maçtan çıkacak en kötü sonuç beraberlik çünkü averaj açısından iki takımdan da iyi durumdayız. Bir takımın yenilmesi demek kalan iki haftada Eskşehirspor hiç puan almasa bile bir galibiyet bir beraberliğe ihtiyaç duyması demek.

Tabi dilerim bu senaryolara hiç ihtiyaç duymamıza gerek kalmaz nasıl mı? Bu hafta oynayacağımız Boluspor maçından üç puan alarak bitime bir hafta kala işimizi bitiririz. Bu yüzden hiç hız kesmeden tam konsantre Boluspor maçına odaklanmalı ve Eskişehirspor’a ve büyük taraftarına yakışır şekilde bu işe Eskişehir’de son imzamızı atmalıyız.

Yılmaz Vural’ın finallerin hocası olarak nam yapmasında böyle kritik haftalarda elde ettiği başarılı sonuçlar önemli. İnanıyorumki bu hafta Yılmaz hoca önderliğinde sakat olan Ofoedu’nunda maça yetişmesiyle birlikte Eskişehirspor’un üzerine kara bulutların çöktüğü bu sezonu güzel bir sonuçla neticelendiririz.

Yazının devamı...

Usta imzasını atmış

Geçtiğimiz hafta yapılan teknik direktör değişikliğinin ardından Yılmaz Vural tercihine mesafeli bir yaklaşım, hatta protestolar olmuştu. Ama bu hafta ki maçtan sonra Eskişehirspor’un içinde bulunduğu durumda Yılmaz Hoca tercihinin ne kadar isabetli bir karar olduğu apaçık görülmüş oldu.

Bu hafta takımın oyuncularında sistemde hiçbir değişiklik yoktu, taraftar yine her zamanki gibi coşkuyla tiribündeki yerini almıştı, farklı olan o coşkuyu, heyecanı, kazanma arzusunu futbolculara geçiren teknik direktördü. Tabi burada Yücel hocaya haksızlık etmeyelim; Eskşehirspor’a yine böyle zor bir durumda gelerek kısıtlı imkanlarla buraya kadar başarılı bir çizgi yakaladı. Ama son haftalardaki düşüş neticesinde futbolun gerçeği bir kan değişikliğinin Eskişehirspor’un yararına olacağını düşündüğünden görevini bıraktı.

Eskişehirde bir haftadır yaşlısından gencine herkes Samsunpor maçıyla ilgili senaryoları dillendirmekte idi fakat hiç kimse bu maçın bu kadar kolay olacağını tahmin edememişti. Erken gelen iki gol arkasından kırmızı kart ve zor geçmesi beklenen bir maç adeta bir şölen havasında geçti.

Şimdi ipler Eskişehirspor’un elinde yakalanan bu havayla birlikte Samsunspor ve Denizlispor’un oynayacağı haftada Gaziantepspor maçında bir süprize mahal vermeden üç puanı almamız önemli. Keza Gaziantepspor maçında üç puan cepte diyen takımların yaşadığı süprizleri gördük. Hiçbir maç oynamadan mücadele edilmeden kazanılmaz.

Maçtan sonra röportajını izlediğimiz Yılmaz hoca ve futbolcularında üzerine basarak söyledikleri gibi bu hafta önemli bir maçı kazandık ama herşey bitmiş değil. Asıl şimdi işi sıkı tutup rehavete girmeden mücadelemize devam etmemiz gerekli.

 

Kalan üç haftalık sürede bir kazaya uğramamak kimseye eyvallah etmemek adına en az 6 puan çıkartarak matematiksel olarak ligde kalmayı garantileyip kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz.

Bu arada Hürriyet içinde birkaç cümle söylememiz gerekir. İlerlemiş yaşına rağmen sahada elinden gelen mücadeleyi gayreti gösteren ve bu güne kadar terini son damlasına kadar formasına döken tam bir profesyonel. Zaten var olan hırsına birde Yılmaz hoca faktörü eklenince kelle koltukta savaşıyor nazar değmesin.

Yazının devamı...

Yılmaz Vural ders notlarını aldı

 Bu dakikadan sonra Eskişehirspor için zaten eksik olan kadrosuna kart yada sakatlık neticesinde yenilerini eklemeden maçı tamamlamak önemli idi. Rize maçında Yılmaz Vural takım savunmasındaki sıkıntıları, pozisyon hatalarını daha önemlisi seri mağlubiyetler sonrası psikolojisi dip yapmış futbolcuları sahada izledi.

Kalan maçlara ve fikstüre baktığımızda küme düşme potasındaki en önemli rakibimiz olarak öne çıkan Samsunspor maçında galibiyet haricindeki her sonuç Eskişehirspor için felaket olur. Bu hafta kaybedilen Rize maçı eksiklerin görülmesi adına önemlidir. Her şerde bir hayır vardır bu hafta yapılan hataları Samsun maçında yapmayalım ki canımız yanmasın.

Yönetimin hoca değişikliğine giderken kalan son beş haftalık süreçte Yılmaz hocayı tercih etmesindeki en önemli etken 4 haftalık mağlubiyet neticesinde psikolojik olarak bir çöküş yaşayan oyuncuları kalan kısa sürede toparlayabilecek en ideal hoca olduğuna inanmasıdır.

Şimdi Yılmaz hocanın takıma etkisini göreceğimiz asıl maça geldi sıra geçen yıl Göztepe ile oynadığımız final maçı ne ise bu maçta en az o maç kadar hayati önem taşımakta. Samsun maçında tribünlerin tıklım tıklım dolacağına eminim ama Yılmaz hoca ve futbolcuların maça en iyi şekilde hazırlanmaları için taraftarında hafta içinden başlayarak onlara pozitif sinerji vermeleri hedefe giden yolda bir ve beraber olmaları çok önemli.

Takımımızda eksikler olabilir her şey yolunda gitmiyor olabilir ama Eskişehirspor taraftarı 12. adam görevini eksiksiz olarak yerine getirmek için bu hafta tribündeki yerini alacaktır.

Yazının devamı...

Kendi ayağımıza sıkıyoruz

Karşılaşma öncesinde Yücel İldiz’in de söylediği gibi bu maçtan 3 puan almak rakiplerimizin de birbirleriyle oynadığı bu haftada düşme hattı ile aramızda birkaç tane takım bırakarak kendi göbeğimizi kendimizin kesmesi anlamına geliyordu.

Üç haftalık mağlubiyet serisinin ardından taraftarda futbolcularda galibiyet için öyle bir motive olmuşlardı ki her şeyin yolunda gittiği karşılaşmada Eskişehirspor’un golünü beklerken bir anda hakemin Semih’i çok kolay bir şekil de kırmızı kartla oyundan atması bütün dengeleri değiştirdi.

Kaybedilen üç puanın yanı sıra tribünlerden futbolculara gelen tepkiler maçın son bölümlerinde hiçte istemediğimiz görüntülerin yaşanmasına neden oldu.
Alınan kötü sonuçların ardından gelinen bu noktada her maçın böyle stresli ve yıpratıcı geçeceği herkesin malumu iken seyircinin futbolculara olan tepkisinde ölçüyü kaçırması hiç de hoş olmadı.

Bu maç hakemin direkt olarak sonuca tesir ettiği bir mücadele idi. Hal böyle iken seyircinin bazı futbolculara tepkinin dozajını abartarak adeta saha içinde psikolojik olarak linç etmesi doğrumu? Yücel hoca da şimdi elindeki geniş kadro içerisinden seyircinin perte çıkarttığı futbolcuları keserek yeni oyunculara şans verir ve haftaya takım şahaneler yaratır.

Bu hafta sahada 3 puandan fazlasını bıraktık. Tribünler bir an önce kendine gelip kritik haftalarda bu futbolcularla hedefe yürüyeceğimizin bilinci ile dibe vuran özgüven ve morali yeniden tesis etmeli. Aksi taktirde bu şekilde kendi ayağımıza sıkmaya devam edersek en büyük gücü taraftarı olan bu takım sahipsiz kalır ve maç kazanması hayal olur.

Ben eminin aklı selim Eskişehir taraftarı deplasmandaki Rize maçının sonucu ne olursa olsun içeride oynayacağı Samsunspor maçında futbolcularının tamamını bağrına basarak onların gücüne güç katacaktır.

Yazının devamı...

SÜRPRİZ ÇIKMADI

    Maçın ilk 25 dakikasında Ankaragücünün baskılı oyunu karşısında Eskişehirspor kaptığı topları olumlu kullanamadığı için yarı alanından çıkmakta zorlandı. Bu dakikadan sonra ayağa isabetli paslarla orta sahada topa sahip olmaya başlayan ve oyunu dengeleyen Eskişehirspor üçüncü bölgede son paslarda biraz becerikli olsa gol bulması da mümkün olabilirdi.

      Deplasman maçlarında kontratak oyunuyla etkili olan Eskişehirspor bu maçta Ofoedu’yu istediği toplarla buluşturamadı. Golü bulamadığımız deplasmanda İsmail Kartalın Kehinde’yi oyuna alarak çift santrafora dönmesi ve oyunda iyice baskıyı artırdığı dakikalarda berabere giden oyunu tutmak adına Yücel Hocanın kulübesinde bir tane defansa takviye alabileceği futbolcu maalesef bulunmamakta. İşte böyle önemli detaylarda devreye girdiğinde maalesef golü yemeniz de kaçınılmaz oluyor.

    Üç haftadır alınan mağlubiyetlerin düşme hattında ki rakiplerimiz karşısında olmaması ve neyse ki bu süreçte rakiplerimizin de puan kayıpları yaşaması daha kötü bir tabloyla karşılaşmamıza engel oldu.

    Şimdi Milli maç nedeniyle verilecek arayı iyi bir şekilde değerlendirerek içeride oynayacağımız Balıkesir maçıyla başlayacak olan Rize, Samsun ve Gaziantep maçlarından en az 9 puan çıkartarak son iki haftaya rahat bir şekilde girmemiz gerekli.

    Bu süreçte oynayacağımız kritik maçlarda sezon başından bu yana etkili bir şekilde kullanamadığımız iç saha ve seyirci avantajını kullanmanın zamanı geldi. Futbolcularında sezon başından bu yana kendilerini yalnız bırakmayan bu muhteşem taraftara iç sahada artık kendilerine yakışan oyunu oynayarak güzel bir final izlettirmeleri, seyirci ve futbolcu bütünleşmesini en güzel şekilde ortaya koymak adına önemli.

Yazının devamı...

Kendinize gelin

Karşılaşmaya talihsiz bir penaltı golüyle  adeta 1-0 mağlup olarak başlayan Eskişehirspor  akabinde baskılı bir oyunun neticesinde  birde penaltı kaçırmasına  rağmen beraberlik golünü  buldu.

  İlk devre kollektif ve akıcı bir futbol oynayan  Eskişehirspor ikinci devreye de rakibi sahasında baskı altına alarak gol bulmaya çalıştı. Ne vaki Eskişehirspor deplasmanda en iyi yaptığı kontratak üzerine kurulu oyununu  kendisinden daha iyi yapan bir rakiple oynadığının farkına  çok geçmeden yediği ikinci golle  vardı.

  İki kez geriye düşüp beraberlik golünün bulunmasına rağmen galibiyet için rakibin baskı altına alındığı son bölümde yine kontrataktan yenilen gol hem takımın gardını düşürdü hem de sinirlerin gerilmesine neden oldu.

  Birkaç haftadır ortaya çıkan sonuçlardan sonra gelinen son tablo futbolcuların ve camianın üzerinde baskı oluşturmaya başladı. Son on dakikalık bölümde futbolcuların saha içerisinde;  bazı sorumsuz taraftarların tribünden sahaya girerek sergiledikleri davranışlar Eskişehirspora zarardan başka bir şey kazandırmaz.

  Geçen sezon sorumsuzca yapılan hareketler sonucu silinen 3 puan süper ligi kaçırmamızın en büyük sebebidir. Henüz ortada kaybedilmiş bir şey yokken futbolcular, teknik kadro ve taraftar soğuk kanlı bir şekilde mücadeleye devam ederek elbirliği ile bu durumdan kurtulmalıdır.

  Son haftalara gelindiğinde telafisi olmayan maçlara çıkacak olan bu takım eminim ligde kalmak adına ihtiyacı olan galibiyetleri alacaktır. Ancak bu süreçte önemli olan sinirlerine hakim olabilmek ve mümkün olduğunca sakin kalabilmektir.

    Hatalarımızdan ders almazsak süper ligi kaçırdığımız gibi  bir alt ligi de bu sorumsuz davranışlar neticesinde kucağımızda buluruz.

    Benden söylemesi.

Yazının devamı...

Hedefimiz netlik kazandı

Adanademirspor maçında takımın oyunundan memnun kalmayan Yücel hoca  her ne kadar kadro derinliği olmasa da  formayı gençlere vererek kendince futbolculara bir mesaj vermek istedi.

   Hocanın bu hamlesi oyun olarak istediği gibi sonuç  vermese de futbolcuların formayı hak etmek için daha iyi çalışmaları, kendilerini motive etmeleri için gerekli bir hamle idi.

  Bir takımda futbolcular arasında rekabet yok ise,  oyun esnasında gözü yedek kulübesinde değil ise her hafta aynı performansla motivasyonla mücadele etmelerini bekleyemezsiniz.

   Eskişehirspor Erzurumspor’a yenilmesine rağmen oyun olarak, rakibe verdiğimiz pozisyon olarak deplasmanda kazandığımız Ümraniye ve Manisa maçlarına göre daha pozitif bir görüntü verdi.

   Oyunun dengede  geçtiği bir anda şanssız bir şekilde yediğimiz golden sonra kontrollü bir oyunu tercih eden Erzurumspor Eskişehirspor’un deplasmanda en etkili silahı olan kontratak pozisyonlarına da önlem almış oldu. Mezenga, Hasan Hüseyin ve Semih’in oyuna girmesiyle pozisyonlar da bulan Eskişehirspor golü bulamayınca maçın son bölümünde 2-0 geriye düştü. Maçın son anlarında Ofoedu’nun attığı güzel golden sonra kalan süre beraberlik için yetmedi.

  Bu mağlubiyet ve geçen haftaki Adanademirspor beraberliği Eskişehirspor için bu haftaki Altınordu maçını  kritik bir duruma getirdi. Bundan önceki maçlarda hedef ilk altı grubuna yaklaşma olarak gözükürken iki haftalık puan kayıplarından sonra tehlike çanları Es Es için çalmaya başladı.

  Artık önümüzde tek hedef var; Küme düşmemek.

Yazının devamı...