GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Türk askeri Suriye'ye girdi mi? Cumhurbaşkanı açıkladı

AK Parti'nin Afyonkarahisar'daki kampı başladı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında çok önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, ''Fırat Kalkanı harekatı ile açtığımız alanı şimdi de İdlib'in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileri taşıma gayretindeyiz. Bugün İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek'' dedi. Erdoğan, gazetecilerin "Türk askeri İdlib'de mi?" sorusuna, "Şu anda Özgür Suriye Ordusu yürütüyor, henüz askerimiz orada değil" yanıtını verdi. Gazetecilerin İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine intikale ilişkin "Fırat Kalkanı Harekatı'nda olduğu gibi bir yöntem mi kullanılacak?" sorusuna Erdoğan'ın yanıtı "Boksa girildiği zaman yumruğun sayısı sayılmaz" şeklinde oldu. Dünyanın ilgiyle izlediği gelişmeler şöyle yaşandı: Türkiye'nin sınır güvenliği için hayati öneme sahip olan ve şu an cihatçı grupların elinde olan, Suriye’nin İdlib kentine TSK operasyon düzenledi. Rusya ile anlaşan Türkiye, önden ÖSO güçlerini gönderdi. Kamyonetlerin kasasında otomatik silahlarla yol alan ÖSO üyeleri, görüntülerini sosyal medyada paylaştılar.

Hürriyet Haber

Erdoğan, ''Halep'ten kaçmak suretiyle İdlib'e gelen kardeşlerimize, ne olursa olsun, 'İster ölün ister kalın' diyemeyiz. Onlara biz elimizi uzatmak durumundayız. Şu anda da bu adım atıldı, devam ediyor. Suriye sınırlarımız boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına da asla izin vermeyeceğiz'' ifadelerini kullandı. 

Erdoğan, açılış konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, gazetecilerin "Türk askeri İdlib’de mi?" sorusuna "Şu anda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yürütüyor. ÖSO’nun İdlib’de şu anda yürüttüğü bir operasyon var. Henüz askerimiz orada değil. Tabii ki Türkiye ve Rusya, beraber yapacağımız ve yapmakta oluğumuz daha önce de söylediğim gibi İdlib, içi bizim tarafımızdan, dış tarafı da Rusya tarafından korunmasının sağlandığı bir bölge. Orda yaşayan insanların güvenliği noktasında böyle bir adım attık. Rejimle münasebetleri Rusya’nın yürüttüğü bir süreç. Diğer noktalarda da Türkiye olarak biz tedbirlerimizi aldık" dedi.

GÖÇ OLUR MU?

Gazetecilerin 'Bölgeden bir göç olur mu?' sorusu üzerine Erdoğan, "Her türlü hazırlığımızı aldık. Sınırlar zaten bizim korumamızda. Sınırın dışı Rusya’nın korumasında" dedi.

Gazetecilerin 'Fırat Kalkanı Harekatı’ndaki gibi mi bir ilerleme olacak?' sorusuna ise Erdoğan, "Karıştırma orasını. Biliyorsunuz boksa girildiği zaman yumruğun sayısı sayılmaz. Şimdi de İdlib’in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileri taşıma gayretindeyiz. Bugün İdlib’de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek" yanıtını verdi. 

Erdoğan, operasyonun isminin belirlenip belirlenmediğine ilişkin soru üzerine ise "Açıklanır" ifadesini kullandı.

DÜN GECE TANSİYON YÜKSELDİ

DHA'nın haberine göre, Kayseri 1’inci Komando Tugayı ve Bolu 2’inci Komando Tugayı’ndan askerlerin de Cilvegözü Gümrük Kapısı’na ulaşmasının ardından dün akşam bölgede hareketlilik başladı. Gece de İskenderun Tren Garı’na getirilen 20 tanklık araç konvoyu Reyhanlı sınırına ulaştı. Son sevkiyat ardından 500 kişilik Türk askerliği birliğin İdlib’teki çatışmazlık bölgesine geçtiği öne sürüldü. Ancak, bu durum resmi olarak doğrulanmadı.

SEVKIYAT ARTIYOR

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı’na Türk askerlerinin sevkiyatı sürüyor. Dün gece 20 araçlık tank konvoyu İskenderun Tren Garı’ndan Reyhanlı İlçesi’ne geçti.

Geçen hafta aralarında rütbeli askerlerin de bulunduğu bir otobüs ve tıbbi malzemeleri taşıyan araçlar ile mühimmat yüklü araçların yanı sıra iş makinesi bulunan çok sayıda askeri araç, Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndan geçti. Araçlar, Cilvegözü ile karşısında bulunan Suriye’nin Bab-el Hava Sınır Kapıları arasındaki 5 kilometrelik tampon bölgeye yerleşti. 2 hafta önce de Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan da bir ekip ’gözlemci statüsünde’ daha önce Suriye’ye geçerek İdlib’te görev yapılacak yerleri belirlemişti.

NEDEN İDLİB?

Hatay sınırındaki PKK’nın uzantısı PYD/YPG’nin tam kontrolünde olan Halep ile Afrin’den göç edenlerin de bulunduğu İdlib’te yaklaşık 2 milyon kişi yaşıyor. İdlib, Türkiye sınırına 45 kilometre uzaklıkta, kuzeyde Hatay ve Afrin, doğuda Halep ve batıda Akdeniz sahilindeki Lazkiye ile çevrili olan stratejik bölge. Suriye’de yıllardır süren iç savaşın başlama noktası ve kördüğümü olarak nitelendirilen İdlib’te Hayat Tahrir-i El Şam ve farklı gruplar barınıyor. Hatay sınırındaki PYD/YPG’nin tam kontrolünde olan Afrin ile Halep’ten göç alan İdlib ayrıca Suriye’nin Akdeniz’e açılan kapı olan Suriye rejiminin kontrolündeki Lazkiye’ye de çok yakın noktada. Lazkiye-Halep-Hama gibi önemli şehir merkezlerine giden yollara ulaşabilirliği, Akdeniz’e çıkış olasılığı ve rejimin kalbi durumundaki Lazkiye’ye coğrafi yakınlığı gibi nedenlerle büyük önem taşıyan İdlib, Suriye için kritik kale olarak yorumlanıyor.

 

 

YORUMLAR

 • harry borrer 08.10.2017 02:00:35 savastan once rengini sec ve ona gore politikani yap, yanar doner gibi bir otaraf bir bu taraf deme
 • bayko izmir 08.10.2017 00:58:22 Vanalar kapandımı.😂
 • spartacus ddse 07.10.2017 23:18:02 Askerimizin yolu acik kilici keskin, Allah yar ve yardimcilari olsun, natocular liberaller ve terorist severler helak olsun
 • Sancar Türkmen 07.10.2017 22:19:03 Afrine girilmeli
 • Mert V. 07.10.2017 21:52:02 Fırat kalkanı harekatında 72 askerimiz şehit düşmüştü.. Umarım idlib harekatında fazla şehit vermeyiz..
 • Sahip Kiran 07.10.2017 19:55:57 Askerimizin Suriyede Irakta Afrikada Asyada heryerde olması lazım nası rus amerikan iran askerleri hep sınırları dışında savaşıyo antreman yapıyo HANİ BİZ ASKER MİLLETTİK bu sözde olmaz.
 • kendi halinde biri 07.10.2017 19:54:56 ÖSO diye bir şey yok.
 • Murat Ceci 07.10.2017 19:33:57 TÜRK'ÜN BASTIPİĞI TOPRAKTA AĞAÇLAR FİLİZ VERİR, DERELER CAN BULUR....EL-BAB'DAN - KIBRISA İNSANLAR ÖZGÜRCE KENDİ KİMLİKLERİNİ YAŞIYOR. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.
 • Murat Ceci 07.10.2017 19:32:27 IRAK,LİBYA,MISIR,TUNUS,AFGANİSTAN, UKRAYNA, GÜRCİSTAN, VE ONLARCASI..VE EN SON SURİYE.TÜM BU ÜLKELERİ KARIŞTIRAN BATI EMPERYALZİMİDİR. TÜRKİYE EN MASUM ÜLKEDİR.
 • Murat Ceci 07.10.2017 19:30:53 TÜRKİYENİN SURİYE İÇİNDE ÖSÖ İLE KONTROL ALTINA ALACAĞI HER PARÇA, PKK&İSRAİL DEVLETİNİN TERÖR MUSLUKLARINI KESECEKTİR.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yılın açık artırması için geri sayım başladı!
Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...

EN SON HABERLER

 1. İstanbul'da yarın bu yollara dikkat!
 2. Başbakan Yıldırım'dan Kudüs mesajı: 'Yanlış hesap yapanlar sonunda pişman olacaktır'
 3. Bu vahşet kimin işi? Özel ekip iz sürüyor...
 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 'Kudüs'e büyükelçilik' yanıtı
 5. Üniversitede kadavra skandalı! Anabilim Dalı Başkanı görevden alındı
 6. Yarbay Ali Tatar mezarı başında anıldı
 7. Ünlü söz yazarına veda
 8. Taksim Camii'nin son durumu böyle görüntülendi! Başkan tarih verdi
 9. 'Parkasız Deniz Gezmiş' tartışmasına HDP de katıldı
 10. Yer: Kayseri... Operasyondan hemen sonra