KEŞFET
EN İYİLER
ROTA

Uygulamada okumaya devam et.

Romanya’da gezilecek yerler...

Büyüleyici ve çeşitli doğal zenginlikleriyle ziyaretçilere pek çok destinasyon seçeneği sunan, ülkeye gelen yabancı turist sayısı her geçen yıl artıyor. Romanya‘yı ziyaret eden yabancı turistlerin gezi listelerinde yer alan yer ve mekânlarsa birbirinden renkli ve şaşırtıcı. İşte doğal güzellikleriyle adından söz ettiren Romanya'yı gezilecek yerlerden bazılarını sizler için derledik.

Hürriyet Haber

Sighişoara

Transilvanya (Erdel) bölgesinde yer alan küçük orta çağ kasabasının merkezi, Unesco koruması altında. III. Vlad (Kazıklı Voyvoda veya Kont Drakula olarak da bilinir) doğum yeri olan kasaba rengarenk evleri, şirin sokakları ve sevimli kafeleriyle turistleri çekiyor.

Corvin şatosu

15'inci yüzyılda yapılan Gotik şato, asma kapılı girişi ve çevresindeki hendekle resmen masallardan fırlamış gibi. İçi de dışı gibi ürkütücü görünen şatoyu gezerken çocuklarınızı yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz.

Kral Decebalus'un heykeli

Dacia'nın (eski Romanya) son kralı olan Decebalus, bugün bir milli kahraman. Kayalara oyulmuş 40 metrekik kabartma portesi, Tuna'nın Romanya'ya ait tarafında 1994 ile 2004 yılları arasında yapıldı.

 Temeşvar (Timisoara)

Nüfus açısından Romanya'nın üçüncü büyük kenti olan Temeşvar, sevimli sokak ve binaları ve yıl boyunca devam eden müzik, sanat ve kültür faaliyetleriyle ziyaretçileri çekiyor.

Bükreş Parlamento sarayı

Dünyanın Pentagon'dan (ABD Savunma Bakanlığı) sonra en büyük ikinci kamu yönetim binası olan Parlamento Sarayı'nda, büyük paralar harcanarak dekore edilmiş 300'den fazla oda var. Yakın geçmişte Romanya'yı yöneten diktatör Çavuşesku tarafından yaptırılan ak renkli saray bugün faşizm, yolsuzluk ve hıyanetin sembolü olarak halkın ziyaretine açık.

Balea Gölü

Orta Romanya'daki Fagara? Dağları'nda bulunan buzul gölü, deniz seviyesinden 2034 metre yukarıda. Kıyılarındaki iki köşk hem manzarayı zenginleştiriyor hem de turistlere kısa süreli konaklama imkânı sunuyor.

Targu Mureş Kültür Sarayı

Kentin o zamanki valisi tarafından 1911-1913 arasında yaptırılan Kültür Sarayı, Art Nouveau mimarisinin ülkedeki en güzel örneği. Yıllar boyunca kütüphane ve güzel sanatlar okulu olarak kullanılan bina bugün sanatsever turistlerin mutlaka uğraması gereken bir kültür merkezi.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
İstanbul’da üniversite kazananlara 10 adımda öğrencilik rehberi
Tatilde başınıza gelebilecek tatsız 6 olay
Lezizz’den yaz sonu reçetesi: 6 hafif ve pratik atıştırmalık

EN SON HABERLER

  1. Kıbrıs’ta yaz sonlanmaz, bu fırsatlar kaçmaz
  2. Antalya'nın saklı cenneti: Kurşunlu Şelalesi
  3. Bitlis'te gezginlerin yeni gözdesi 'Martı Adası'
  4. Günlük hayatlarını mavi suların derinliklerine taşıdılar
  5. Yeşille mavinin dansı: Altınoluk
  6. Gözyaşıyla gelen mutluluk: Dalyan
  7. Tarih kokan şehir: Çanakkale
  8. Çilek kokan güzel: Nemi
  9. Komşu'nun en gözde adası: Mikonos
  10. Güneşe “merhaba” demek için Nemrut’a…