KEŞFET
EN İYİLER
ROTA

Uygulamada okumaya devam et.

Antalya'nın saklı cenneti: Kurşunlu Şelalesi

Antalya'da 1986 yılında tabiat parkı haline getirilen Kurşunlu Şelalesi, yemyeşil ağaçlarla çevrili patika yollar arasından yürüyerek ulaşılabilen saklı bir cennet.

Anadolu Ajansı

Antalya Aksu'da yer alan Kurşunlu Şelalesi, yeşilin ve mavinin ahenkle buluştuğu büyüleyici doğal güzelliği ile her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Anadolu'nun tarih boyunca kültür, sanat, mimari ve "turizmin başkenti" olan Antalya, denizi, kumu ve güneşinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de dikkat çekiyor. Doğal güzellikler arasındaki en önemli adreslerden birisi de Kurşunlu Şelalesi. Kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta olan şelale, 1986 yılında keşfedildikten sonra tabiat parkı haline getirilip ziyarete açıldı.Saklı bir cennet

O günden bu yana turizme hizmet eden şelale, yemyeşil ağaçlarla çevrili patika yollardan kuş cıvıltıları eşliğinde yürünerek ulaşılabilen "saklı bir cennet" edasıyla ziyaretçilerine adeta bir başka dünyanın kapısını aralıyor. Kurşunlu Şelalesi günün stresinden kurtulmak, piknik yapmak, doğada güzel zaman geçirmek isteyenlerin ilk tercih ettiği yerler arasında.Antalya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İsmail Kaya, Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı'nın 596 hektardan oluştuğunu, 20 hektarlık bir alanın vatandaşın ziyaretine açıldığını söyledi. Parkın florası, faunası ile önemli bir alan olduğundan bahseden Kaya, "Parkın en önemli özelliği, 4 mevsim akan Kurşunlu Şelalesi'ne ev sahipliği yapması. 4 mevsim akan şelalemiz var. Yaz aylarında normal olarak biraz azalma oluyor. Onunu çözümü için de DSİ'nin yaptığı Küçük Aksu Barajı'ndan borularla buraya su getirilecek. Bu proje ile yaz aylarında da şelalenin coşkun aktığını göreceğiz. Mevsimlere bağlı su azalmalarından artık daha az etkilenecek" dedi.
"Bu yıl sezonu yüzde 50 artış ile kapatacağız"

Parka gelen vatandaşların dolu dolu bir gün geçirebileceğini anlatan İsmail Kaya,şunları söyledi: "Yemyeşil bir doğa içerisinde akan şelalesi ile ülkemizin ender güzelliklerinden bir tanesi. Bu güzelliği görmek için dünyanın her yerinden ziyaretçi ağırlıyoruz. Geçen yıl 250 bin kişi ziyaret etmişti. Bu yıl şimdiden 400 bini aştık. Yıl sonunda 500 bin rakamını göreceğiz. Bu yıl sezonu yüzde 50 artış ile kapatacağız" 

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
İstanbul’da üniversite kazananlara 10 adımda öğrencilik rehberi
Tatilde başınıza gelebilecek tatsız 6 olay
Lezizz’den yaz sonu reçetesi: 6 hafif ve pratik atıştırmalık

EN SON HABERLER

  1. Bir gezginin gözünden Suriye...
  2. Güneşe “merhaba” demek için Nemrut’a…
  3. Komşu'nun en gözde adası: Mikonos
  4. Tarih kokan şehir: Çanakkale
  5. Günlük hayatlarını mavi suların derinliklerine taşıdılar
  6. Antalya'nın saklı cenneti: Kurşunlu Şelalesi
  7. Kıbrıs’ta yaz sonlanmaz, bu fırsatlar kaçmaz
  8. Sonbahar seninle ne güzel Cesky Krumlov…
  9. Ziyaretçilerini dünya yolculuğuna çıkaran müze
  10. Çilek kokan güzel: Nemi