KEŞFET
EN İYİLER
ROTA

SEYAHAT HABERLERİ

Görün Yusufeli’ ni; suyla gelen kültür, suya kapılmadan!

Doğu Karadeniz, doğa turizminin göz bebeği. Artvin’e bağlı Yusufeli ise trekkingin, tırmanışın mabetlerinden Kaçkarlar’a klasik çıkış noktası, debisi yüksek Çoruh Nehri’nde rafting turizmi, taşıma toprakla organik tarımı, geleneksel mutfağı, akordeon-tulum-davulu bir potada eriten müziğiyle ayrı bir yere sahip. İşte o Yusufeli, 2018’den itibaren adını taşıyan barajın suları altında kalacak.

36 saatte Sao Paulo

Yağmur ormanları ve sonsuz sahillerin ülkesinde, umutların ve trafik sıkışıklıklarının şehri Sao Paulo. Türkiye kışa girerken yazı yaşıyor ve hava sıcaklığı 30 dereceyi buluyor. Güney Amerika’nın en büyük metropolü, pahalılık, adi suçlardaki yükseklik, yağışlı havalar gibi dezavantajları bir yana, bunları unutturacak kadar müthiş yaratıcı bir sanat ve eğlence merkezi. Kimi zaman sorunları bile avantaja dönüştürüyor. Örneğin Alameda Lorena’daki çirkin beton bina Isay Weinfeld’in elinde harika bir kitapçı olmuş. 11 milyon Sao Paulo’lu, bulaşıcı Brezilya enerjisi, yüzlerden silinmeyen tebessüm, olumlu yaklaşımlarıyla bu atmosfere önemli katkıda bulunuyor.

36 Saatte Dublin

1990’ların sonunda Kelt Kaplanı lakabıyla anılıp ansızın gelen servetin keyfini yaşarken kriz dalgasıyla sarsılan Dublin son 10 yılda hızlı bir değişim geçirdi. Şimdi toparlanma dönemi. Refah günlerinin gökdelen, BMW furyası sona erdi. Dengeli gelişmeyle birlikte daha zarif bir etkileşim süreci başladı. Sokakta kamu bisikleti programı uygulanıyor, barlarda gösterişli kokteyllerin yerini butik biralar aldı, restoranlarda yaratıcılık açısından Rönesans devri; pahalı minimalist yemekler yerini yerel malzemelerin kullanıldığı yeni lezzetlere bıraktı. Bununla birlikte asırlık birahaneler, Trinity College gibi tarihi doku yerli yerinde...

© Copyright 2017

Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.