GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Robotik takımın ödül gururu

Robotik takımın ödül gururu

DHA

İZMİR'deki Bahçeşehir Güzelbahçe Fen ve Teknoloji Lisesi'nde eğitim gören 10 öğrenciden oluşan Fırst Robotics Competition (FRC) takımı olan '4th Dimension', 6429 numaralı robotlarıyla II. Turkish Robotics Off Season'da, Mühendislikte Mükemmellik ödülüne layık görüldü. Zorlu Holding'in sponsorluğun da katıldıkları yarışmada, ayrıca 6 bin dolar bağışla ödüllendirilen robotik takımı, FRC San Fransisco Regional'e katılma hakkını elde etti.
Geçen yıl hizmete açılan Bahçeşehir Güzelbahçe Fen ve Teknoloji Lisesi'nin 10'uncu sınıf öğrencileri, '4th Dimension' adıyla robotik takımı kurdu. Proje tabanlı çalışan robotik takımı, iş bölümünün rahat yapılabilmesi ve zamanın verimli kullanılabilmesi için mekanik, elektronik, yazılım olarak üç ana gruba ve alt ekiplere ayrıldı. On öğrenciden oluşan takım, Türkiye'de olabildiğince çok öğrencinin STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics- Fen, Teknoloj, Mühendislik ve Matematik) ile tanışması, kurulacak başka takımlara yardımcı olmayı ve yarışmanın resmi olarak Türkiye'ye getirilmesini amaçlayarak çalışmalarına başladı.
"Robotiğe yeni bir boyut kazandırıyoruz" sloganıyla yola çıkan takım, Türkiye'nin açık innovasyon kampı "Hack&Break"te kurdukları network ile yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Türkiye'nin uluslararası arenada teknoloji üreten ülkeler arasında yer alması için teknolojiyi sadece tüketen değil, aynı zamanda üreten yeni nesiller yetişmesine katkı sağlayan Zorlu Holding'in sponsor olduğu robotik takımdaki gençler, iş güvenliği, sosyal sorumluluk projeleri, mekanik, yazılım ve sponsorluk konularında iş paylaşımı yaparak ilk hedefleri olan II. Turkish Robotics Off Season'a hazırlandı. Bilişim teknolojileri alanında insan gücü yetişmesini hedefleyen Zorlu Holding'in destekleriyle, altı haftada, 6429 numaralı robotun yazılımını yapıp tasarlayan gençler, 19-21 Kasım arasında Ülker Sports Arena'da Türkiye çapında 43 takımın katılımı ile gerçekleştirilen II. Turkish Robotics Off Season'da, İzmir'i temsil etti.
HEM ÖDÜL HEM BAĞIŞ
Çekişmeli geçen yarışmada, '4th Dimension' takımı, 'Mühendislikte Mükemmellik' ödülüne layık görülürken, bir yandan da çalışmalarının devamı için 6 bin dolar bağışa hak kazandı. Ödülü okullarına getirmenin mutluluğunu yaşayan takım, 16-19 Mart 2017 arasında San Fransisco'da düzenlenecek FRC San Fransisco Regional yarışmasında da başarılı olmak için kolları sıvadı.
Fen ve Teknoloji Lisesi Müdürü Timothy Timur, "Öğrencilerimizin başarısı, okulda aldıkları eğitimin bir sonucu. Fen ve teknoloji eğitimlerine eğlenceyi de ekleyen robotik takımımız, ödülleriyle bizleri gururlandırdı. Takım ruhunu genç yaşta elde etmeleri, başarıyı beraberinde getirdi. Amerika'daki yarışmada da aynı performansı göstereceklerinden eminim" diye konuştu
İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF


 

SON DAKİKA HABERLER

  1. İzmir’in yeni cazibe merkezi Hilltown Karşıyaka kapılarını açtı
  2. İzmir’de Orta Avrupa Filmleri Festivali
  3. Aspendos'u ‘QR’ kodla tanıtalım
  4. Yakalanan yeni şirket kuruyor
  5. Yoga Academy 103. merkezini Karşıyakada açtı
  6. Ankara Garı'na dev kravat
  7. ODTÜ birinci Hacettepe beşinci
  8. 52 bin tonla domates birinci
  9. Sakarya Caddesi’ne 150 bin menekşe
  10. Talep ve öneriler masaya yatırıldı