GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Normalleşmenin getirisi çok yüksek

TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan, yaptığı konuşmada “normalleşme” çağrısında bulundu.

Hürriyet Haber

“Olağan demokratik işleyişten uzaklaşılması, önce yabancı sonra yerli iş insanlarını yatırımlardan soğutuyor; yaratıcılıktan, girişimcilikten uzaklaştırıyor” diyen Özilhan, “Bu nedenle, bir an önce yeniden olağan düzene geçilmesini ümit ediyoruz. Normalleşmenin getirisi çok yüksek olacaktır” dedi. Türkiye’nin geçtiğimiz 10-15 yılda altyapıda önemli bir atılım yaptığını vurgulayan Özilhan, “Ama Türkiye nicelik meselesini çözmeye çalışırken nitelik meselesini göz ardı etti” diye konuştu. Şehir hastaneleri kurulduğunu dünyada ise teknolojideki gelişmeler çerçevesinde ihtisas hastanelerinin önem kazandığını kaydeden Özilhan, şöyle devam etti: “En sorunlu alan ise eğitim. Üniversite sayısı 77’den 185’e çıktı; ancak kalite tutturulamadı. Bu sene ilk yerleştirmede 370 bin kontenjan boş kaldı.”

ACI TECRÜBELERLE DOLU
Riskleri yönetmek için “doğmayla değil bilgiyle hareket edilmesi, değişen koşullara uyum kabiliyetini ve esnekliği artırırken, devlet geleneklerini ve kurumsal düzeni korumayı ihmal etmemek” ve kuralları herkese eşit uygulamak gerektiğini vurgulayan Özilhan, “1990’lar piyasa dinamiklerinin gözetilmemesinin acı tecrübeleri ile doludur. Bunlardan çıkartılan dersler aynı hataların tekrarlanmasını engelleyecektir. Bir kez daha kur, faiz, enflasyon sarmalına yakalanmamak için, kurumların araç bağımsızlığının önemini hafızalarda tazelemekte yarar görüyoruz” diye konuştu.

“Üretimi desteklemeyen bir sistem, verimsiz yatırımlar, uzun dönemli üretim artışı sağlayan sanayi yerine inşaata dayalı büyüme ile gidilebilecek yolun sonunun refaha çıkmayacağını” belirten Özilhan, “Yüksek teknolojili üretimi merkeze koyan yeni bir vizyona ihtiyacımız var. Demokrasi ve hukuk devleti yolunda ilerlemenin bir koşulu da herkesin kanun önünde eşit olmasıdır. Keyfiyetin, kayırmacılığın arttığı bürokraside sağlıklı yönetim yapılamaz” dedi.

 

YORUMLAR

 • Evren Hersek 08.12.2017 03:48:18 Dinleyenler anldadi mi acaba

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yılın açık artırması için geri sayım başladı!
Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...

EN SON HABERLER

 1. İzmir'den "rekor" Yunanistan vizesi
 2. Yapı Kredi'den Yıldız Holding açıklaması
 3. Fındık üreticilerine sigorta uyarısı
 4. Milan'ı 740 milyon Euro'ya alan Yonghong Li iflas etti
 5. Takasbank akredite birimi oldu
 6. Ethereum'un kurucusundan kripto para uyarısı
 7. Hayali üretimle devleti 30 milyon lira dolandırdılar
 8. TANAP'tan ilk ticari gaz sevkiyatı Temmuz ayında başlayacak
 9. Küçük otellerin 2018 hedefi 5 milyon turist
 10. Saudi Aramco ile kritik iş birliği