GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Nanoteknolojik sensör devri

Nanoteknolojik sensör devri

DHA

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özge Sağlam, çok fonksiyonlu, nanometre kalınlığında sensörler üretecek.

İEÜ, biyomedikal ve savunma sanayinde kullanılacak yeni cihazlar için nanomalzemeler geliştiriyor. TÜBİTAK - 3501 Kariyer Geliştirme Programı kapsamında destek alan İEÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özge Sağlam, metrenin milyarda bir küçüklüğünde aygıtları oluşturan nanoteknolojinin Türkiye'de daha verimli kullanılması için çok fonksiyonlu nanometre kalınlığında sensörler üretecek.

Çalışması hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Sağlam, nanoteknolojinin günümüzün ve geleceğimizin en önemli ve en çok yatırım yapılması gereken önde teknolojilerden biri olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Nanoteknoloji, metrenin milyarda bir küçüklüğündeki aygıtlar ve bu aygıtlarda kullanılan nanomalzemelerin üretimi üzerinedir. Bu sayede çok fonksiyonlu ve yüksek hassasiyetli cihazlar geliştirerek, birçok işi aynı anda yapabilecek ürünler geliştirebiliyoruz. Proje kapsamında geliştirilecek nanoaygıt sayesinde düşük enerji içeren kızıl ötesi ışınlar kullanarak daha verimli ve hassas şekilde çalışan çok fonksiyonlu sensörler üreteceğiz. Bu sensörler, savunma sanayinden biyomedikale dek çok farklı alanlarda kullanabilecek. Gözle görülmeyen bu sensörler, örneğin pasaportlardaki kimlikler için kullanılan mürekkebin içine yerleştirilebilecek, sahteciliğin önüne geçilebilecek. Aynı anda sağlıkta elektrik, manyetik alan, sıcaklık ve pH gibi değerlere hassasiyeti olan sensörlerle, biyomedikal alanda kullanılan görüntüleme ve analiz yapan ayrı cihazlar tek bir cihazda toplanabilecek. Çok geniş bir çalışma alanında bu sensörlerden yararlanabileceğiz."

YENİ ÖZELLİKLER YÜKLENEN SENSÖRLER

Yeni nesil sensörlerin manyetik, elektrik alan, sıcaklık ve pH'ye duyarlı olduğunu, böylece led, oled ekranlarda, biyomedikal ve savunma sanayinde etkin kullanılabileceğini aktaran Yrd. Doç. Dr. Sağlam, projesinde farklı tipte frekans yükselten nanomalzemelerin diğer yöntemlerden farklı olarak katman katman birleştiren bir yöntemle çalışacağını kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Sağlam, böylece yeni özellikler kazanan nanofilmlerin yeni sensörlerin üretilmesinde yer alacağını ifade etti.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yılın açık artırması için geri sayım başladı!
Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...

EN SON HABERLER

  1. Altay için en kritik 90 dakika
  2. Arkadaş katili: Gönlünü almaya gitmiştim
  3. Başkan Kocamaz: Hiçbir gelirimiz yok
  4. Avusturya'daki bir doğalgaz fabrikasında patlama oldu (2)
  5. Dünya liderleri Tek Gezegen Zirvesi'nde buluşuyor
  6. İzmir polisinden terör örgütüne büyük darbe; yakalanacağını anlayınca intihara kalkıştı
  7. Halı saha maçından sonra kalp krizi geçiren öğretmen yaşamını yitirdi
  8. Tokyo metrosunda hamile kadınlar için yeni uygulama
  9. Petrol hattındaki çatlak petrol piyasalarını etkiledi
  10. İyibank ile ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı