GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Tabanca üreticisiydi tıbbi aleti tercih etti

Tabanca imal ederken, Prof. Dr. Celal Baki’nin yönlendirmesiyle tıbbi alet imalatına geçen 58 yaşındaki Ahmet Bahadır, şimdi 4 kıtaya ihracat yapıyor.

İsmail AKDUMAN/SAMSUN, (DHA)
1982 yılında bugün Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde görev yapan Prof.Dr. Celal Baki’nin getirdiği ilk tıbbi aleti, çeliği elde işleyerek yaptıktan sonra, cerrahlar arasında isimlerinin duyulduğunu söyleyen Bahadır Tıbbi Aletler Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bahadır, bir yıl sonra kurdukları küçük atölyede 100-150 çeşit cerrahi alet imal etmeye başladıklarını söyledi.

Cerrahide kullanılan tıbbi aletler imalinin, baba mesleği olan silah imali ve tamirinden daha onurlu bir iş olduğunu söyleyen Bahadır Tıbbi Aletler Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bahadır, artık ailece bu işi yaptıklarını belirtti. Pekçok zorluğu aşarak bugünlere geldiklerini anlatan Bahadır, şöyle konuştu: "Tıpta bugün 14 bin çeşit alet kullanılıyor. Biz fabrikamızda bu aletlerin 10 binini yapıyoruz. 80 ülkeye ihracat yapıyoruz. Biz en iyisini yapmak için inat ettik, başardık. Türkiye ekonomisine çok fazla katkı sağladığımızı düşünüyorum. Örneğin daha önceden 600 dolara yurt dışından getirilen bir cerrahi alet, biz piyasaya girdikten sonra 200 dolara kadar indi."

Yaşargil çizdi, o üretti

BAHADIR
Tıbbi Aletler olarak, sadece Türkiye’de değil Ortadoğu’da da en fazla çeşit tıbbi cerrahi alet yapan kuruluşuz olduklarını söyleyen, Ahmet Bahadır, ayrıca 200 kişinin çalıştığı fabrikada, çok sayıda cerraha kendi isteklerine göre alet yaptıklarını belirtti. Ünlü kalp beyin cerrahı Prof.Dr. Gazi Yaşargil’in çizip adını verdiği bir cerrahi makası da imal edip, satış kataloğuna koyduklarını söyleyen Bahadır, "Dünyanın dört bir yanında bizim aletlerimizle ameliyatların yapılıp, insanların sağlığına kavuşturulmasındaki katkımızı düşündükçe büyük mutluluk duyuyoruz, hem kendi adımıza hem de ülkemiz adına" dedi.

 

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yılın açık artırması için geri sayım başladı!
Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...

EN SON HABERLER

  1. Diriliş Ertuğrul 107. bölüm fragmanında Sultan, Ares’in itiraflarından sonra ne yapacak?
  2. Meryem 29. bölüm fragmanında silahlar patlıyor
  3. Kulaktan dolma bilgilerle diyet yapmayın!
  4. Gizemli sergi “NİSTAGMUS”…
  5. Gamze Aksu kimdir? Survivor Gamze diskalifiye olacak mı?
  6. Çukur son bölümde trafik polisi sahnesi ile tepki çekti
  7. Selin Karacehennem kimdir, kaç yaşında?
  8. Merve'den komşu aşkına yanıt
  9. Yağmur Banda kimdir? Survivor Yağmur kaç yaşında?
  10. İçinden Caz Geçen Filmler