GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Netflix yayınladı sinema karıştı

Yılmaz Erdoğan’ın ‘Organize İşler 2: Sazan Sarmalı’ filminin vizyondaki ikinci haftasının sonunda uluslararası dijital platform Netflix’te yayınlanması büyük şaşkınlık yarattı. Yetkililer, gizlilik kararından dolayı konuyla ilgili sessizliğini koruyor.

Hürriyet Haber

1 Şubat’ta vizyona giren “Organize İşler Sazan Sarmalı” adlı sinema filmi, vizyonda ikinci haftayı geçerken Netflix’te yayınlandı. Bu olay, filmi sinemada izleyen birçok kişinin tepkisini çekti. Yılmaz Erdoğan’ın senaryosunu yazıp yönettiği filmin neden vizyondayken Netflix’te yayınlandığı konusunda BKM, filmin yüzde 20 ortağı olan CJ CGV Co’nun sahibi olduğu Mars Entertainment Group ve Netflix yetkilileri aralarında yapılan gizlilik sözleşmesinden dolayı bir açıklama yapmadı.
YILMAZ ERDOĞAN ÖNCEDEN SÖYLEDİ
Alınan bilgiye göre Yılmaz Erdoğan yaşanan krizde filmini anlaşmaya varılamazsa istediği yerde yayınlatabileceğini söylemişti. Erdoğan, “Netflix ile de görüşüyoruz. Hem orada hem sinemada olabilir. Seçenekler çok fazla. Yeni yasa çıkarsa krizi çözer” diye açıklama yapmıştı. Bu kriz sırasında yaptığı görüşmeler sonrasında Netflix’le anlaşmaya varan Erdoğan’ın filmi, sinema yasasının çıkması ve krizin çözülmesiyle birlikte vizyona girdi. Anlaşma gereği vizyon tarihinin ikinci haftasının sonunda da film Netflix’te yayınlandı. Vizyonda olan filmin Netflix’te de yayınlanması sektörde şaşkınlık yarattı.
Yılmaz Erdoğan ne demişti?
Sinemacılar ve Mars Entertainment Group arasında yaşanan mısır krizi sırasında Yılmaz Erdoğan şöyle konuşmuştu: “Bu iş sinemayı bitirme noktasına geldi. Biz bir ayrıcalık istemiyoruz. Filmlerimizi adaletli bir şekilde izleyiciyle buluşturmak istiyoruz. Mısır fiyatı bilet fiyatını geçmeye başlamıştı. Giderek kampanyalarla bilet fiyatını aşağıda tutup, mısır fiyatlarını yüksek tutan bir grup söz konusu. İş artık filmden kazandığınız para ile yeni bir film yapamama durumuna geldi. Biz hazırız. Netflix ile de görüşüyoruz. Hem orada hem sinemada yayınlanabilir. Seçenekler çok fazla. Yeni yasa çıkarsa krizi çözer.
Bu ticari bir karar
Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği Başkanı Birol Güven, basın açıklamasıyla konuya tepkisini gösterdi: “Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği olarak bir filmi vizyondayken aynı anda dijital platformlarda da gösterime sokmanın sinema sektörümüze telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini düşünüyoruz. Bu birliğimizle alınan ortak karar değildir, BKM adlı üyemizin kendi ticari kararıdır. Birliğimiz bu kararı yanlış bulmakta ve milli sinemamız için çok kötü bir gelişme olarak değerlendirmektedir.”

YORUMLAR

 • murat yılmaz 17.02.2019 18:35:34 Yılmaz Erdoğan çıksın anlatsın bakalım neden milleti aldatı!!

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

43 yıl önce yanan ateş İstanbul’da yeniden alevleniyor!
Evinizde kolayca uygulayabileceğiniz birbirinden tarz boyama teknikleri
Ev yaşamı baştan aşağı değişecek
İdeal kilosunu korumakta sorun yaşayanlar burada mı? İşte, sağlıklı kilo vermenin püf noktaları
Multivitamin alırken dikkat

SON DAKİKA HABERLER

 1. Yasak Elma'nın 65. yeni bölüm fragmanları yayımlandı! Yeni bölümde neler olacak?
 2. Sefirin Kızı'nın 5. bölüm fragmanları yayınlandı! Yeni bölümde ne olacak?
 3. Zalim İstanbul 27. bölüm fragmanları yayınlandı! Yeni bölümde neler?
 4. Survivor 2020 ne zaman başlıyor?
 5. Megastar Tarkan kardeşlerini ilk kez paylaştı – İşte Tarkan’ın kardeşleri
 6. Hem hayat hem de kazanç ortağı!
 7. Zehra buz kesti!
 8. Çağatay Ulusoy asker tıraşı oldu!
 9. Bendeki değişimin farkında değil misiniz?
 10. Sinan Akçıl: Serdar’ın kalbi tekrar çarpıyor