GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Boston’da Türk filmleri festivali

Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde 30 Mart-29 Nisan arasında düzenlenecek olan Türk Filmleri Festivali'nin programında çağdaş Türk sinemasından örnekler yer alıyor. Ünlü müzisyenler Fahir Atakoğlu ve Ömer Faruk Tekbilek festivalin konuklarından.

Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK, (DHA)

2005’te ’Yılın En İyi Türk Filmi’ seçilen ’Anlat İstanbul’un ABD’deki ilk gösterimiyle başlayacak olan festivalin açılışına filmin yönetmeni Ümit Ünal ve ünlü oyuncu Serra Yılmaz katılacak.

Festivalde ’Anlat İstanbul’un yanısıra Fatih Akın’ın ’İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek’, Semih Kaplanoğlu’nun ’Meleğin Düşüşü’, Çağan Irmak’ın ’Mustafa Hakkında Herşey’, Kutluğ Ataman’ın ’İki Genç Kız’ ve Hüseyin Karabey’in ’Pina Bausch’la Bir Nefes’ adlı filmlerinin ilk gösterimleri yapılacak. Yavuz Turgul’un ’Gönül Yarası’, Yeşim Ustaoğlu’nun ’Bulutları Beklerken’, Ahmet Uluçay’ın ’Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ ve Uğur Yücel’in ’Yazı Tura’ filmleri de festivalde gösterilecek diğer filmler arasında yer alıyor.

FESTİVALDE BU YIL MÜZİK DE VAR

Festivalin kurucusu ve direktörü Erkut Gömüllü, 2001’den bu yana her yıl biraz daha büyüyen ve Boston’daki sanat eleştirmenlerinin dikkatini çeken festivali, bu yıl müziği de içerecek şekilde genişlettiklerini söyledi. Festivali ’Boston Film ve Müzik Festivali’ne dönüştürmüş olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Gömüllü, geçmiş yıllarda Boston Globe ve Boston Phoenix saygın basın organlarında geniş yer bulan festivalin bu yıl da büyük ilgi görmesini beklediklerini kaydetti.

Festival programı kapsamında dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fahir Atakoğlu, efsanevi basçı Anthony Jackson ve iki Grammy ödüllü Horacio ’El Negro’ Hernandez ile birlikte bir konser verecek. Festivalde Ömer Faruk Tekbilek ve Grubu da Pakistan depreminde zarar görenler yararına çalacak.

Festivalin 29 Nisan’daki kapanışında verilecek ’İstanbul’dan Mektup’ konserinde ise kemençe ustaları Derya Türkan ve Sokratis Sinopoulos ile grubu sahne alacak. Türk ve Yunan müziğinden Zeybek ve Sirto gibi örneklerin sunulacağı konser, grubun Kuzey Amerika turnesinin de ilk ayağını oluşturuyor.
 

 

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Babalarımızın hayatımızdaki 5 rolü
Hangi tişörtü ne zaman, nerede, nasıl giymeli?
A’dan Z’ye gömlek giyme sanatı
Fen ve Teknoloji Lisesinde Okumanın Avantajları
Dijitalde dünya standartlarında başarı öyküleri 3: Geleceğin sigorta sistemi

EN SON HABERLER

  1. Survivor'da dokunulmazlığı kim kazandı? Eleme adayları kimler oldu?
  2. Kalbimin Sultanı'ndaki Aleksandra Nikiforova kimdir ve nereli?
  3. Emre Karayel kimdir? Kaç yaşında ve nereli?
  4. Fatih Ürek kimdir, kaç yaşında ve nereli?
  5. Özge Ulusoy kimdir? Kaç yaşında ve nereli?
  6. Yasemin Şefkatli’den sevgilisi İdo’yu kızdıran fotoğraf
  7. Hadise'nin bilinmeyen hastalığı
  8. Simge Sağın, şarkılarını o yavru köpek için söyledi
  9. Işın Karaca'dan Hande Ataizi'ne: Cam serada oturanlar taş atmamalı
  10. Cenettin Gözyaşları final yaptı | Finalde neler yaşandı?