GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

İdlib nerede? İdlip kimin elinde? İşte İdlib'in haritadaki yeri...

İdlib nerede konusu, operasyonun başlamasıyla birlikte araştırılmaya başlandı. Çatışmasızlık bölgesi konusunun kararlaştırılmasının ardından yeniden bir hareketlilik yaşanması, bölgede yeni müdahalelerin meydana gelmesine neden oldu. Peki, Tük Silahlı Kuvvetleri'nin de destek verdiği operasyonun yapıldığı İdlib nerede? İşte, İdlip kimin elinde sorusunun cevabı ve detaylı bilgiler

Hürriyet Haber

İdlib nerede sorusu vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Geçtiğimiz aylarda dünya kamuoyu Suriye'nin İdlib kentinde yaşanan kimyasal saldırıyla hareketlenmişti. Astana’da yapılan Suriye toplantısında Hatay’ın karşısındaki İdlib’te çatışmasızlık bölgeleri oluşturulması kararı alınması ardından bölgede son dakika gelişmeleri yaşanıyor. İdlib'in hangi bölgede yer aldığı konusu da bir çok kişi tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. İşte İdlib hakkında detaylı bilgiler...

Türkiye, Rusya ve İran’ın uzlaştığı Suriye’nin İdlib kentindeki ‘çatışmasızlık bölgesi’ için dün gece sınırda askeri hareketlilik vardı. Hatay’ın karşısındaki İdlib’le ilgili dün gece sınır hattında görev yapan üst düzey askeri yetkililere ‘görev’ emri gitti, tüm birlikler alarma geçti. Üç ülkenin ortak kararı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözleriyle TSK hazırlıklarını hızlandırdı. Askeri birlikleri İdlib’e götürecek araçlar ile güvenliği sağlayacak tank ve hava savunma sistemlerinin sınıra sevki tamamlandı. Kayseri Komando Tugayı’ndan birlikler de sınıra konuşlandırıldı. Bu hazırlıklar yürütülürken Türk Özel Kuvvetleri (Bordo Bereliler) sızma harekâtıyla İdlib güzergahı üzerinde ve yakınlardaki hedefleri belirledi.

İDLİB NEREDE? HANGİ BÖLGEDE YER ALIYOR?

İdlib veya İdlip, Suriye'nin kuzeybatısında bulunan ve aynı isimli yönetim bölgesinin merkezi olan şehir.

Halep'e 60 km uzaklıktadır.Bulunduğu ilin Türkiye'ye (Hatay iline) de toprak komşuluğu vardır. Bu nedenle Hatay ve Kilis gibi güney illerle benzerlikler gösterir.

Oldukça eski bir yerleşim alanı olan şehir yakınlarında pek çok eski şehir kalıntısı vardır. Bunlardan Ebla antik kenti, bir zamanlar bölgede önemli bir merkezdi.

Şehrin ekonomisi tarıma dayanır ve Suriye'nin önemli tarım merkezlerinden birisidir. Özellikle de zeytin üretimi yapılmaktadır. İdlib zeytin, pamuk, buğday ve meyve, özellikle kiraz için önemli bir üretim merkezidir. Diğer başlıca ürünlerinde badem, susam, incir, üzüm ve domates içerir. 1995 yılında çeşitli narenciye kırpma ile ekili yaklaşık 300 hektar alan vardı.

İDLİB CİHATÇILARIN KONTROLÜNDE

İdlib bölgesi halen cihatçı örgütlerin oluşturduğu Heyet Tahrir el-Şam’ın (HTS) kontrolünde bulunuyor. Yaklaşık 25 bin militanı olduğu belirtilen HTS, cihatçı grupları yaz aylarında tek çatı altında topladı. HTS; Şam, İdlib ve Hama’da hem Suriye rejim güçleri hem de ılımlı muhaliflerle çatışıyor.

 

YORUMLAR

 • muzaffer demirer 07.10.2017 06:10:08 Suriye hatayı gerı ıstemesın.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...
Kadın olmanın her anlamda güç olduğuna 3 kanıt

EN SON HABERLER

 1. Araç muayene randevusu nasıl alınır?
 2. E-Devlet sabıka kaydı sorgulama işlemi nasıl yapılır?
 3. Merve Özbey kimdir? Kaç yaşındadır?
 4. Lise önüne geldiler... Taşlı, bıçaklı kavgada 1 öğrenci öldü, 2 öğrenci yaralandı...
 5. Günlük kiralık dairelere peş peşe denetim...
 6. İstanbul'da havaray gitti... İşte yerine gelen proje
 7. 19 yıllık sahte öğretmen için flaş karar!
 8. Bodrum’da MHP’den 250 üye istifa etti
 9. Son dakika: Leyla Zana'nın milletvekilliği düşürülüyor
 10. Bakırköy'de panik! Depoda yangın çıktı