GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Her türlü izin ve ruhsat tek yerden

İSTANBUL’da yatırım yapacak yabancı yatırımcılar artık tüm izin ve ruhsatlarını tek bir merkezden yapacak. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Her bakanlıktan temsilcilerimiz bu merkezde bulunuyor ve işlemleri hallediyor” dedi.

Hacer BOYACIOĞLU

Uygulamanın önümüzdeki yıl tüm illere yaygınlaştırılması hedeflenirken, süreç içinde yerli yatırımcıların da uygulamadan yararlanması öngörülüyor. Kalkınma Bakanlığı’nın 2018 yılı bütçesi sunumunda merkezi anlatan Elvan, “İstanbul Kalkınma Ajansı’nda bir katı ayırdık. Burada her bir bakanlıktan temsilciler var. Yatırımcı buraya geliyor. Mesela, Maliye Bakanlığı’yla ilgili bir işlem varsa, ilgili kişi işlemini yapıyor. Diğer işlemler için de başka bakanlardan arkadaşlar orada bulunuyor ve tüm işlemleri o kat içinde yürütüyorlar” dedi. Böylece izin ve ruhsat işlemlerinin tek bir yerde yapıldığını ifade eden Elvan, “Bundan farklı olarak genç girişimciler için de, genç girişimci merkezleri kuracağız” ifadelerini kullandı.

Yatırımlar hakkında da bilgi veren Elvan, 2018’de kamu ve özel sektör yatırımlarının ilk kez 1 trilyon lirayı geçeceğini söyledi. Toplam yatırım tutarının 1 milyar 63 milyon TL’ye çıkacağını ifade eden Elvan şöyle devam etti:  “2017’de 928.6 milyar TL olarak gerçekleşeceği tahmin edilen toplam sabit sermaye yatırımları, 2018’de yüzde 14.5 artacak. Bunun yüzde 86.7’si özel kesim tarafından gerçekleştirilecek. 2018 kamu yatırım programı kapsamında yürütülecek projeler için tahsis edilecek ödeneklerden, sektörel olarak en yüksek payı, yüzde 33 ile ulaştırma sektörü alacak.”

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...
Kadın olmanın her anlamda güç olduğuna 3 kanıt

EN SON HABERLER

  1. Kerkük petrolü için ilk imzalar atıldı: Türkiye'ye bu çağrıyı yaptılar
  2. Musical.ly'i 1 milyar dolara satılıyor
  3. TROY, “Bu Toprakların Seslerine” kulak veriyor
  4. Dünya devlerine dijital operatörü anlattı
  5. Yerel dokunuşlar değer kazandırıyor
  6. Turkcell hisseleri ile ilgili çok önemli haber
  7. Türkiye’deki Tesla sahiplerinden Elon Musk’a kebaplı çağrı!
  8. Kentsel dönüşümde yeni sistem.. Kentsel dönüşümde elektronik tebligat dönemi
  9. Almanya’da 6.9 milyon kişi ‘aşırı borçlu’
  10. Cam filmi için 3 kritik öneri