GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Yerelde ittifak yetkisi verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 9 Eylül’deki il başkanları toplantısında, yerel seçimlerde ittifakla ilgili “İYİ Parti var, HDP var, SP var, bir araya gelinebilir. Tek bir aday çıkarılabilir. Bütün amaç belediyeyi alabilmek. Stratejiyi siz belirleyeceksiniz” dediği belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun, toplantının basına kapalı bölümünde özetle şunları söylediği öğrenildi:

ANKARA

24 HAZİRAN’LA KIYAS DOĞRU OLMAZ

“Ön seçim yapılıp yapılmayacağını belirleyecek olan sizlersiniz. Eğilim yoklaması mı istersiniz, anket mi istersiniz yoksa doğrudan doğruya ön seçim mi istersiniz, bunu siz belirleyeceksiniz. Amacımız belediye başkanlığını kazanmak, kiminle kazanılacağına siz karar vereceksiniz. Ön seçim de yapsanız, başka yöntemle de belirleseniz, aday gösterilmeyenler aleyhine çalışıyor bazen. Kendi çıkarlarını partinin çıkarlarının üzerinde görüyorlar. Böyle kişilerin partiden uzaklaştırılması lazım. Bunu yapanlara ihtiyacımız yok. Dava adamı olanlar seçime girmeli.

(CHP’nin 9 ili kaybettiği simülasyon çalışması ile ilgili) Şimdi, ilk kez Cumhuriyet tarihinde böyle bir (24 Haziran seçimleri) seçim yapılıyor. İttifaklar oluşuyor. Bu seçimlerdeki sonuçları diğer seçimlerle kıyaslamak doğru olmaz.

YASAL OLARAK İTTİFAK YOK

(Bazı il başkanlarının yerel seçimlerde ittifak kurulması yönünde talepleri üzerine) Yerel seçimlerde yasal olarak ittifak yok. Arkadaşlar, ‘Biz kendi aramızda ittifak yapacağız’ dediler. İttifak yok ama ne var? Herkesi kucaklayacak, öyle bir aday çıkaracağız ki beldenin bütün vatandaşlarının oyunu alacak. İYİ Parti var, HDP var, SP var, bir araya gelinebilir. Tek bir aday çıkarılabilir. Bütün amaç belediyeyi alabilmek. Bu, yerelin kendi koşullarına göre saptanması gereken bir strateji. Seçimi alma stratejisi üzerine bir politika oluşturacaksınız. İllere göre değişir bu. Yani dengeler ağırlıklar sevilen insanlar, bütün bunların hepsi bir şekliyle dikkate alınmalı.

ELEŞTİRENLER VAZGEÇECEK

Hepimiz belli bir amacı gerçekleştirmek için kararlılıkla mücadele veriyoruz. Eleştiri gelebilir, dik duracağız. Göreceksiniz ki eleştirenler vazgeçecek. Tüzük değişikliği yaptık, her ay düzenli aidatını ödeyen milletvekilini, belediye başkanını seçsin dedik, koro halinde karşı çıktınız.
Sosyal medyada bana yönelik sert eleştiriler geliyor. Bunu AKP’nin trolleri yapıyor. Bir de bize yakın troller yapıyor. Hangi merkezlerden yapıldığını iyi biliyorum. Pabuç bırakmayacağız. Haklıyız, neden geri çekilelim?

GENÇLER VE KADINLAR GELSİN

Tüzükte gençlik kotasını yüzde 20’ye, kadın kotasını yüzde 33’e çıkardık. Avrupa’daki en büyük kota bu. Örgütlerde bir bakıyorum kadın yok. Belediye meclis üyeliklerini belirleyeceksiniz, Allah aşkına, genç ve kadın olsun. Anket sonuçları ‘Gençler CHP’ye ilgi duyuyor’ diyor, biz gençleri taşıyabilirsek sorunları aşabiliriz.” 

SEÇİM GECESİNİ YÖNETEMEDİK

“Seçim gecesini iyi yönetemedik. Defalarca ‘Muharrem Bey’in o gece buraya gelmesi lazım’ dedim. Davet edildi, gelmedi. Zorla mı getirelim? Defalarca ‘Bir açıklama yapın’ diye uyarıldı. Kendisi yapmıyorsa yanında arkadaşları var. Ne yapacağız, Muharrem Bey’i kamuoyu önünde eleştirecek miyiz? Bu bize yakışmaz. Her hatadan ders çıkaralım. Hataya takılmak partiye zarar verir.”

NİKÂH İÇİN GAYRİMENKUL SATTIM

 (İl başkanlarının, oğlu Kerem Kılıçdaroğlu’nun nikâhına davet edilmemesi ile ilgili sitemi üzerine) Ben mütevazi bir düğün yapmak istedim. Nikâh yapmak için bir gayrimenkulümü sattım. Herkesin gelip takılar takması benim dünya görüşüme aykırıdır. Kimsenin bilmeyeceği, duymayacağı bir şey yapmak istedim, olmadı. Yoksa il başkanlarının davet edilip edilmemesi değil, bilinçli olarak girmedim.” m ANKARA

‘ÖNEMLİ OLAN TABAN’

CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CNNTürk’te yerel seçime ilişkin şunları söyledi: “Önemli olan tavandaki ittifak değil tabandaki ittifaktır. Vatandaşın, halkın, milletin kurduğu ittifaktır. Biz bu ittifakı sağlayacağız. Seçmen kendisini yönetecek, güvendiği, kendisine en yakın ismi seçecektir.

HERKESTEN OY ALACAK

Partili, partisiz hangi partiye mensup olursa olsun, hangi bölgeden, hangi etnik yapıdan, hangi inanca sahip olursa olsun herkesi kucaklayacak ve herkesten oy alacak bir aday olacaktır. O yüzden bizim ittifakımız vatandaşla, milletle olacaktır. (İYİ Parti ve HDP gelecek ittifakı önerisi) Şu anda bizim böyle bir değerlendirmemiz yok. Biz millet ittifakını, halkın tabanda kendisinin kurduğu ittifakı kuracağız. Önce kesinlikle aday tartışması olmayan, aday konusunda uzlaşılan adaylarımızı hemen açıklayacağız.” (ANKARA)

‘OTURUP BİZİ ÇEKİŞTİRMİŞLER’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in, CHP ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Öztrak, basın toplantısında özetle şunları söyledi: “Çelik’in açıklamasının 36 dakikasının 17 dakikası yani yarısından fazlası CHP ve Kılıçdaroğlu eleştirisine ayrılmış. Çelik, ‘Cumhuriyet Halk Partisi’nin il başkanları toplantısı ibretlik’ diye başlamış, hezeyan içinde ağzına geleni söylemiş. Bunlar MYK toplantılarında milletin sıkıntılarını, ekonomik krizi konuşmak yerine, milletin derdine derman olmayı konuşmak yerine Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nu çekiştirmişler. Genel Başkanımız size milletin derdine derman olacak 13 maddelik bir önlem paketi önerdi. Teşekkür edeceğinize bizi döviz baronlarıyla işbirliği yapmakla suçladınız. Kurbağanın gözü patladı. Siz sadece konuşuyorsunuz.” (ANKARA)

YORUMLAR

 • kendi halinde biri 12.09.2018 14:02:48 Partinin kazanmasını istiyorsanız yolundan çekilin.
 • murat tok 12.09.2018 11:38:18 A Tv eskiden CHP den hiç söz etmezdi buğünlerde CHP ile yatıp kalkıyor ne zaman parçalanacok ne zaman muhalefet bitecek diye bu durumu gördükçe işte bizim ülkedeki demokrasi herkeze saygı
 • Rokens Mindress 12.09.2018 02:42:57 Sayın Kılıçdaroğlu... Lütfen gidin artık. Bırakın bu partinin yakasını... Lütfen...
 • ibrahim oguz ışık 12.09.2018 02:34:21 Eş dost akraba listesini çıkarın hatta başvuru onbin TL olsun

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
Fen Bilimlerinde başarılı bir kariyer için Lisansüstü eğitimin 4 olmazsa olmazı!
Kariyerinizde fark yaratacak bir lisansüstü eğitiminin şifreleri…
İstanbul’da üniversite kazananlara 10 adımda öğrencilik rehberi

EN SON HABERLER

 1. Köpekten kaçarken canından oluyordu
 2. Ahşap evde yangın çıktı: 2 çocuk öldü, 3 çocuk yaralandı
 3. Laf atma kavgasında bıçaklanan genç öldü
 4. Köpeklerini görmek için eşe dava
 5. Uluslararası çete üyelerinin yakalanma anı polis kamerasında
 6. 2 askeri şehit etmişlerdi... 9 terörist tutuklandı
 7. Sedanur'un kaybolması olayında yeni gelişme... Komşu gözaltına alındı
 8. İşte İdlib yol haritası
 9. Aydın'da fuhuş operasyonu: 8 gözaltı
 10. Kabataş'tan eğitim mesajları