GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Türkiye'den PEN'e soruşturma

Piyanist Fazıl Say'ın yargılanmasını eleştiren Dünya Yazarlar Birliği'ne (PEN), ifade özgürlüğüne kısıtlama getiren TCK'nın 301'inci maddesinden soruşturma açıldı. PEN, Fazıl Say'ın yargılanmasını kınamış, "Dünya kamuoyu Türkiye'deki faşist gelişmeler karşısında alarma geçmiş durumdadır" ifadesini kullanmıştı.

ZEYNEP GÜRCANLI-ANKARA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, PEN Türkiye Merkezi’nin web sitesinde besteci ve piyanist Fazıl Say’ın yargılanmasını eleştiren bir açıklama yapması üzerine soruşturmayı açtı ve PEN Türkiye Yönetim Kurulu üyelerinin ifadelerini aldı. Soruşturmaya konu olan açıklama PEN Türkiye web sitesinde 3 Haziran 2012 tarihinde yayınlanmıştı.

"TÜRKİYE'DEKİ FAŞİST GELİŞMELER..."

PEN'in ifadeye konu olan açıklamasında, Fazıl Say'ın yargılanması eleştirilerek,  "Dünya Yazarlar Birliği PEN Türkiye Merkezi olarak değerli besteci ve piyanistimiz Fazıl Say'ın mahkemeye sevk edilmesini dehşetle karşılıyor, kuvvetle kınıyoruz. Dünya kamuoyu Türkiye'deki faşist gelişmeler karşısında alarma geçmiş durumdadır" ifadesi kullanılmıştı.

TÜRKİYE İÇİN ÜZÜCÜ BİR DAVA

Dış basında Fazıl Say

GAZETECİLER GÜNÜNDE SAVCIYA İFADE VERDİLER

PEN Türkiye Yönetim Kurulu İstanbul'da savcıya Türkiye'de 'çalışan gazeteciler günü' olarak kutlanan 10 Ocak'ta, dün verdi.

Savcılık soruşturmayı, PEN açıklamasındaki ifadelerin TCK'nın 301. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan " TC hükümetini, devletin yargı organlarini, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılamak' suçuna girdiğine karar vererek, bu maddeden açtı.

'KIZIMI ALIP GİDEBİLİRİM'

SAY’A TWITTER’DA DESTEK YAĞDI

"TCK 301 TÜRKİYE İÇİN AYIP"

PEN Türkiye temsilciliği, açılan soruşturma konusunda bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

"25 Aralık 2012 tarihinde bir polis memuru PEN Türkiye Merkezi’nin İstanbul’daki ofisine gelerek Yönetim Kurulu üyelerinin ev adreslerini talep etmiştir. Bu soruşturmanın Adalet Bakanlığı tarafından onaylanması durumunda, PEN Türkiye Başkanı Tarık Günersel, İkinci Başkanı Halil İbrahim Özcan, Genel Sekreteri Sabri Kuşkonmaz, Uluslararası Sekreteri Ahmet Erözenci, Saymanı Tülin Dursun ve Yönetim Kurulu’nun diğer üyeleri Zeynep Oral ile Mario Levi ve ayrıca açıklamayı PEN sitesine aktaran şair ve eleştirmen Nihat Ateş, Türkiye’de bu kanun üzerinden halihazırda yargılanmakta olan çok sayıdaki yazara katılacaklardır."

"PEN TÜRKİYE YÖNETİM KURULU'NA SALDIRIDIR"

PEN açıklamasında, TCK'nın 301. maddesinin ifade özgürlüğü ilkesi ile taban tabana zıt olduğu belirtilerek, bu maddenin 'hem Türkiye içinde, hem de bütün dünya tarafından ayıplandığı' da ifade edildi.

PEN Uluslararası Başkanı John Ralston Saul konuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak, "Bu soruşturma, ülkedeki meslektaşları tarafından seçilerek görevlendirilmiş olan PEN Türkiye Yönetim Kurulu'nun tamamına yapılmış bir saldırıdır. Üstelik, yapılmakta olan suçlama, uluslararası ifade özgürlüğü standartları düşünüldüğünde kendisinin de varolmaması gereken bir yasanın yanlış yorumlanması sonucu oluşmuştur" ifadesini kullandı.

YORUMLAR

 • Avi Cohen 11.01.2013 18:27:43 Sayin Murat Yilmaz yurt disi rezaletinden sikayetci, demokrasi yurt ici insanlari icindir yurt disina göstermek icin degildir, benim bakis acim bu
 • murat YILMAZ 11.01.2013 17:36:57 Helal olsun size yurt dışında da rezil ettiniz ya helal size,hani türkiyede düşünce özgürlüğü vardı..
 • GÜN CELL 11.01.2013 17:34:46 serde nevarsa;karşı çıkılan müslümanlık yada din değil,dini, çıkarları için kullananlara ve dinini okuyup öğrenmeden kulaktan duyma laflarla öğrenmeye çalışanlara ki bu en tehlikelisi çünkü politikacılar bunu kullanıyorlar.Siyasiler,dini değil demokratik toplum kurallarını uygulamalıdır.
 • selahaddin tezcan 11.01.2013 17:32:09 böylece PEN türkiyeyi çok iyi anladı.bir daha türkiyeye ne gelirler ne de selam verirler.
 • Onat Kurgu 11.01.2013 17:31:54 BURADA % 90 OKUYUCUNUN KONUYU BILMEDEN KENDI KAPRIS VE KOMPLEXLERINE PLATFORM OLARAK KULLANDIGINDAN EMINIM.
 • Fatih Sultan 11.01.2013 17:31:33 O yazarlar ya Fasizmin ne oldugunu bilmiyorlar, yada hakaret etmis olmak icin Fasizme benzetmisler! Özgürlük isteyen, istedigine hakaret edebilir demek degildir, öyle olsa ATATÜRKEDE hakaret edenleride karsinizda bulursunuz!
 • diab looo 11.01.2013 17:26:05 inanana 'ben inanmiyorum' diyince hakaret sayiliyorsa , ateiste 'ben inaniyorum' demek nedir? tahammulsuzlugun dayanilmaz hafifligi. birakin insanlar istediklerine inansin yada inanmasin. inanciniz saglamsa din elden gitmez korkmayin.
 • Mehmet Ozturk 11.01.2013 17:23:10 Bence bu zati muhterem savci bey,altindan kalkamiyacagi ve sonunu getiremiyecegi bir konuda sorusturma acmamasi lazim.Veya actigi sorusturmanin sonunu getirmelidir.Dunyaya kafa tutuyorsan elini sikmak lazim bu savcinin.
 • fazli hizli 11.01.2013 17:19:45 Fazıl Sayin devlet terafindan el üstünde tutulmasi lazim,onu destekliyenler onun gücünü bilenlerdir.
 • Memduh Haktanir 11.01.2013 17:18:03 Kisisel haklar, ilahi adalet, dunya terazisi, ahiret terazisi, isteyen istedigi yerde terazi kurmak istiyor, isteyen istediginin adina yargic olmak istiyor.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Sorunsuz bir çatı yapımı uzmanlık ister! Güvenli bir çatı için 7 öneri
Çocuklarda ayak gelişimi ve ilk adım ayakkabı tercihi
Hayat, Bomonti'de evinizin altında: Şehrin en gözde mahallesini tanıyalım!
Çocuğunuzun geleceği için atabileceğiniz 4 adım
Yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmak için 11 cazip neden!

EN SON HABERLER

 1. 'Zurnacı Ayvaz' vefat etti
 2. Sular ne zaman gelecek? 19 Nisan İstanbul su kesintisi
 3. 'Nuh'un Gemisi bütün çıplaklığıyla kanıtlandı'
 4. Can pazarı... 2 ölü, 101 yaralı
 5. Meral Akşener: İYİ Parti seçime girmeye hak kazanmış siyasi partidir
 6. AK Parti Sözcüsü Erdoğan'ın anketlerdeki oy oranını açıkladı
 7. İttifak oyları nasıl hesaplanacak?
 8. Antalya çikolata ve kahve festivaline hazırlanıyor
 9. Aydın’da yük treni raydan çıktı, seferler durduruldu
 10. Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan 'Erdoğan' açıklaması