GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Suudilerle tatbikat

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, Başbakan Davutoğlu’nun ziyaretiyle de çakışan Suudi Arabistan temaslarından ortak tatbikat çıktı. Orgeneral Akar’ın ziyaretinin ‘İslam ordusu’ ve terör örgütü IŞİD karşıtı koalisyon çerçevesinde yapılmadığını belirten askeri kaynaklar, ikili ilişkiler kapsamında olduğunu kaydetti.

DENİZ ZEYREK - ANALİZ

Türkiye'nin ocak ayının sonunda müdahil olduğu diplomatik gelişmeler had safhadayken en çok dikkati Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Suudi Arabistan’ı ziyareti çekti. Akar’ın ziyaretinde, “Ortak tehditlere karşı ortak stratejik işbirliği” kararı alındı.

İki ülke silahlı kuvvetleri ortak tatbikatlar da yapacak. Orgeneral Akar’ın Suudi Arabistan ziyaretinin, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu ülkeye gidişiyle çakışması ve Akar’ın Kral Abdulaziz’in yemeğinde çekilen fotoğraflarının basına yansıması, görüşmeleri ön plana çıkarmıştı.

Genelkurmay, resmi açıklamasında Orgeneral Akar’ın 30 Ocak 2016 tarihinde saat 19.30’da akşam yemeğinde Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdul Rahman bin Saleh AL-Bunyan ile bir araya geldiğini, 31 Ocak 2016 tarihinde, Orgeneral Saleh AL-Bunyan eşliğinde Riyad’da bulunan Hava Kuvvetleri Hava Harekât Merkezi’ni ziyaret ettiğini ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in verdiği yemek davetine katıldığını duyurdu.

Genelkurmay açıklamasına göre Orgeneral Akar, 1 Şubat günü ise Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’nı, Kral Abdülaziz Kara Harp Okulu’nu, Türkiye’nin Riyad Büyükelçiliği’ni ve Riyad Askeri Ataşeliği’ni ziyaret etti, ardından Türkiye’ye döndü. 

‘İSLAM ORDUSU’YLA İLGİSİ YOK

Hürriyet’e bilgi veren kaynaklar, öncelikle ziyaretin Suriye konusundaki terör örgütü IŞİD karşıtı koalisyon faaliyetleri çerçevesinde değil, ikili ilişkiler kapsamında yapıldığını vurguladılar. Bu da şu anlama geliyor: Ziyaretin gündeminde, 2015 sonunda gündeme gelen “İslam ordusu” yok. Ziyaretin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin “ABD öncülük ederse Suriye’ye asker göndeririz” açıklamalarına denk gelmesi de tamamen tesadüf. Kaynaklar, TSK’nın iki konuda da mesafeli olduğuna dikkat çekiyor. Üst düzey bir yetkili, “Sözü edilen birlikteliğe zaten ‘İslam ordusu’ denilemez. Böyle bir girişim olursa da Türkiye, askeri kanadında yer almaz” dedi.

Uluslararası toplumun Suriye’ye asker göndermesi konusunda Genelkurmay’ın iki önemli kararı var: 

1) ABD, Rusya’nın tavrı nedeniyle BM’den karar çıkarılamayacağının farkında ve dolayısıyla böyle bir hazırlık yapmıyor. 

2) Türk Silahlı Kuvvetleri BM Güvenlik Konseyi’nden bir karar alınmadıkça Suriye topraklarına ayak basmayacak.

KRAL İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar 30 ocak-1 Şubat tarihleri arasında Suudi Arabistan’da resmi görüşmelerde bulunmuştu.

BÖLGESEL SORUNLARA ORTAK TAVIR

Bir yetkili, Orgeneral Akar’ın ziyaretiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Yakın gelecekte, Türkiye ile Suudi Arabistan ‘Yüksek düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ toplayacak. Sivil alanda görüşmeler sürüyor. Askerler de ikili düzeyde işbirliğini geliştirmenin yollarını arıyor. Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı, Türkiye’ye gelmişti. Akar’ın ziyareti iadei ziyaretti bir bakıma. Karşılıklı ziyaretler sonunda Suudi Arabistan ile askeri işbirliğinin boyutlarının arttırılması hedefleniyor. Buradaki ortak hedef, iki ülke silahlı kuvvetlerinin bölgesel sorunlara müdahale konusunda ortak tavır sergilemesidir. Bu kapsamda ikili ortak tatbikatların yapılması gündemde. Askeri işbirliği ‘eğitim’ alanında da gelişecek.”

İRAN’IN RAHATSIZ OLMA İHTİMALİ DE DAHİL

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suudi ordusu ile işbirliğini arttırması, Suudilerle İran arasındaki gerilimin tırmandığı bir döneme denk geliyor. Ankara, İran’ın bu yakınlaşmadan rahatsız olması ihtimalini dikkate alarak hareket ediyor. Diğer taraftan, TSK ile Suudi ordusu arasındaki yakınlaşma, ABD’nin desteğini almış görünüyor. Amerikalıların tek kaygısı, Türkiye’nin İran ile Suudi Arabistan arasında ortaya çıkan Şii-Sünni gerilimine ‘devlet’ olarak dahil olduğu algısının meydana gelmesi. 

YORUMLAR

 • Turkic dini Tengrism 12.02.2016 22:47:13 nasil olacakmis? suudilerle tarihi baglarimiz var, cankkalede, erzurumda, kibrisda omum omuza dusmanlari dize getirki. hayir canim sende dersen peki bu is nasil olacak?
 • Berk A Parsons 12.02.2016 20:21:58 iyi fikir
 • john nartland 12.02.2016 16:58:07 AKP in ve buyuk agamiz herseyi bilen sevgili CB mizin Ortadogu politikalrtinda cokbuyuk hatalari oldu.Fakat su anda oratdogu kutuplasti Bir tarafta Sii agirlikli Rus destkli,ABD esnekli Iran,Suriye,Irak, Lubnan, Ortadoguda etkili olmaya basladilar.Tr ve korfez ozellikle S,Arabiya kendini tehlikede his ediyorlar ve haklilar. bu yuzden ikili ve guruplasmalari gorecegiz.Rusyanin amacida Tr yi savasa sokmak. Kendisi direk savasmasda proxi yaparak savasa destek verecektir.
 • kısaca kısaca 12.02.2016 14:35:57 İŞİD Vahabiliği yaydığına göre elbette arkasında Suudi Devleti var. Bakmayın "biz yokuz" dediklerine.
 • tan kaplan 12.02.2016 14:19:23 o yuzden beraberler Ismail bey
 • Borahan Bilen 12.02.2016 13:12:50 Sen Esad diktatör diyeceksin;krallarla yatıp kalkacaksın.Türkiye bu seviylere layık bir ülke değil..
 • Borahan Bilen 12.02.2016 13:10:37 AKP nin memleket yönetmesi okuma yazma bilmeyen bir ümmiye; Boing 777 uçağı teslim edip uçurmasını seğretmeye benziyor...
 • Borahan Bilen 12.02.2016 12:30:18 Suudi Arabistan mı Ortadoğunun en kuvvetli ordusu?Siz İsrailin bütün Arap ordularını 3 saatte nasıl yok ettiğini duymadınız sanırsam:)))Bana Suud ordusunun bir tek başarısını söyler misiniz?Yav Saddam Kuveyte saldırınca Adamların ülkesini ABD korudu.Bukadar da atılmaz be sayın abim...
 • sam son 12.02.2016 11:36:45 bizi kullanın diyorduk zamanında
 • halit okatan 12.02.2016 11:02:21 Rusya ya kimse kara tutamaz.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Türkiye’nin cenneti Yalova’da yatırım yapmak için 6 muhteşem neden!
Cesaretleriyle herkesi kendine hayran bırakan kadınların öyküleri
Anadolu Yakası’nın incisi Yakacık’ta yaşamak için 4 sebep!
5 soruda doğru üniversite seçiminin ABC’si
2018 yaz sezonunun 5 popüler makyaj trendi ve ürünleri

EN SON HABERLER

 1. Son dakika... Fenomen rapçi Ezhel tutuklandı
 2. İngiliz bakana şok: 18 dakika işletildi
 3. Türk ve Kanada polisinden ortak operasyon
 4. EBA kurs girişi nasıl yapılır? EBA kurs girişi detayları
 5. Emrah Serbes bu savunmayı yaptı
 6. Okullar ne zaman kapanacak? İşte 2018 yaz tatili için beklenen tarih
 7. Cemil Çiçek'ten 'sahte hesap' isyanı
 8. Hurma tatlısı nasıl yapılır? İşte hurma tatlısı yapılışı ve malzemeleri
 9. Ne zaman emekli olurum sorusu yanıt buluyor... Emeklilik yaşı hesaplama sayfası
 10. ‘Türkiye'nin sizden talimat aldığı günler geride kaldı’