GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Son dakika!.. Kalın: Gerekli görürsek müdahale ederiz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Afrin'le ilgili olarak "Gerekli görürsek müdahale ederiz" dedi.

İHA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TRT Haber televizyonunda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran temaslarına değinen Kalın, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması konusunda İran ile hemfikir olduklarını belirtti. Ülkeleri bölme yaklaşımının kimseye bir faydası olmadığını anlatan Kalın, Avrupalı kanaat önderlerinin Katalonya'daki referandum konusunda sessiz olduğunu ifade etti. 'Her etnik grubun bir devleti olmalıdır' yaklaşımının mantığının rasyonel olmadığına dikkati çeken Kalın, Irak'ı bölmeye başlamanın sonunun gelmeyeceğini dile getirdi. Kalın, "Biz gerekli uyarıları yaptık, geri adım atılırsa olumlu yaklaşırız. Bu referandumun geçerliliği olmadığını deklare ettikleri sürece olumlu yaklaşımımızı devam ettiririz" dedi.

Masada birçok opsiyonun olduğunu belirten Kalın, bunun diğer ülkelerle koordineli bir şekilde yapılacağını, atılan adımların bu yanlış adımdan geri dönülmesine dönük olduğunu ifade etti.

Terör örgütünün en çok propaganda yaptığı, eleman devşirdiği yerin Avrupa olduğuna dikkati çeken Kalın, terörle mücadelenin adının koyulması gerektiğini söyledi. Kalın, "Avrupalı müttefiklerimiz terörle mücadele konusunda bize 'sözde' destek veriyorlar" diye konuştu.

İdlib'teki çatışmasızlık bölgelerine ilişkin konuşan Kalın, "Amaç, bölgede rejimin ihlallerini önleme" ifadesini kullandı.

'Afrin'e olası operasyon' konusunda Türkiye'nin gerekli gördüğünde müdahaleyi yapabileceğine işaret eden Kalın, "Türkiye kendi ulusal çıkarlarını öncelemek suretiyle bu adımları bugüne kadar attığı gibi bundan sonra da atmaya devam edecektir. Türkiye kendi güvenliği için gerekli gördüğü yer ve zamanda müdahaleyi yapar" açıklamasında bulundu.

Kalın, ABD Elçiliği görevlisinin tutuklanmasıyla ilgili olarak, "Bu bir yargı süreci. Ben de iddiaları gördüm. İddianameyi görmüş değilim. Sorgulanacak. Deliller çerçevesinde işlemler yapılır. Her ülke uluslararası ilişkilerinde kendi çıkarlarını gözetir" dedi.

FETÖ ile mücadele konusunda, ABD'den yasa dışı hiçbir talepte bulunulmadığını anlatan Kalın, Türkiye'nin milli güvenliğini tehdit eden konularla ilgili tedbir alınca suçlandığını dile getirdi.

Türkiye-AB ilişkilerini değerlendiren Kalın, mülteci krizinde Avrupa'nın insan onurunu hiçe sayan tavrının görüldüğüne dikkati çekerek, "Türkiye ve Erdoğan karşıtlığının onlara bir fayda sağlamadığını gördüler. İslam ve Batı toplumlarının çatışması için birileri ciddi mücadele veriyor" diye konuştu.

YORUMLAR

 • Serdar Burcu 05.10.2017 16:22:49 T.C. Başbakanı, dış işleri bakanı, millî savunma bakanı, Genelkurmay başkanı çıt yok, Cumhurbaşkanı sözcüsü ne düşüyor bu açıklama öyle mi?
 • ömer özdemir 05.10.2017 16:06:00 Bu ülke feto-abd ortak yapımı darbeden 1 hafta sonra suriye ye girmiş bir ülkedir. Henüz Türkiye sadece batılıların bölgedeki oyununu bozuyor. Yakında Türkiye oyun kurmaya da başlayacak.
 • halis turkmen 05.10.2017 16:02:41 anlat,anlat,taban iyi heyecenlaniyor,,
 • yorgun adam 05.10.2017 15:58:03 murat yılmazer arkadasin dedigi gibi bize verilen görevi yerine getireceginiz deseydiniz, daha samimi olurdu:-)
 • Metin Atalay 05.10.2017 15:52:39 He valla!!!Irak toprak bütünlügü Türkiye ile Iran a kaldiysa;baska isimiz yok ya,onla ugrasalim kardesim.
 • Kemal Ersöz 05.10.2017 15:36:25 Katalonya'ya da girelim, hızımızı alamazsak Çin'e de gireriz :D
 • borego borego 05.10.2017 15:30:25 verelim mi mehteriiii.
 • Milli Duruş 05.10.2017 15:23:07 Once vanayi bi kapatsak!!
 • murat yılmazer 05.10.2017 15:16:43 Rusya Astana varılan anlaşma ile Afrinde sıkışıp kalan ışıd militanlarının temizliği görevini bize verdi. Bakalım Suriye mevzusu başımıza daha ne işler açacak.
 • taner korkmaz 05.10.2017 15:11:40 girecek olan girer reklam yapmaz bunun reklamı olmaz, bu tamamen show amaçlı bir giriş olur.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Tatilde başınıza gelebilecek tatsız 6 olay
Yazın çocukları tablet başından kaldıracak 5 eğlenceli yöntem!
Cilt bakımından beslenmeye SICAKLARLA MÜCADELE REHBERİ
Kurbanlık seçerken dikkat etmeniz gereken 4 kriter!
5 adımda ‘Proje Modelli Lise Eğitimi’ni keşfedin!

EN SON HABERLER

 1. Tunceli'de 'Sahte fotoğraflarla Dersim Yanıyor' yalanı
 2. Vali Tuncay Sonel, gazi astsubaya verdiği balayı sözünü tuttu
 3. 'Benden bu kadar' dedi, herkesin hayatını kurtardı
 4. PKK'dan Suriye'de tehlikeli oyun: Küçültülmüş hükümet
 5. Son dakika: MHP yerel seçimde ittifak kararını açıkladı…
 6. Kumar oynama makinesini, sosyal medyadan paylaşınca...
 7. ‘Kocaeli Valisiyim’ diyerek iş adamlarını ziyaret ettiler, sonra…
 8. Gökçeada'da feribot karaya oturdu
 9. MHP'de yerel seçimde ittifak yapmayacak
 10. Bastonuyla gelip 'hastayım' diye kandırmış!