GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Başbakan Yıldırım: ABD ile olan ilişkileri daha iyi düzeye taşıyacağız

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, ABD’deki temaslarının son gününde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin ABD ile olan ilişkilerini daha iyi düzeye taşıyacağını söyleyen Yıldırım, New York Başkonsolosluğu’nda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 79. yıldönümü anma törenine katıldı. Yıldırım, daha sonra hem Cuma namazını kılmak hem de Türk ve Müslüman toplum temsilcileriyle bir araya gelmek için Brooklyn’deki Eyüp Sultan Camisi’ne geçti.

Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK, 10 Kasım (DHA)

Program çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, şunları kaydetti:

GAYRET GÖSTERMEYE KARAR VERDİK

"ABD Başkan Yardımcısı Pence ile ülkeler arası ve bölgesel meseleler üzerine konuştuk. Bundan sonra ilişkilerimizi bulunduğu düzeyin daha ilerisine iyi yönde taşımak için gayret göstermeye karar verdik. Diğer bir resmi ziyaretimiz BM Genel Sekreteri’ne oldu. Orada da genellikle Arakan’da yaşananlar, burada BM’nin daha etkin olarak rol alması, keza Suriye krizininin kalıcı çözümüne yönelik Cenevre sürecinde BM’nin daha etkin olması gibi ve benzer bölgesel konuları değerlendirdik. Aynı zamanda ABD ekonomi çevreleri ile yatırımcılarla bir araya geldik. Müslüman topluluklarla bir araya geldik. ABD’nin çeşitli STK’larla bir araya geldik. Gerek Türkiye-ABD ilişkileri ve burada ABD aleyhine yapılan bir takım algı çalışmalarına karşı doğru şekilde bu STK’ları bilgilendirme fırsatını bulduk ve nihayet şu anda önünde bulunduğumuz Eyüp Sultan Camisi’nde cumayı eda ettik ve burada Türk ve Müslüman toplulukların temsilcileriyle konuştuk."

TÜRKİYE’YE HAYRANLIK VAR

"Şunu gördük Türkiye’ye karşı büyük bir sevgi var, büyük bir hayranlık var. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra burada bütün Müslüman cemaatler ve STK’lar tek yürek olarak Türkiye’nin yanında yer aldı ve Türkiye’nin bu darbeden başarıyla çıkması için desteklerini, dayanışmalarını gösterdiler. Bu 15 Temmuz darbe girişimi aynı zamanda Türk Müslüman topluluğu ile diğer ülkelerin Müslüman toplulukları arasındaki ilişkilerin gelişmesine vesile oldu. Şu anda güzel bir işbirliği çalışması içerisindeler. Özetle gezimizin hem resmi tarafı, hem diğer bölümü oldukça yoğun ve verimli bir şekilde geçti. Şimdi de artık memleketimize dönüyoruz."

TAKİP EDECEĞİZ GÖRECEĞİZ

Yıldırım, "Mike Pence ile görüşmenizin ardından somut adım bekliyor musunuz?" sorusuna verdiği yanıtta da "Biz olması gerekeni söyledik, beklentilerimizi ilettik karşı taraf da bununla ilgili bize olumsuz bir şey söylemedi. Yani bu konulardaki hassasiyetimizin, konuya verdiğimiz önemin farkında olduklarını paylaştılar. Bundan sonrasını takip edeceğiz, göreceğiz, ona göre biz de adımlarımızı atacağız. Bizim amacımız ilişkileri daha da germek değil, ilişkileri geliştirmek, iyileştirmek. Bunun her iki ülkeye faydası var. Türkiye’ye de faydası var, ABD’ye belki daha çok faydası var. O bakımdan olumlu gündem üzerinde çalışmaya devam edeceğiz"dedi.

YORUMLAR

 • ugur ahmet 11.11.2017 05:23:13 Daha iyi düzey derken, daha çok mu uçak alacağız, yoksa daha çok GDO'lu kanserojen mısır ithal edeceğiz?
 • TATAR RAMAZAN 11.11.2017 02:29:10 insan beyni hayatta kala bilmek icin kendini kandirir imis bunlar da ayni isi yapiyor koskoca ac bir canavar turkiye istiyo diye planlarini degistirmez umid ile yasanmaz
 • özlem yakici 11.11.2017 01:58:27 Reza zarrap ta bizi görecek mi?
 • Mert V. 11.11.2017 01:52:08 Trump gelir mi dersiniz ??
 • ayan pinhan 11.11.2017 01:05:20 15 Temmuz u kim yapmış , belli mi ?
 • Ihsan Gergin 11.11.2017 00:33:34 Nedir bu Amerika'ya 'Yanaşma' sevdası? Hani bu adamlar darbe tasarlayıcısıydı? PYD/PKK'ya alabildiğine silah ve mühimmat desteği veren Amerika değil mi? Ne farkınız var sizin geçmiş hükümetlerden?
 • Görkem Görkem 11.11.2017 00:31:28 ne seninle ne sensiz..
 • A cengiz 11.11.2017 00:29:45 İki ülke arasında güzel görüşmeler olmuştur. Bu tür ziyaretler her zaman kazanç hanesine artı olarak kayıt edilir.
 • Fatih Biçer 11.11.2017 00:28:30 Tayyip Erdoğan başkan olsa yada İYİ parti kazansa yada CHP kazansa o zaman vergiler düşer mi? Maaşlı çalışanlardan yapılan gelir vergisi ötv kdv azalır mı?
 • tc mustafa seyri 11.11.2017 00:03:49 Valla Amerikaya yol yapmakta o kadar rekor üstüne rekor kırdınız ki, bu rekorlar artık 3. sayfa haberi bile olamaz.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Çocuklarda ayak gelişimi ve ilk adım ayakkabı tercihi
Hayat, Bomonti'de evinizin altında: Şehrin en gözde mahallesini tanıyalım!
Çocuğunuzun geleceği için atabileceğiniz 4 adım
Yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmak için 11 cazip neden!
İş dünyasında kazanmanın beş altın kuralı

EN SON HABERLER

 1. Levent Gültekin adaylığını açıkladı
 2. Sivilce nasıl geçer? İşte tedavi yöntemleri
 3. Sanayi sitesinde korkutan dakikalar... Alev alev yandı
 4. Şans Topu sonuçları açıklandı... 18 Nisan Şans Topu sonuçları sorgulama sayfası
 5. Kullandığı traktörün altında kalan çiftçi öldü
 6. O an: Meral Akşener gözyaşlarını tutamadı
 7. BBP lideri Destici'den erken seçim açıklaması
 8. İmzalar atıldı teklif sunuldu
 9. Ve itiraf geldi: İşadamı cinayetinde korkunç ayrıntılar
 10. Son dakika: Bahçeli ilk mesajlarını Twitter'dan verdi