GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Sakallı, sarıklı polisin ardından genelge

Çanakkale’de sakal ve sarıkla resmi aracı kullanan polis memuru Kuraner Erbaş’ın kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davranışının ardından, 2 sayfalık genelge hazırlandı.

Hürriyet Haber

Habertürk Gazetesi'nden Enis Yıldırım'ın haberine göre, Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde sakal uzatıp sarıkla polis aracını kullanan Kuraner Erbaş’ın kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davranışı sonrası 2 sayfalık bir genelge hazırlandı.

27 Eylül 2017 tarihinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 81 ile gönderilen genelgeye göre, polisler ancak görevin özelliğine göre, en üst birim amirinin yazılı izniyle saç uzatıp sakal ve bıyık bırakacak. Kadın personelden de makyaj ve saç modelinde abartıya kaçılmaması, uzun saçların toplanması istendi. Üniformayla birlikte rozet ve abartılı yüzük takılamayacağı kaydedildi.

İŞTE KURALLAR

- Teçhizat ve işaretler dışında üniforma ile birlikte her türlü kolye, künye, bilezik, küpe, madalyon, rozet ve abartılı yüzük takılmayacaktır.

- Her türlü sakal ve bıyık bırakılmayacaktır. Saçlar kep giyildiğinde dışarı taşmayacak uzunlukta, favoriler kulak deliği hizasında ve yere paralel olacaktır. Saç bakımına özen gösterilecek, taranmamış, toplanmamış, kirli veya abartılı saçla görev ifa edilmeyecek ve tırnak uzatılmayacaktır.

- Kadın personelde uzun saç bırakanlar saçlarını toplayacak, kısa saç bırakanlarınsa saç uzunluğu omuz hizasını geçmeyecektir.

- Kadınlar, şapka, kep veya örgüleri altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysiler hariç, üniforma içerisine dışarıdan görülebilecek şekilde sivil kazak, yelek ve benzeri kıyafetler giyinmeyecektir.

- Her türlü sakal ve bıyık ile uzun saç bırakılmayacaktır. Ancak görevin özelliğine göre belirli konularda görev yapan personele en üst birim amiri tarafından saç, sakal, bıyık için aşırıya kaçmayacak şekilde yazılı izin verilecektir.

YORUMLAR

 • ali sapmaz 07.10.2017 22:31:50 Bu sözde polise , şapka kanununa muhalefetten soruşturma açacak bir cumhuriyet savcısı yok mu ?
 • Temel Dursun 07.10.2017 21:58:50 Ne var burda genelde olay bittikten sonra intikal ve müdahale ettikleri için merhuma/kurbana son dini vazifeyi yerine getiriyorlar. Bravo hizmette sınır yok ne güzel!!!!!
 • Omer Faruk 07.10.2017 17:23:53 Kanun adamı mısın Şeyhin temsilcisi mi?
 • ORGABAY ORGABAY 07.10.2017 16:45:18 Sn. Bakanın Genelgesi çok yerinde,fakat 1 EKSİL ile; Son bir madde de şöyle olmalıydı-HİÇ BİR POLİS RESMİ ARABAYI FIRININ-MARKETİN ÖNÜNE PARKEDEREK EVİNE ALIŞVERİŞ YAPMASIN! Biraz öteye park ediverin
 • Barbar Conan 07.10.2017 16:04:13 polis kanunu korumakla yükümlü adam. ama kendi kanuna uymuyorsa, vatandaşa nasıl uy diyecek? herkes kafasına göre yasıyacaksa bu ülkede o zaman bizde bilelimde keyfimize bakalım. bumu olay?
 • zagor tenay 07.10.2017 15:21:13 Bu araba kullanan sarıklı,sakallı,cüppeli polis biraderimiz, gerçekten işten el çektirildimi,yoksa görevinin başındamı,kamuoyunun bunu bilmesi hakkıdır herhalde.
 • muhittin bulut 07.10.2017 14:09:52 GENELGEYE GEREK YOKTU,2019 DAN SONRA EMNİYET VE ASKERİN RESMİ GİYİM TARZI NASIL OLSA BU OLACAK.
 • Doğukan Güneş 07.10.2017 13:59:35 Atın iyi polisleri, sonra da millet olarak neden başımıza bunlar geliyor deyin. Sebep olan yapmış gibidir.
 • Levent Oner 07.10.2017 12:48:21 Bunun gibi sarikli, uzun sacli, hatta punk gibi giyinen sivil polisler zaten hep vardi. Istihbarat yapiyorlar ve ortama uygun giyiniyorlar ama sivil polisin araci da sivil olmali.
 • Ali Ergün Gül 07.10.2017 12:05:44 Polis kep takmayı unuttu,denetleyecek amir yok,iki aylık eğitimle kom,yrd yapılan personel polisliği bilmiyor,amirlik tecrübe ister,poliste türbanlı,türbansız bayan personel çok kötü bir görüntü,yazık

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Tercih yapacaklar dikkat! Üniversite seçerken mutlaka dikkat etmeniz gereken 7 kriter…
İzmir’de üniversite okuyanların sahip olduğu 5 ayrıcalık
Yaz sendromu yaşayanlara kurtarıcı 5 hobi
En sevilen 8 Yunan adası hakkında bilmeniz gereken her şey!
İstanbul'da hayallerinizi gerçekleştirmek için 4 adım

EN SON HABERLER

 1. Adana Cuma namazı saati! Tüm iller ve Adana'da Cuma kaçta?
 2. Hurdaya dönen otomobilden yaralı çıkarıldı
 3. Kıbrıs Barış Harekatı 44 yaşında!
 4. Yatağan'da ikinci şok! Gerçek morgda ortaya çıktı
 5. Kaşar peyniri imalathanesinde iğrenç görüntü!
 6. Antalya Cuma namazı saati! Antalya'da Cuma saat kaçta kılınacak?
 7. HDP'li iki isim hakkında soruşturma başlatıldı
 8. Lityum nedir? Lityum nerelerde kullanılır?
 9. Ameliyattan sonra ilk işi aynaya bakmak oldu! Eski hali...
 10. Cuma namazı bulunduğum ilde saat kaçta kılınacak? Tüm illerin Cuma namazı saatleri