GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Reza Zarrab ve Bakan çocukları tahliye edildi

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Bakan çocukları ve Reza Zarrab hakkında tahliye kararı verildi. Tahliye kararının gerekçesi ise 'şüpheliler lehine suçların değişme ihtimali'... Soruşturma kapsamında hiç tutuklu isim kalmadı. Haberle ilgili sosyal medyada 'Sıfırladılar' yorumu yapıldı. Başbakan Erdoğan tahliyelerle ilgili, "Adaletin yerini bulacağını biliyordum" dedi.

Hürriyet Haber

17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklu bulunan işadamı Reza Zarrab (Rıza Sarraf,) bakan çocukları Barış Güler, Salih Kaan Çağlayan ile Özgür Özdemir ve Hikmet Tuner'e tahliye kararı çıktı.

BARIŞ GÜLER'İN EVİNDEKİ ARAMADA KASALAR BÖYLE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ / Foto Galeri

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN TAHLİYE YORUMU

Başbakan Erdoğan, "Bir kısım paralel yargı maalesef çok haksız mesneti olmayan adımlar attılar ve şu anda ben er geç hak yerini bulacaktır diye bir temennim vardı ve hak yerini buldu. Temenni ederim ki buna benzer birçok mağdur olan insanlar vardı o mağdur olan insanlar da hakkın tecellisiyle bu hapishanelerden bir an önce çıkma imkanı yakalasınlar. Bu, tabii bir yargı sürecidir. Buraya yürütme olarak, bir başbakan olarak bizim müdahale imkanımız söz konusu değil ama bugün mevcut gelişme inşallah birçok şeylerin önünün açıldığını veya açılacağını gösteriyor. Temennim odur ki bundan sonra bu iş süratle gelişsin, bu mağdurların da durumu bir çözüme kavuşsun." dedi. A.A

TAHLİYENİN GEREKÇESİ

Mahkemenin gerekçesi şöyle:
"Şüphelilerin rüşvet almaya ve vermeye aracılık etmek, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve rüşvet vermek suçlarına yönelik delillerin, iletişim tespiti, dinlenilmesi, kayda alınması ve teknik araçlarla izleme ve neticesinde görüntülerin kayda alınması suretiyle elde edildiği, bu şekilde elde edilen delillerin yan delillerle desteklenmediği sürece tek başına esasa ilişkin delil mahiyetinde bulunamadığı açıktır.

TAHLİYE KARARI VEREN MAHKEME İLE İLGİLİ ÇARPICI AYRINTI

BARIŞ GÜLER BÖYLE GÖZALTINA ALINMIŞTI / Foto Galeri

Toplanan tüm delillerin telefon dinleme ve teknik takip sonucu elde edildiklerinden delillerin toplandığı dolayısıyla karartılmasının söz konusu olamayacağı ve şüphelilerin sabit ikametgahı ve konumları itibarıyla kaçma şüphelerinin olmadığı, en son incelemelerden sonra dosyaya kayda değer bir delil girmediği, bilirkişi incelemelerinin her zaman yapılabileceği, kamu görevlisi olmayan şüphelilerin, rüşvet vermek ve rüşvete aracılık etmekten tutuklandıkları, aracılık ettiklerinin yasal delillerle ortaya konulması gerektiği, böylece şüphelilere atılı suç vasıflarının, şüpheliler lehine değişme ihtimalinin yüksek olduğu, bu durumda tutuklu kalmalarının mağduriyetlerine sebebiyet vereceğinden tahliye hükmü kurulmuştur."

REZA ZARRAB'IN AVUKATI KONUŞTU
Reza Zarrab'ın avukatı Şeyda Yıldırım, hürriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada tahliye kararının cezaevine ulaştığını kaydederek "Yoldayım şu an cezaevine gidiyorum (Metris). Ancak saat 17.00'den önce bırakmazlar. Üç tutuklu Metris'de, ikisi ise, Paşakapısı Cezaevi'nde" dedi. Tahliye kararını İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi İslam Çiçek tarafından verildiği öğrenildi.

TAHLİYE ÇIKTI, ZARRAB'IN AVUKATI CEZAEVİNE GELDİ / HÜRRİYET TV

YURTDIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI KONDU

5 şüpheli hakkında yurtdışına çıkış yasağı konuldu ve kamu davası açılıp savunmaları tespit edilene kadar ikametgahlarına en yakın karakola her cuma günü mesai saatleri içinde giderek imza atmalarına karar verildi.

SOSYAL MEDYADA TAHLİYEYE TEPKİLER

BARIŞ GÜLER VE REZA ZARRAB BÖYLE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

TUTUKLU KALMADI

Soruşturma kapsamında tutuklu kimse kalmadı.

TUTUKLAMA GEREKÇELERİ RÜŞVET

Barış Güler ile Kaan Çağlayan, "Rüşvet almaya ve vermeye aracılık etmek", Reza Zarrab ise "Rüşvet vermek ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Operasyon günü Muammer Güler ile oğlu arasındaki telefon konuşmasında şu diyaloglar geçmişti

Metrekaresinden dolar fışkırıyor

Bakan Güler, oğlunun evinde bulunan paralarla ilgili konuştu

YORUMLAR

 • cemil cebeci 28.02.2014 23:19:19 ben akp ye oy verdim ama.... diye bir eleştiri yorumu bekliyorum aylardır ya sadece 1 tanecik ...benim yorumum: ayakabı kutucu müdürü biraktıkdan sonra onların da çıkacağı zaten yüzde elisi biliyordu
 • Ataman Karatay 28.02.2014 23:18:49 Baklava çalan çocuklar 4,5 sene yatmışlardı. Ne kamera ne dinleme vardı.
 • seyide türkmen 28.02.2014 23:06:33 CHP-SP-MHP dayanışması Adıyaman,Ağrı,Bayburt,Bingöl,Bitlis,Konya,Malatya,Mardin,Muş,Rize,Tokat,Van BELEDİYE BAŞKANLIĞI oylarını SP için verelim.Belediye meclisi ve ilçeler için kendi partinize oy verebilirsiniz.Bunları her yerde paylaşalım.Oylarımızı birleştirelim.
 • seyide türkmen 28.02.2014 23:06:14 CHP-SP-MHP DAYANIŞMASI. Ankara,Antalya,Ardahan,Artvin,Aydın,Bilecik, Bolu,Burdur,Bursa,Çanakkale,Çorum,Denizli, Gaziantep,Hatay,İstanbul,Kırşehir,Kocaeli, Mersin,Samsun,Trabzon,Tunceli,Yalova belediye başkanlığı için oylarımızı CHP'ye verelim.
 • seyide türkmen 28.02.2014 23:05:44 CHP-SP-MHP dayanışması Adana,Afyon,Aksaray,Amasya,Balıkesir, Bartın,Çankırı,Düzce,Elazığ,Erzurum, Erzincan,Gümüşhane,Iğdır,Isparta,Kahramanmaraş, Karabük,Karaman,Kars,Kayseri,Kırıkkale,Kilis, Kütahya,Manisa,Nevşehir,Niğde,Sakarya, Yozgat Belediye Başkanlığı için MHP'ye oy verelim.
 • polatcan doruk 28.02.2014 23:04:05 3000 4000 kişinin yeri değiştikten sonra tahliye oldular, sanki o kadar insan 16 aralıkta göreve gelmiş gibi
 • murat yetkin 28.02.2014 22:16:43 maç oynanırken kuralda hakemde değişti.olacağı buydu.
 • ziya zorlu 28.02.2014 22:15:39 Ülkede hırsızlıklar, yolsuzluklar artacaktır. Çünkü herkes bunların cezasının olmadığını gördü.
 • Salih gultoprak 28.02.2014 22:12:57 YUH KI NE YUH YAAA,TANZANIA DA BILE ADALET DAHA IYIDIR BURADAN,ADALET OZELLESTIRILMISTIR.
 • bertug ciftci 28.02.2014 22:12:11 İşte 2014 Türkiyesi hukuksuz ve antidemokratik. Bizede bu yakışırdı.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kasko yaptırmadan önce mutlaka sormanız gereken 4 soru
Boğaz'ın incisi Çengelköy'de nerede, ne yapılır?
İzmir’de Konut Sahibi Olmayı Cazip Hale Getiren Fırsatlar
Sonbaharın tüm enerjisini ruhunuza yansıtın… 5 adımda Doğayla hayata dönüş! v2
5 soruda Güneş Enerjisi yatırımı hakkında bilmeniz gereken her şey!

EN SON HABERLER

 1. Milli Piyango bileti satın alırken nelere dikkat edilmeli?
 2. Amasya'da yüz kızartan olay! Yakalandılar...
 3. 8 silah arkadaşı şehit olan Uzman Çavuş o anları anlattı 
 4. Meteoroloji Genel Müdürü açıkladı! Bu kış nasıl geçecek?
 5. Kara Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu
 6. Nerede deprem oldu? İşte Türkiye'deki son depremler
 7. Diyarbakır'da flaş operasyon! Tek tek yakalandılar...
 8. Cuma namazı bugün saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saatleri
 9. Avcılar'da korkutan yangın...
 10. Kahramanmaraş'ta korkutan deprem