GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Maduro Külliye'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu törenle karşıladı.

AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maduro'yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Maduro'nun tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, iki ülkenin milli marşları çalındı.

Konuk Devlet Başkanı Maduro, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı, Türkçe "Merhaba asker" diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Erdoğan ve Maduro, merdivenlerde Türkiye ve Venezuela bayrakları önünde el sıkışarak poz verdi.

İkili ve heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmelere geçen Erdoğan ve Maduro, daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Törende, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da yer aldı.

DOKTORLUK BERATI VERİLDİ

Bu arada Maduro'ya Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen törenle "Ankara Üniversitesi Dostluk Beratı" takdim edildi. Maduro, törende yaptığı konuşmada, beratı almaktan şeref duyduğunu belirterek, "Ekonomik ve ticari anlamda ilişkileri geliştirmek için önümüzde yapacak daha çok iş bulunuyor." dedi.

Maduro, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş'in Venezuela'daki bir üniversitede Türkiye Kürsüsü kurulması talebinde bulunduğunu hatırlatarak, "Venezuela'da bulunan her devlet üniversitesinde bir Türk Kürsüsü açalım. Bunun başlangıcını komutanımız Hugo Chavez tarafından kurulan ülkenin hemen her bölgesinde kampüsleri bulunan ve güçlü bir eğitim çatısı olan Venezuela Bolivar Üniversitesi'nde yapalım istiyorum." diye konuştu.

Dünyada bir tek Amerika bulunmadığını, kendisinin "başkaldıran, özgürlüğü için mücadele eden diğer Amerika'dan" geldiğini vurgulayan Maduro, Güney Amerika ülkelerinin bağımsızlık mücadelesinde önemli yerleri olan General Francisco Miranda ve Simon Bolivar'ın çabalarından örnekler verdi.
Maduro, 21'inci yüzyılın çeşitli zorluklar barındırdığına dikkati çekerek, daha önceki iki yüzyılda yaşanan savaşlarda köleliğe, ırkçılığa ve sömürgeciliğe baş kaldırıldığını söyledi. Maduro, "Biz Bolivarcı Venezuelalılar şuna eminiz; 21'inci yüzyılda artık imparatorluk hegemonyasına bağlı yaşayan ülkeler dünyadan silinecek." ifadesini kullandı.

'YENİ BİR GÜCÜN DOĞDUĞUNU BİLİYORUZ'

"Dünya birkaç ülkeden çok daha büyük. Biz çok merkezli ve çok kutuplu bir dünyanın kurulacağından eminiz." diyen Maduro, bu model içinde insanların dinlerini, hayat tarzlarını özgür şekilde ifade edeceklerine inandıklarını söyledi. Bu düzende hiç kimsenin, hiçbir zaman birine kendi inancını, hayat tarzını zorla empoze edemeyeceğine vurgu yapan Maduro, şunları kaydetti:

"Bu anlamda medeniyet yolunda büyük bir diyalog çağrısı yapıyoruz. Dünya iş birliğine, barışa ve eşitliğe dayanan bir denge üzerinde yeni güç odaklarının ve kutuplarının doğacağını, böylece dünyanın yeni bir dengeye kavuşacağını düşünüyorum. Bu dünya için mücadele edilmeli. O yüzden Türkiye'ye geldik çünkü Türkiye'ye inanıyoruz. Yeni bir gücün doğduğunu biliyoruz. Tarihine ve kültürüne inanıyoruz. Daha da yaklaşalım, birbirimizi daha iyi tanıyalım, saygı duyalım ve bu yeni dünya için temelleri atmaya başlayalım diye dostluk kollarımızı size uzatıyoruz."

YORUMLAR

 • kendi halinde biri 06.10.2017 21:18:15 Anıtkabir ziyaretleri protokolden çıkarıldı mı?
 • ufuk tosun 06.10.2017 21:11:10 Kazara bir kere de bir doğru safta yer alsak ya. Bu adamın adı Maduro ama kendisi mağdur değil. Bildiğin diktatör bu zat! Ha diktatörün iyisi, kötüsü olur mu diyecek olursanız, onu tarih size söyler..
 • Türk Yıldızı 06.10.2017 20:39:54 Külliye nedir kimlere kaldı Osmanlı nın mirasını yaşatmak. Külliye halka açık olur, halka açında görelim kimin külü kalır.
 • labourer labourer 06.10.2017 20:38:07 Aman gaza gelmeyelim bir ambargoya bakar. Güç olmak için üretmemiz lazım
 • furkan özdemir 06.10.2017 20:09:46 Güldüm.
 • kamil karabiber 06.10.2017 19:55:41 Venezualanın iliğini kuruttu şimdi gelmiş bize ahkam kesiyor! Devlet başkanıymış ne başkanı diktatör! Venezuala halkını perişan etti!
 • ömer özdemir 06.10.2017 19:52:34 Psikologlara çok iş düşüyor. Batı hayranlığı hangi kompleksin sonucunda çıkıyor.
 • piyanistic korg 06.10.2017 19:51:45 Kendi ulkende ne kadar ozgur insanlar sen ondan bahset venezuellada sana kimse muhalefet olamiyor.
 • penguen kamil 06.10.2017 19:40:53 bu ne ne şimdi?neden gelmiş türkiyeye?derdi neymiş başına bela mı arıyormuş?
 • tc mustafa seyri 06.10.2017 19:24:12 Tövbe tövbe, kaşınacak tırnağı olmayanlarla hangi güç doğuyor.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Türkiye’nin cenneti Yalova’da yatırım yapmak için 6 muhteşem neden!
Cesaretleriyle herkesi kendine hayran bırakan kadınların öyküleri
Anadolu Yakası’nın incisi Yakacık’ta yaşamak için 4 sebep!
5 soruda doğru üniversite seçiminin ABC’si
2018 yaz sezonunun 5 popüler makyaj trendi ve ürünleri

EN SON HABERLER

 1. Arnavutköy'de feci kaza: 3 ölü
 2. Geçici aday listeleri açıklandı
 3. İstanbul’da yakalandı! Tam 800 bin dolar…
 4. Gümüşhane’de şiddetli yağmur ve dolu nedeniyle yollar çöktü
 5. Gösteri uçuşları 19 Mayıs öncesinde ertelenmiş
 6. Saatler sonra ulaşıldı, acı manzara ortaya çıktı
 7. Rap'çi çocuklarını tanıtmak için yollara düştü, sokak sokak gezdi, bu notu dağıttı, fenomen oldu
 8. Kadıköy'de sabaha karşı kanlı kavga... Yaralı halde elinde bıçakla Moda'da yakalandı
 9. Geçici kampta AB'den kalıcı okul
 10. İBB'ye sürpriz ziyaret