GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Kayısı çekirdeği hayatını kararttı

Van'ın Edremit ilçesinde yediği kayısı çekirdeğinden zehirlenen 4 yaşındaki çocuk, yaşamını yatağa bağlı sürdürüyor.

A.A

İlçeye bağlı Köprüler köyünün imamı Ercan Caniş'in 4 yaşındaki oğlu Yasir, bulduğu bir kayısı çekirdeğini yedikten bir süre sonra rahatsızlandı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesine kaldırılan ve yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Yasir Caniş'in, yapılan tetkikler sonucu, yediği kayısı çekirdeğindeki siyanürden zehirlendiği belirlendi.

Baba Ercan Caniş, doktorların, oğlunun kayısı çekirdeğinden zehirlendiğini belirtmesi üzerine büyük şaşkınlık yaşadığını, emin olmak için tahlilleri Ankara'ya gönderdiklerini söyledi. Ankara'dan gelen sonuçlarda da oğlunun kayısı çekirdeğindeki siyanürden dolayı zehirlendiğini öğrendiklerini anlatan Ercan Caniş, oğlunun 9 gün boyunca yoğun bakım ünitesinde kaldığını, ardından taburcu edildiğini belirtti. Ölümden dönen Yasir'in hareket edemediğini, konuşamadığını, yatağa bağlı olarak yaşamını sürdürdüğünü belirten Caniş, oğlunun bir an önce eski sağlığına kavuşması için tedavinin devam ettiğini vurguladı.

Olgunlaşmamış meyve çekirdeğinde siyanür

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan Ünal Yasir Caniş'in, kayısı çekirdeğinden kaynaklanan zehirlenme nedeniyle hastaneye geldiğini, yapılan tetkiklerde, beyninde ciddi bir zedelenme bulgusuna rastladıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Siyanür zehirlenmelerini başka şekillerde görüyorduk. Ancak meyve çekirdeğindeki siyünür vakası ile ilk kez karşılaştım. Bazı meyvelerin çekirdeklerinde, özellikle olgunlaşmamış meyvelerin çekirdeğinde siyanür var. Bunlar olgunlaşmadan kırılıp yenildiğinde, bu tür riskler olabiliyor.”

Yasir Caniş'in beyninde zehirlenmeye bağlı olarak damar tıkanıklığı ve kanamaların ortaya çıktığını ifade eden Prof.Dr. Ünal, bu durumun da hastada ciddi kalıcı hasarlar bırakmasının doğal olabileceğini, Caniş'in beynindeki lezyonların da kalıcı hasar bırakan türler olduğunu kaydetti.

Bu tür vakalarla nadir karşılaşıldığını bildiren Caniş, şöyle devam etti: “Bu durum, tıp literatüründe de oldukça nadir rastlanılan bir olaydır. Bunlardan biri, birkaç yıl önce yayınlanmış. Biz de bu vakayı tıp literatürüne kazandıracağız. Nadir karşılaşılan bir durum olsa da anne ve babalar, çocuklarını meyve çekirdeği konusunda uyarmalıdır. Olgunlaşmamış meyve çekirdekleri çocuklara verilmemelidir. Sık karşılaşılmasa da aileler bu uyarıyı dikkate almalıdır.”

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

5 adımda “efsane” olmanın incelikleri
Üniversite sınavlarında başarmak tercih meselesidir
Evinizdeki konfordan çok daha fazlası… Keyifli bir konaklama için otel seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?
O apartmana bakın kimler taşındı!
Mis gibi bir hayata başlamak için 5 güzel sebep

YORUMLAR

 • Cem Sütçü 28.08.2010 11:00:55 Hiçbir şeyin insana özel yaratılmadığının en güzel kanıtı işte bu tip olaylardır... Sanırım ateistler çok haklı...
 • CA KA 28.08.2010 02:19:59 Kayısı çekirdeği yenir. Badem şekere diye satılan şekerlerin içinde bademmi var sanıyorusunuz ? Ayrıca; bol, fazla, aşırı kayısı yedikten sonra karşılaşacağınız sağlık probleminini ilacı çekirdeğinde gizlidir.
 • Seth ul bahhir 27.08.2010 15:13:37 Aşırı haşlanan yumurtada da sülfirik asit peydah olur neticede bunlar doğal makro-moleküllerdir. Çok miktarda acı çekirdek yediğinden hastaneye kaldırılıp koma hali yaşayanlarda rapor edilmiştir fakat tek çekirdek olması daha derin bir araştırmayı ve sorgulamayı hak ediyor.
 • asi MeLeqq. 27.08.2010 14:28:03 Kayısı çekirdeği yenmez ki ?Allah yinede şifa versin.
 • Lütfullah Kuşdemir 27.08.2010 14:07:30 Tümü değil, bazı kaysıların çekirdeklerini yediğimizde hani ağzımıza zehir gibi bir tat gelir ve tükürür ağzımızı çalkalarız. İşte bu siyanürdür. Çocuklar tükürmeyi ve ağzını çalkalamayı bilemedikleri için zehirlenirler.Ben de 3 yaşındayken aynı biçimde zehirlendim.Bir gün komada kaldık.Kurtulduk.
 • ÇİĞDEM SOLMAZ 27.08.2010 14:05:20 Kayısı yediğimide kırabiliiyorsam çekirdeklerini de yerim olmuş veya olmamış. Artık meyveler bile zehir saçıyor. Ne hale geldik.
 • Işık Temsilcisi 27.08.2010 14:01:21 Bence çocuğun başka bir rahatsızlığı vardır o tetiklenmiştir..35 yıldır kayısıcıyız , kayısı çekirdeğini de bol bol yeriz böyle bir şey ilk defa duyduk , hele bir kayısı çekirdeğinden bu kadar rahatsızlanmak da doğru olamaz.Doktorlar çözememiş sebebi kayısı çekirdeğine atmış..
 • GÜLTEN YILMAZ 27.08.2010 13:46:17 İnamıyorum yaaabizim çocukluğumuzda yediğimiz ham meyvanın adı var kendi yok kaysı, erik helede bademi çiçeği düşer düşmez başlardık yemeyebu dünyadan fayda yok, öteki de şüpeli ...Allah şifasını versin.
 • kenan basat 27.08.2010 13:20:09 Kayısı çekirdeğinindeki siyanür olayı daha birkac gün önce CSI dizisinde işlendi demekki hayata ışık tutuyormus
 • Sinan Öztan 27.08.2010 13:16:22 Kayısı çekirdekleri kayısının cinsine göre tatlı veya acı olur.Bu çocuk acı olan kayısı çekirdeği yemiştir.Hassas bir bünyeye sahipse çekirdeğin yaydığı zehirden etkilenmiştir.Bu çocuğa geçmiş olsun.Keşke büyükleri çekirdeği kendileri deneyip verselerdi.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

5 adımda “efsane” olmanın incelikleri
Üniversite sınavlarında başarmak tercih meselesidir
Evinizdeki konfordan çok daha fazlası… Keyifli bir konaklama için otel seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?
O apartmana bakın kimler taşındı!
Mis gibi bir hayata başlamak için 5 güzel sebep

EN SON HABERLER

 1. Acı haber! 1 asker şehit oldu
 2. 3 Temmuz MPİ Şans Topu çekilişleri tamamlandı | Şans Topu'nda hangi numaralar çıktı?
 3. BİLSEM mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak?
 4. Çin’in Sincan Özerk Bölgesi'ne gözlem için Türkiye'den bir heyet gidecek
 5. Yarın yağmur yağacak mı? 4 Temmuz il il hava durumu tahminleri
 6. Son dakika! 'Metil alkol' kâbusu: Ölü sayısı 7'ye yükseldi
 7. ÖGG sınav soru ve cevap anahtarı yayınlandı! ÖGG sonuçları ne zaman açıklanacak?
 8. Cani baba dehşet saçtı... En acı telefon... "Gel anneni öldürdüm"
 9. Emniyet'ten açıklama: Gerçek dışı bilgiler...
 10. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı projesi kapsamında Brüksel’de FETÖ‘nün “gerçek yüzü” anlatıldı