GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Kritik saatler... Gözler Suriye sınırında...

Türkiye, Rusya ve İran’ın uzlaştığı Suriye’nin İdlib kentindeki ‘çatışmasızlık bölgesi’ için dün gece sınırda askeri hareketlilik vardı. Üst düzey askeri yetkililere 'görev' emri gitti, tüm birlikler alarma geçti. Genelkurmay'ın ilerleyen saatlerde açıklama yapması bekleniyor...

Uğur ERGAN / ANKARA

Hatay’ın karşısındaki İdlib’le ilgili dün gece sınır hattında görev yapan üst düzey askeri yetkililere ‘görev’ emri gitti, tüm birlikler alarma geçti.

Üç ülkenin ortak kararı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözleriyle TSK hazırlıklarını hızlandırdı.

Askeri birlikleri İdlib’e götürecek araçlar ile güvenliği sağlayacak tank ve hava savunma sistemlerinin sınıra sevki tamamlandı.

Kayseri Komando Tugayı’ndan birlikler de sınıra konuşlandırıldı. Bu hazırlıklar yürütülürken Türk Özel Kuvvetleri (Bordo Bereliler) sızma harekâtıyla İdlib güzergahı üzerinde ve yakınlardaki hedefleri belirledi.

GARANTÖR ÜLKELER

Eylül başında Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan 6’ncı Suriye toplantısında İdlib’te çatışmasızlık bölgeleri kurulmasında garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran mutabık kalmış ve bu bölgelerde kurulacak gözlemci noktalarında 500’er asker göndermeyi uygun bulmuşlardı. Buna göre Rusya, İdlib çevresinde, Türkiye ise kent merkezinde güvenliği sağlayacak.

KOMANDO KAYSERİ’DEN

Bir güvenlik yetkilisi Hürriyet’e “İdlib için bu gece (dün gece) önemli” dedi.

Türk askerinin İdlib’de görev almasıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’nın bugün bir açıklama yapması bekleniyor.

İdlib için görevlendirilen Türk askerlerin önemli bir kesiminin Kayseri 1. Komanda Tugayı’ndan olduğu bildirildi. Diğer bölgelerden askerlerin de sınır hattında konuşlandığı belirtildi. Kayseri 1. Komando Tugayı, El Bab’ın DEAŞ’tan temizlenmesinde önemli rol oynamış, 500’den fazla komando El Bab’a gönderilmişti.
Askerleri İdlib’e götüren zırhlı personel taşıyıcılar ile değişik tip zırhlı ve paletli araçların sınır hattına sevkiyatı geçen hafta tamamlanmıştı.

Aralarında kaideye monteli Stinger füzeye sahip alçak irtifa hava savunma sistemi Atılgan’ların da bulunduğu araçların sevkıyatından sonra, Kayseri Komando Tugayı’na bağlı askerler de önceki gün sınır hattına sevk edilmişti.

Özel kuvvetlerden bir ekip de daha önce Suriye’ye geçerek İdlib’de görev yapılacak yerleri belirlemişti. Türk gözlemci kuvvetin görev yerleriyle ilgili Rusya ile de teknik çalışmalar yapılmıştı.

YORUMLAR

 • ömer özdemir 07.10.2017 10:30:54 Türkiye şu ana kadar bölgede batının oyununu bozar konumdaydı. Şimdi artık oyun kurma vakti geldi.
 • selçuk bey 07.10.2017 10:24:19 Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • kendini arayan adam 07.10.2017 09:53:58 Allahaşkına biri bana açıklasın. Bu İsid in elinde helikopter, uçak falan var mı da Stinger yüklü Atılgan gönderiliyor? Rusya dan mı çekiniyorlar saldırıya uğrarız diye?
 • Gerçek Türkoğlu Türkler 07.10.2017 08:08:27 Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah
 • Bilgi en buyuk silahtir 07.10.2017 07:26:00 Bir askerimizin bile kılına zarar gelmeden bu pislikler temizlenir insallah Allah yardımcıları olsun , hatalardan geç de olsa dönüldü
 • devrim genç 07.10.2017 06:17:06 Zenginimiz bedel verir askerimiz fakirdendir
 • zweimal2 kaceder 07.10.2017 02:11:21 bize Suriyeliler,afganlar,ıraklılar vs memleketlerine geri dönüyorlar gibi haberlerle gelin

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Dünya Kupası maçlarını Rusya'da takip edecek taraftarlara 11 tavsiye
Babalarımızın hayatımızdaki 5 rolü
Hangi tişörtü ne zaman, nerede, nasıl giymeli?
A’dan Z’ye gömlek giyme sanatı
Annelerin günlük koşuşturma içinde çocuklarına sormayı unuttuğu 5 önemli soru

EN SON HABERLER

 1. Isparta seçim sonuçları nasıl şekillendi? İşte Isparta seçim sonuçlarında son durum
 2. Balıkesir seçim sonuçlarında son durum ne? İşte Balıkesir seçim sonuçları sorgulama sayfası
 3. Antalya seçim sonuçlarında son durum... Oyların büyük çoğunluğu sayıldı
 4. Bursa seçim sonuçlarında son durum belli oldu... İşte açıklanan rakamlar
 5. Sinop seçim sonuçları açıklandı... İşte Sinop seçim sonuçlarında son görünüm
 6. HDP yönetimi seçim sonuçlarını değerlendirdi
 7. Saadet'in oyları CHP'ye yaradı... CHP, 11 ilde yıllar sonra vekil çıkardı
 8. Kocaeli seçim sonuçlarında son durum... İşte Kocaeli'den gelen son rakamlar
 9. İzmir seçim sonuçlarında son durum... İşte İzmir seçim sonuçları oy dağılımı
 10. Ankara seçim sonuçları belli oldu... İşte Ankara seçim sonucunda kazanan parti