GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

İdlib nerede? İdlip kimin elinde? İşte İdlib'in haritadaki yeri...

İdlib nerede konusu, operasyonun başlamasıyla birlikte araştırılmaya başlandı. Çatışmasızlık bölgesi konusunun kararlaştırılmasının ardından yeniden bir hareketlilik yaşanması, bölgede yeni müdahalelerin meydana gelmesine neden oldu. Peki, Tük Silahlı Kuvvetleri'nin de destek verdiği operasyonun yapıldığı İdlib nerede? İşte, İdlip kimin elinde sorusunun cevabı ve detaylı bilgiler

Hürriyet Haber

İdlib nerede sorusu vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Geçtiğimiz aylarda dünya kamuoyu Suriye'nin İdlib kentinde yaşanan kimyasal saldırıyla hareketlenmişti. Astana’da yapılan Suriye toplantısında Hatay’ın karşısındaki İdlib’te çatışmasızlık bölgeleri oluşturulması kararı alınması ardından bölgede son dakika gelişmeleri yaşanıyor. İdlib'in hangi bölgede yer aldığı konusu da bir çok kişi tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. İşte İdlib hakkında detaylı bilgiler...

Türkiye, Rusya ve İran’ın uzlaştığı Suriye’nin İdlib kentindeki ‘çatışmasızlık bölgesi’ için dün gece sınırda askeri hareketlilik vardı. Hatay’ın karşısındaki İdlib’le ilgili dün gece sınır hattında görev yapan üst düzey askeri yetkililere ‘görev’ emri gitti, tüm birlikler alarma geçti. Üç ülkenin ortak kararı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözleriyle TSK hazırlıklarını hızlandırdı. Askeri birlikleri İdlib’e götürecek araçlar ile güvenliği sağlayacak tank ve hava savunma sistemlerinin sınıra sevki tamamlandı. Kayseri Komando Tugayı’ndan birlikler de sınıra konuşlandırıldı. Bu hazırlıklar yürütülürken Türk Özel Kuvvetleri (Bordo Bereliler) sızma harekâtıyla İdlib güzergahı üzerinde ve yakınlardaki hedefleri belirledi.

İDLİB NEREDE? HANGİ BÖLGEDE YER ALIYOR?

İdlib veya İdlip, Suriye'nin kuzeybatısında bulunan ve aynı isimli yönetim bölgesinin merkezi olan şehir.

Halep'e 60 km uzaklıktadır.Bulunduğu ilin Türkiye'ye (Hatay iline) de toprak komşuluğu vardır. Bu nedenle Hatay ve Kilis gibi güney illerle benzerlikler gösterir.

Oldukça eski bir yerleşim alanı olan şehir yakınlarında pek çok eski şehir kalıntısı vardır. Bunlardan Ebla antik kenti, bir zamanlar bölgede önemli bir merkezdi.

Şehrin ekonomisi tarıma dayanır ve Suriye'nin önemli tarım merkezlerinden birisidir. Özellikle de zeytin üretimi yapılmaktadır. İdlib zeytin, pamuk, buğday ve meyve, özellikle kiraz için önemli bir üretim merkezidir. Diğer başlıca ürünlerinde badem, susam, incir, üzüm ve domates içerir. 1995 yılında çeşitli narenciye kırpma ile ekili yaklaşık 300 hektar alan vardı.

İDLİB CİHATÇILARIN KONTROLÜNDE

İdlib bölgesi halen cihatçı örgütlerin oluşturduğu Heyet Tahrir el-Şam’ın (HTS) kontrolünde bulunuyor. Yaklaşık 25 bin militanı olduğu belirtilen HTS, cihatçı grupları yaz aylarında tek çatı altında topladı. HTS; Şam, İdlib ve Hama’da hem Suriye rejim güçleri hem de ılımlı muhaliflerle çatışıyor.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Tatilde başınıza gelebilecek tatsız 6 olay
Lezizz’den yaz sonu reçetesi: 6 hafif ve pratik atıştırmalık
Yüz tipine uygun güneş gözlüğü seçimini kolaylaştıracak tüyolar
Yazın çocukları tablet başından kaldıracak 5 eğlenceli yöntem!
Cilt bakımından beslenmeye SICAKLARLA MÜCADELE REHBERİ

EN SON HABERLER

  1. 1 yılda 40 bin lira harcadı! Sonuç inanılmaz
  2. Vertigo hastalığı nedir? Vertigo nasıl anlaşılır?
  3. Cunda'da adım atacak yer kalmadı
  4. Burdur'da hafif ticari araç bariyere çarptı: 9 yaralı
  5. Bayram ziyareti için geldiği baba evinde yakayı ele verdi
  6. Sokak ortasında yaralı bulunan asker kurtarılamadı
  7. Resimli bayram mesajlarıyla sevdiklerinizin Kurban Bayramı'nı kutlayın
  8. Samsun'da 3.1 büyüklüğünde deprem
  9. Meteoroloji'den o iller için sağanak uyarısı
  10. Tatil cennetinde gergin anlar! Ünlü senarist karakolluk oldu