GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

‘FETÖ-metre’yle 5 bin 100 deşifre

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın geliştirdiği ‘FETÖ-metre’ uygulaması 4 bin 500 FETÖ üyesi denizci asker ile bunları yönlendiren 600 sivil mahrem imam ortaya çıkardı.

AA

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı DKK Personel Başkanı olduktan sonra orduya sızmaya çalışan FETÖ başta olmak üzere diğer illegal örgütlerle mücadele için özel bir ekip oluşturuldu. Personel Başkanlığı bünyesinde Adli Takip İnceleme ve İdari İşlem Şubesi (ATİİİŞ) kuruldu. Ekip, Balyoz ve İzmir Casusluk kumpas davaları mağduru askerler ile daha önce Yaycı'nın yakından tanıdığı her sınıftan subay ve astsubaylardan oluşturuldu. FETÖ-metre analizi yapılacak kişi için komutanlıktan elde edilen veriler ile 16 bakanlık ve 25 kamu kurumundan gelen bilgiler, yazılımı Türk mühendislerce yapılan ‘karar destek programı’na yüklenerek, ortaya çıkan sonuçlar uzmanlarca analiz edilmeye başlandı.

BAŞLICA KRİTERLER

Uygulama için ilk önce 29 ana kriter belirlendi ve sistem, darbe girişiminde yer aldığı somut delilerle saptanan isimler için kullanıldı. FETÖ-metreye girilen verilerin sonucunda birbirini tanımadıklarını iddia eden darbe sanıklarının birçok ortak noktası da saptandı.

Çoğu kurmay olan bu subayların yüksek lisans ya da doktora tez danışmanlarının FETÖ'den yargılanmaları, askeri lise sınavında aynı sorulara doğru ve yanlış cevap vermeleri, aynı ortaokul mezunu olmaları, göreve atandıktan sonra birçoğunun personel temin merkezleri ile ölçme ve değerlendirme görevlisi olmak istemeleri gibi ortak özelliklerinin tespit edilmesi üzerine FETÖ-metre sistemi daha da geliştirildi. Böylece FETÖ-metre için ana kriter 70'e, alt kriter sayısı ise 249'a çıkarıldı.

1 MİLYON TELEFON KAYDI

Darbe girişiminden sonra DKK'da FETÖ ile mücadele için muvazzaf ve emekli denizci asker ile bunların birinci derece yakını toplam 810 bin kişi FETÖ-metre testine alındı. 4 bin 500 FETÖ mensubu denizci asker ile onlardan sorumlu olduğu saptanan 600 sivil mahrem imam’ deşifre edildi. Deniz Personel Yönetim Bilgi Sistemine (DPYBS) kayıtlı yaklaşık 1 milyon GSM numarasının ByLock sorgusu yapıldı ve 1500'ünün kullanıcı olduğu belirlendi.

İtirafçı askerlerin verdiği bilgiler doğrultusunda 22 bin yabancı dil sınav notunu da ele alan uzmanlar, soruların önceden temin edildiğini belirleyerek, adli kurumlarla paylaştı. 

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
İstanbul’da üniversite kazananlara 10 adımda öğrencilik rehberi
Tatilde başınıza gelebilecek tatsız 6 olay
Lezizz’den yaz sonu reçetesi: 6 hafif ve pratik atıştırmalık

EN SON HABERLER

  1. Kritik isim ikinci kez hakim karşısında
  2. 'Sarallar' operasyonunun görüntüleri ortaya çıktı
  3. Yolcular tek şoförle yola çıkan otobüsü polise şikayet etti
  4. Hem de duruşmada... Göz kırpıp öpücük atmaya 3.750 TL ceza
  5. Reza Zarrab’ın suşi keyfi... New York’ta görüntülendi
  6. Lüks villada vahşet: Kanlı infaz... 2 ölü
  7. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan İdlib ve ABD mesajı
  8. CHP’li Erkek: ‘Berberoğlu için AYM’den umutluyum’
  9. Aşure Günü ne zaman idrak edilecek? Aşure gününün önemi nedir?
  10. AK Parti’nin 7 il hesabı