GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Ertuğrul Gazi tarihte kaç yaşında, ne zaman ve nasıl öldü?

Dizi projelerine ilham olan Ertuğrul Gazi’nin hayatı merak konusu olmaya devam ediyor. Sultan Öyüğü (günümüzde Eskişehir) bölgesinde, ucun en ileri hattı olan Söğüt'te yerleşen Türk boyunun başındaki isim Ertuğrul Gazi'nin ölümüyle ilgili detaylar zaman zaman araştırılıyor. Peki Ertuğrul Gazi tarihte kaç yaşında, ne zaman ve nasıl öldü?

Hürriyet Haber

13. yüzyılın ortalarında Oğuzların Kayı boyunun lideri ve Osmanlı Beyliği'nin kurucusu olan Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi’nin tam olarak hangi tarihte ve nerede doğduğu bilinmiyor. Babası Süleyman Şah, annesi Hayme Ana’dır. Eşi Halime Hatun’dur. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in babasıdır. Ertuğrul Gazi’nin diğer oğulları Saru Batu Savcı Bey ve Gündüz Bey’dir. Kardeşleri ise Sungur Tekin, Gündoğdu ve Dündar’dır.

Anadolu'ya gelmesi ve Söğüt'e yerleşmesi

Anadolu Selçuklu Devleti'nin Bizans İmparatorluğu sınırında bulunan uç emirliklerindeki Türk sayısı, 1243 yılında gerçekleşen Kösedağ Muharebesi sonrasında Anadolu'da başlayan Moğol baskısı sebebiyle artış göstermiş; buna paralel olarak Bizans topraklarına yapılan akınlar artmıştı. Bu akınlar sonucunda, Bizans topraklarında ikinci halka uc beylikleri kurulmaya başladı. 13. yüzyılın ikinci yarısında bu beyliklerin en güçlüsü konumunda olan ve Kütahya civarında hüküm süren Germiyanoğulları Beyliği, 1300'lere doğru Batı Anadolu'da fetihler yaparak üçüncü halka uc beyliklerinin kurulmasını sağladı. Sultan Öyüğü (günümüzde Eskişehir) bölgesinde, ucun en ileri hattı olan Söğüt'te yerleşen Türk boyunun başında Ertuğrul Gazi bulunmaktaydı. Ertuğrul Gazi'ye bağlı boyun bu bölgeye ne zaman ve nasıl geldiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, konu hakkında farklı görüşler mevcuttur.

Ertuğrul Gazi kaç yaşında öldü?

Ertuğrul Gazi, yöneticiliği döneminde aşiretinin nüfusunun az olmasından dolayı barış merkezli, tedbirli ve ihtiyatlı bir siyaset izledi. Çevresinde bulunan Türkmen beylikleri ve Bizans (İnegöl-Karacahisar-Bilecik) tekfurlarıyla daima iyi geçinip onların durumlarını ve siyasi şartları gayet iyi değerlendirerek başında bulunduğu aşiretini ve idaresi altında yaşayanları sulh ve sükûn içinde yaşattı. Ertuğrul Gazi, emri altındaki topraklarda yaşayan halk tarafından çok sevilen ve sayılan bir kişiydi. Söğüt'teki Hıristiyan tebaası da Ertuğrul Gazi'yi yürekten seviyor ve sayıyordu. Yurt tuttuğu bölgede huzur ve güveni sağladı. Ertuğrul Gazi, 1281 senesinde 93 yaşlarında iken Söğüt'te vefat etti.

 

 

 

Osmanlı padişahları içinde heykeli olan padişah var mıdır?

 

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Evcil hayvan sahibi olmak isteyenlere her duruma hazırlayıcı 6 öneri
Sizi geleceğe hazırlayacak bir üniversite eğitimi nasıl olmalı?
Geleceğinize sağlam bir adım atın! 5 adımda oluşturacağınız tercih rehberi
Tercih yapacaklar dikkat! Üniversite seçerken mutlaka dikkat etmeniz gereken 7 kriter…
Temizlikte ne kadar iyisin? Hemen testi çöz!

EN SON HABERLER

  1. Mars bu gece çıplak gözle görülebilecek... Mars nasıl izlenir?
  2. Yunan basınında dikkat çeken iddia: 'Türkiye'yi suçlamak için ABD yaktı'
  3. Çekmeköy'de korku dolu anlar...Yaralılar var
  4. Son dakika... Belediye başkanları için önemli haber
  5. Okullar ne zaman açılacak? İşte, yaz tatilinin son bulacağı tarih
  6. Rahatsızlanan milletvekilleri Hakkı Köylü ile Erdin Bircan’ın tedavileri sürüyor
  7. Döner sermaye FETÖ'ye dönmüş! Dudak uçuklatan vurgun
  8. Gözler Gazisem’de: PTT sınav giriş belgesi yayımlandı mı?
  9. Sınıra askeri sevkiyat sürüyor
  10. YKS tercih robotu.. YÖK Atlas 2018 YKS tercih motoru