GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Cumhurbaşkanlığı helikopterindeki teknisyene ByLock’tan tutuklama

Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Dalaman Havalimanı’na götüren helikopterin teknisyeni polis Tayyib Sina Doğan, cep telefonuna ByLock yüklediği iddiasıyla tutuklandı.

İSMAİL SAYMAZ


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın helikopter ekibine Eylül 2014’te katılan polis memuru Tayyib Sina Doğan, 15 Temmuz’da darbe girişim gecesi Marmaris’teydi. Erdoğan ve ailesini otelden alıp Dalaman Havalimanı’na taşıyan helikopterin üç kişilik ekibinde yer alıyordu. Doğan, cep telefonuna ByLock yüklediği gerekçesiyle 22 Kasım’da 2016’da çıkarılan 677 sayılı KHK ile ihraç edildi. Doğan, 20 Kasım 2017’de ise tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü’nde ifadesi alınan Doğan, Bank Asya’da hesabı bulunmadığını, FETÖ ile bağlantılı okul veya dershanelere gitmediğini, gazete veya dergilere aboneliğinin olmadığını öne sürdü. Sorguda Doğan’a 5 Eylül 2014’te cep telefonuna ByLock yüklediğine ilişkin kayıt gösterildi. Doğan, “Programı hiç yüklemedim. Başka programlar vasıtasıyla yönlendirilmiş olduğunu düşünüyorum. ByLock içeriklerinin ve kullanıcı adının bana ait olduğu tespit edilirse her türlü cezaya razıyım” dedi.

‘ANAHTAR BENDEYDİ’

Doğan, 15 Temmuz’dan önce ve sonra nerede olduğuna dair soru üzerine şunları söyledi: “15 Temmuz günü görevim gereği Cumhurbaşkanımızın helikopterinin uçuş teknisyeni olarak Marmaris’teydim. Olaylar geliştiğinde Cumhurbaşkanımızı ve ailesini alarak, helikopterle Dalaman’a hareket ettik. Uçağına ulaştırdık. Dalaman’da beklememiz söylendi. Bu sırada darbeci MAK timleri tarafından baskına uğradık. Havaalanının tüm elektriğini pilotumuz kestirdi. Böylece gruba engel olduk. Sonra oradan ayrılarak ilçe Emniyet’e geçtik. Amirlerimizin talimatları doğrultusunda görevime devam ettim. Darbe günü Cumhurbaşkanımızın en yakınındaydım. Terör örgütü üyesi olsam, Cumhurbaşkanımızın bindiği helikopteri yerinden kaldırtmazdım. Helikopterin anahtarı bendeydi. Donanımını bilen biriyim. Havalanmadan önce darbecilerin helikopterini havada gören ilk kişiyim, bu durumu pilota bildirdim.”

AVUKATI: KUMPAS

Avukatı Ali Aktaş ise Doğan’ın babasının Milli Görüş kökenli olduğunu ve 12 Eylül’den sonra bu sebeple yargılandığını kaydetti. Müvekkiline ait tutanakta kullanıcı adının bulunmadığını savunan Aktaş, 2014’ün ağustos ve ekim ayları içerisinde FETÖ’nün ‘Morbeyin’ adlı platformda ‘Namaz Vakitleri TR’ ve ‘Kıble Pusulası’ gibi uygulamaları indirenleri gizlice ByLock’a yönlendirdiğini iddia etti. Aktaş, “Ailesi ve kendisi, bunların cemaat olduğu dönemde bile asla sempati beslememiş. Doğan da bu kumpasın mağdurudur” dedi.

YORUMLAR

 • mehmet dabak 08.12.2017 10:38:59 ama ne hikmetse tutuklananların %99 fiili olarak olaya karışmamış bu da tasfiyelerin fişlemeler neticesinde yapıldığının kanıtıdır...büyük bir pislik var ama şimdilik baskılıyorlar örtüyorlar
 • abraham blitz 08.12.2017 09:38:28 Ben henuz bylock nasıl birseydir göremedim anlayamadım. Bunu bi TV'de detaylıca gösterseler de suc unsuru birsyeler varmı diye bizde bi fikir sahibi olsak!
 • mustafa acar 08.12.2017 08:32:52 Kanser virüsü gibi her yere sirayet etmişler.
 • ümit ceylan 08.12.2017 08:08:52 Ne bylock muş. Telefona yüklediğini bulan, yazışmalarıda bulur sorun biter.
 • Murat Ceci 08.12.2017 08:00:38 BUNLARIN AYIRT EDEBİLMEMİZ LAZIM, BU TERÖR CEMAATİNE TAMAMEN DİNİ DUTYGULAR İLE GİRİP, ONLARLA SUÇ İŞLEMEYEN, SADECE ÇIKARLARI İÇİN YAKIN OLMUŞ İNSANLARI AYIRMAK, TOPLUMA KAZANDIRMAK GEREKLİDİR.
 • ali rıza 08.12.2017 07:20:54 Adamın ifadesi gayet tutarlı bu işte bir terslik var gibi
 • erckann kangal 08.12.2017 03:58:14 hahaha :))
 • halis turkmen 08.12.2017 02:58:42 harbi kumpas,

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hayat, Bomonti'de evinizin altında: Şehrin en gözde mahallesini tanıyalım!
Yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmak için 11 cazip neden!
Başarılı girişimciler yatırımlarını nasıl yapıyor?
Boğaz'ın en güzel, en bozulmamış mahallesi!
Yeni dönemin en karlı yatırım aracı ‘Öğrenci Evleri’ni 8 adımda yakından keşfedin!

EN SON HABERLER

 1. Trüf nedir? Trüf yağı çok seviliyor
 2. Fıkra gibi olayda fıkra gibi karar: Serbest bırakıldılar
 3. Kılıçdaroğlu: Tarımın sorunları çözülmeden Türkiye'nin sorunları çözülmez
 4. İstanbul'da balıkçıların oltasına çocuk cesedi takıldı!
 5. Dev fabrika küle döndü!
 6. İzmir'den kahreden haber: 1 şehit
 7. Kara kutu çözüldü ... İşte yalı kazasının nedeni
 8. SON DAKİKA... Teşvikiye Camii'nde yangın çıktı
 9. D-100 karayolu Kartal mevkisinde feci kaza... 4 kişi öldü
 10. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İBB Başkanı'na Beykoz talimatı