GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

CHP İstanbul Kongresi'nde gergin anlar

CHP 36. Olağan İstanbul İl Kongresi'nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bazen CHP’nin tabanında, ‘biz’ değil, ‘ben’ mücadelesinin yapıldığını görüyorum" diyerek partilileri uyardı. Bu uyarıdan iki saat sonra İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muharrem Aktaş ile bir grup arasında gerginlik yaşandı.

Fotoğraf: Özgür Altuncu/ Gülseli KENARLI (DHA)

CHP 36. Olağan İstanbul İl Kongresi'nde, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muharrem Aktaş ile bir grup arasında gerginlik yaşandı. Muharrem Aktaş, kongrede söz alarak konuşmaya başladı. Aktaş'ın Sarıyer ilçesinde yapılan mahalle seçimlerinde usulsüzlük olduğunu iddia etmesi üzeri, Sarıyer ilçe teşkilatı üyesi bir grup slogan atarak tepki gösterdi. Grup, “Hak, hukuk, adalet" şeklinde slogan attı. “Hak, hukuk, adalet nerede" yazılı bir pankart da açan grup, Aktaş'ı yuhaladı. Bunun üzerine divan kurulu salonda bulunanları sakinleştirmeye çalıştı.

Ardından divan kurulu, tüzük gereği il yöneticilerinin kongrede konuşma hakkının olmadığını belirterek, Aktaş'ın konuşmasını bitirmesini istedi. Divan kurulunun bu sözleri salondan yoğun alkış aldı. Muharrem Aktaş ise delege sıfatıyla konuşma hakkının olduğunu belirterek, konuşmasını sürdürmek istedi. Salondan yeniden tepki gelmesi üzerine Aktaş, “İl delegelerinin gerçeği öğrenmesine misafirlerimiz tarafından engel olunmuştur" diyerek kürsüden ayrıldı.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

 CHP İstanbul 36. Olağan İl Kongresi'nde Kılıçdaroğlu, parti üyelerine şöyle seslenmişti: “Bazen CHP’nin tabanında, ‘biz’ değil, ‘ben’ mücadelesinin yapıldığını görüyorum. Bu tarihimize ve geleneklerimize aykırıdır. Bunu CHP’nin belli çevrelerine aşılayan, 12 Eylül darbecileridir. Bütün CHP’lilere söylüyorum. Bir kişi, ‘Ben ne olacağım’ diye düşünüyorsa hemen CHP’den ayrılsın. CHP’li olmak demek, bir dava adamı olmak demektir. Sıradan bir parti kimliği değildir. Çünkü CHP bir dilekçe ile kurulmadı. CHP’nin tarihi savaş meydanlarında yazılmıştır. Demokrasiyi savunmak, kadın erkek eşitliğini savunmak, çağdaş bir eğitim vermek, üniversitelerin bilgi üretmesini sağlamak, öğretmenleri baş tacı yapmak bizim temel görevimizdir. ‘Ben yapacağım’, ‘o yapamaz’. ‘Ben bilirim’ ben yapacağım’ diyorsan, buradan ayrılıp gideceksin.”

YORUMLAR

 • Mustafa Kemal 14.01.2018 01:37:56 NE IKTIDAR , NE DE KUKLA MUHALEFET. TEK YOL IYI PARTI. Ya Istiklal ya ölüm.
 • ömer özdemir 13.01.2018 23:35:13 Günde 20 saat bu ülke için mesai yapan Erdoğan'ın her hizmetini eleştirip seçip zamanı gelince bu partiye oy verecek arkadaşlar bu mantıksızlıklarını nasıl bir savunma mekanizmasıyla dengeleyecekler?
 • derin derin 13.01.2018 23:17:17 İyi partinin de bunlardan farkı olmaz. Akp istikrarlı gidiyor. Yine en iyi Akp.
 • bülent yurtseven 13.01.2018 23:07:38 Chp, seçmeni olarak utandım.
 • Yusuf ÖZTÜRK 13.01.2018 23:01:57 Demokrasi çığırtkanlığı yapan parti değil mi bu? Yazıklar olsun hiç şaşırtmıyorsunuz bizi...
 • ersin karatay 13.01.2018 23:00:44 Herşey IYI olacak
 • Erman Koçer 13.01.2018 22:52:05 Yorum yapan iki CHP liden birisi "CHP lider,tek adam partisi değildir" diyor, diğeri ise "CHP dava ( yani ideoloji) partisi değildir" diyor. Sanırım CHP liler ne için oy verdiklerini bilmiyorlar.
 • rafet kırkan 13.01.2018 22:40:27 Kesin bunları Erdoğan ayarlamıştır. Diyecekler hahahahaaaaaa
 • bayko izmir 13.01.2018 22:37:27 İYİ parti yuvamız olacak çok ta İYİ olacak.
 • bayko izmir 13.01.2018 22:35:25 Benciller benciler olmaz bu iş İYİ ki İYİ geldi ben artık demir leydiciyim.🐒

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

5 adımda çocuğunuz için İtalya’ya uzanan bir eğitimin kapılarını açın!
Sorunsuz bir çatı yapımı uzmanlık ister! Güvenli bir çatı için 7 öneri
Çocuklarda ayak gelişimi ve ilk adım ayakkabı tercihi
Hayat, Bomonti'de evinizin altında: Şehrin en gözde mahallesini tanıyalım!
Türkiye'de yedi çocuktan biri sokağa hiç çıkmıyor!

EN SON HABERLER

 1. Bahçeli: Abdullah Gül’ün ikazlara uyması lazım...
 2. CHP, adayını ne zaman açıklayacak?
 3. 9 yıldır süren tecavüz davasında iş adamına 13 yıl 9 ay hapis
 4. Selami Altınok kimdir?
 5. İstanbul Üniversitesi'nde protesto
 6. Dört saniyelik saldırıda 9 kurşunla öldürüldü
 7. AS Parti: Bize yapılan teklif yok
 8. AK Parti'de üç ayaklı seçim stratejisi
 9. Güngören'de trafik tartışması kanlı bitti
 10. Hayatını kurtaran polise tekme attı, güvenlik görevlisini ısırdı