GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Açık havuz yasaklanamaz

İstanbul Zeytinburnu Belediye Meclisi kararıyla sitelerde açık havuz ile 1+1 konut yapımının kısıtlanması ve mescit yapımının zorunlu tutulması kararlarına hem bakanlıktan hem de sivil toplumdan tepki geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın üst düzeydeki bir yetkilisi Hürriyet’in konuya ilişkin sorusunu yanıtlarken, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne uyum sağlanması için yapıldığı iddia edilen bu kararların, yönetmeliğe aykırı, keyfi kararlar olduğunu söyledi.

Aysel ALP/ANKARA

‘MESCİT ZORUNLU TUTULAMAZ’

Aynı yetkili, “İmar Yönetmeliği’nde mescit yapımının zorunlu olması ve havuz yapımının yasaklanmasına ilişkin bir hüküm yer almadığı gibi, buna yönelik Belediye Meclis kararı alınamayacağına dair hükümler yer almaktadır. Diğer taraftan yönetmelikte 1+1 konut sayısını sınırlayan bir hüküm de yer almamakta olup, imar planı ile verilen yapılaşma hakkı dâhilinde, herhangi bir sınır olmaksızın (1+1 veya 3+1 sayısı gibi) istenildiği kadar konut yapılması mümkündür” dedi.
Bakanlık olarak sürecin takipçisi olacaklarını belirten yetkili, bu karardan mağdur olan müteahhit, mimar, parti kim varsa yargı yoluna başvurabileceklerini söyledi.

Mimarlar Odası Genel Başkan Eyüp Muhcu, “Zeytinburnu Belediyesinin kanun ve yönetmeliklere açıkça aykırı olan bu kararlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iptal etmeli. Aksi halde Zeytinburnu’ndaki sitelerde bulunan açık havuzlar da yasaklı hale getirilebilir. Çünkü bunlar şu anda ruhsatlı olsa bile; onarım, tadil için belediyeye başvurulduğunda meclis kararı gerekçe gösterilerek, kapalı hale getirin, denilebilir. Aksi halde bu yapılar ruhsatsız sayılır” uyarısı yaptı.
Başkan Muhcu, güneşten yararlanmak için yapılan açık havuzların, çağdışı bir zihniyetle yasaklanmak istendiğini belirterek, “Biz iptali için bölge idare mahkemesine başvuracağız” dedi.

YORUMLAR

 • abdullah barış 08.12.2017 06:42:32 Herkes tepki yaratıp medyatik olma hevesinde .
 • salvador ali 08.12.2017 03:07:41 Belediyeler önce bodrum kat ve bahçe kat gibi saçmalığı yasaklasın. Ev uğruna Vatandaşı güneşsiz havasız yere mahkum ediyorlar. Havuza sıra gelene kadar otopark sorununu çözsünler.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Türkiye’nin cenneti Yalova’da yatırım yapmak için 6 muhteşem neden!
Cesaretleriyle herkesi kendine hayran bırakan kadınların öyküleri
Anadolu Yakası’nın incisi Yakacık’ta yaşamak için 4 sebep!
5 soruda doğru üniversite seçiminin ABC’si
2018 yaz sezonunun 5 popüler makyaj trendi ve ürünleri

EN SON HABERLER

 1. 19 ilde operasyon: 25 asker gözaltına alındı
 2. 'Bir kez daha çevre katillerinin saldırısına uğradı!'
 3. Kamyonet ile otomobil çarpıştı: 1 ölü, 3 yaralı
 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan polislere müjde
 5. Sayısal Loto sonuçları açıklandı... 26 Mayıs Sayısal Loto sonuçları sorgulama sayfası
 6. "Arkamızda 81 milyonun desteği, duası var"
 7. Emlak vergisi sorgulama işlemi nasıl yapılır?
 8. AÖF final sınavı saat kaçta başlayacak? Sınav kaç dakika sürecek?
 9. İl il iftar saatleri ve 2018 Ramazan imsakiyesi - Oruç saat kaçta açılacak?
 10. Meteoroloji bu fotoğrafı paylaşıp uyardı: Ankaralılar dikkat