GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Canan hoca bu kez erkekleri uyardı

İÇ Hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Erkeklerde X ve Y kromozomu var. Y kromozomuna baktığınızda bir bacağı eksik. O sebeple erkeklerin ömrü, kendilerine iyi bakmazlarsa kadınlardan daha kısa olur" dedi

DHA

Prof.Dr. Canan Karatay, Eskişehir’de Kredi Yurtlar Kurumu tarafından Çınaraltı Sohbetleri adı altında düzenlenen ’Kendine İyi Bak’ konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’ndeki konferansı Vali Yardımcısı Akın Ağca, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hasan Davulcu ile çok sayıda üniversite öğrencisi takip etti.

YAĞLARIN FAYDALARINI ANLATTI

Prof.Dr.Canan Karatay, konuşmasında yağların kalp krizine neden olmadığını savunarak şunları söyledi:

"Ben iç hastalıkları ve kalp hastalıkları uzmanı olarak tıbbın her kademesinde meşakkatle çalışmış, 50 yıllık bir hekimim. Hastalanmamak ve kendine iyi bakmak her şeyden kolay ve basit. 1980 yılından sonra yağlarda çok büyük bir algı yaratıldığı için bütün dünyada sanki kalp krizini yağlar yapıyormuş algısı herkesin beynine yerleşmiş ve bunu çıkartmak mümkün değil. Ama siz gençler, bunu bu şekilde düşünürseniz, yağların ne kadar faydalı olduğunu, hangi yağların zarar verdiğini hakikaten seçici olursanız, inan ki fizik ve ruh sağlığınızı elde edersiniz. Ona göre kendinize iyi bakarsınız. Vücudumuz protein ve yağlardan meydana gelmiştir. Proteinler birçok aminoasitlerin birleşmesinden meydana gelir. Yağlar da 30 türlü yağ asidinin birleşmesinden meydana gelir. Vücudumuzun hücrelerinin yüzde 60’ı su, yüzde 20’si protein, yüzde 19’u da yağ. Çok küçük kısmı da karbonhidrat.

VÜCUDA GİRMESİ ŞART

Doğal olan yağlar, vücudumuza şarttır. Yağsız hayat mümkün değildir. Az yağlı diyetler de hastalık nedenidir. Vücudumuz her türlü yağın ihtiyacına göre, gereksinimine göre üretebilmektedir, üretir. Öyle programlanmışız. Ama 2 türlü yağı üretemiyoruz. Onu hayvanlar üretiyor, bitkiler üretiyor. Bunlar omega 3 ve omega 6 dediğimiz temel yağlar, esansiyel yağlar diyoruz. Çünkü neden esansiyel diyoruz, bunların vücudumuza girmesi şart. Doymuş katı yağlar, yani hayvansal yağlar hayvanlarda da vardır, bitkilerde de vardır. Doğal hayvansal yağlar ve doğal virjin yağlar koyun, kuzu yağları tokluk hissi verir. Sağlıklı bozulmadığı için acıktırmaz. Bildiğimiz köy tereyağı. Doğal, bozulmamış zeytinyağı uzun süre enerji sağlar, dinçlik verir, beynimizi açar, ruh sağlığı sağlar, karaciğer yağlanmasını önler."

’ERKEK MİLLETİNE SÖYLÜYORUM’

Erkeklerde X ve Y kromozomunun olduğunu belirten Prof. Dr. Canan Karatay, "Hepsinin başında da telomerler var. Fakat Y kromozomuna baktığınızda bir bacağı eksik. Yani bir bacağı kökten itibaren telomeri eksik. O sebeple erkeklerin ömrü kendilerine iyi bakmazlarsa kadınlardan daha kısa olur. Onun için kendinize iyi bakacaksınız. Erkek milletine söylüyorum. Sizin bir telomeriniz zaten baştan eksik, doğuştan eksik" dedi.

Prof.Dr.Karatay, şekerden uzak durulması gerektiğini de söyleyerek, "Şeker en tatlı zehirdir. Şeker, ekmek, şekerli-şekersiz gazlı içecekler, şimdi şekersiz gazlı içeceklerin propagandasını yapıyorlar, ’şeker yok’ diye, bakın onlar çok daha tehlikeli" diye konuştu.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

YORUMLAR

 • Turgut Göksel 08.12.2017 08:10:17 Yahu biri dur desin şu hocaya, Türkiyede omega-3 alacak nufus oranı yüzd 5 yahu, söylediklerini yapacak nüfus oranımız yüzde 6yı geçmez.
 • ahmet demokrat 08.12.2017 01:43:14 şimdi bayanlar pozitif ayrımcılık kanunları ile özgürlük adına kocaları boşayıp, birikimi, ömür boyu nafakasını, tazminatını alıyor, dünyada hayatını yaşıyor.erkek yarıya inen ömürle yaşamıyor zat
 • Rahmani Bulent 07.12.2017 23:34:28 Ablacigim y kromozomu degil bizi kadinlar,eslerimiz dir dir dir ömrümüzü yediler
 • osman aslan 07.12.2017 21:37:43 Hoca gazli icecek icmeyin diyor iste sekerli veya diyet. Bunun neyini aciklayacaksin. Kisaca zararli hepsi..
 • kerem ozbek 07.12.2017 21:28:25 ablacım sende 75 sene ortalıkta yoktun demekki işe yarıyor dediklerin. 30 yıl sonra söz hayatta olursam ne dediysen yapacağım
 • barış aydın 07.12.2017 20:47:20 Bu kişinin dediklerine bakıyor musunuz hala? Kendi eliyle iki kere dolandırıcıya para götüren bir insan kendisi
 • Hakan Gökhan 07.12.2017 20:00:49 Şekersiz Kolalar yani biri şunu açıklasın şekersiz diye paso ondan içiyorum

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

2018 yaz sezonunun 5 popüler makyaj trendi ve ürünleri
Çocuklar ile birlikte hazırlanacak en pratik ve eğlenceli tatlı tarifleri
Perşembe Sineması'nda kaçırmamamız gereken 7 muhteşem film
Sen herkesten çok annesin!
Çocukların açık havada daha çok vakit geçirmesi için 5 bilimsel neden

EN SON HABERLER

 1. İki küpe, bir yüzük için... Canavar!
 2. Yeni iddia: Yarın HDP'den istifa ediyor
 3. KPSS başvurusu için son tarih ne zaman? Başvuru ve ödeme nasıl yapılır?
 4. Başına minarenin alemi düşen Özgür’e 1 milyon 858 bin lira tazminat
 5. 2008'de İstanbul'da sulara gömülmüştü... Böyle geri dönüyor
 6. Serdar Denktaş’a anjiyo yapıldı
 7. Konya'ya kuvvetli yağış uyarısı geldi
 8. Köpeklerin saldırdığı karaca yavrusuna Bakanlık sahip çıktı
 9. Kadir Gecesi ne zaman? 2018 Diyanet kandil günleri
 10. Tarihi okulun bahçesinde adım atılacak yer kalmadı... 50 öğrenci için 6 bin başvuru yapıldı