GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

BM ve AB'ye iletildi: Türkiye’ye göçe izin yok

İdlib’de muhaliflere ve cihatçı teröristlere yönelik Rusya ve Esad rejiminin harekâtı sürüyor. Bununla birlikte İdlib merkezinde tedirginlik büyürken kaçışlar da başladı. Bu duruma karşı hazırlıklarına hız veren Türkiye, topraklarına yeni bir göç dalgasına izin verilmeyeceğini BM, AB ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarına iletti.

Uğur Ergan

TÜRKİYE, Rusya ve Suriye’nin havadan ve karadan muhaliflere ait cephe hatlarını bombalayarak güneyde üç koldan kuşatma altına aldığı İdlib’den kitlesel göç hareketine karşı hazırlıklarını hızlandırdı. Türkiye topraklarına yeni bir göç dalgasına izin verilmeyeceği, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarına iletildi.

İhtiyaç halinde sınırın Suriye tarafında kurulacak kamplar için daha önce altyapısı hazırlanmış alanların kullanılması planlanıyor. Afrin’e yapılan Zeytin Dalı harekâtı sonrasında oluşabilecek göç hareketi nedeniyle altyapısı hazırlanan, Atme ve Azez bölgelerinde kısa süre içinde geçici kampların kurulabileceği belirtildi.

SINIRA ASKERİ SET

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de sınır hattına yaptığı askeri personel ve araç takviyesiyle göç dalgasının Türkiye toprakları içine sokulmayacağı mesajını veriyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinden sınır hattına takviyeler dün de devam etti. Tanklar, değişik tür paletli araçlar ve zırhlı personel taşıyıcılar Hatay’daki sınır hattına konuşlanmayı sürdürdü.

FONLAR KULLANILACAK

Ankara, kitlesel göç durumunda başta AB olmak üzere uluslararası toplumdan gelmiş az miktardaki yardım fonlarından da yararlanmayı düşünüyor. Olası kitlesel göç dalgasına karşı Türk Kızılayı’nın Hatay’daki toplama deposuna da ihtiyaç duyulacak çadır, battaniye, değişik tür gıda ve hijyen malzemesi takviyesi yapılıyor. Türk Kızılayı, İdlib kırsalında irili ufaklı çok sayıda kampta yaklaşık 30 bin kişiye insani yardım sağlıyor.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yatırım amaçlı ofis alırken dikkat etmeniz 4 şey
Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
Fen Bilimlerinde başarılı bir kariyer için Lisansüstü eğitimin 4 olmazsa olmazı!
Kariyerinizde fark yaratacak bir lisansüstü eğitiminin şifreleri…

EN SON HABERLER

  1. Tayın 'fiyatı' dudak uçuklatıyor
  2. Emekli Büyükelçi son yolculuğuna uğurlandı
  3. Kazayı görüp yaklaşınca şoke oldu: 'Aşkım, bebeğim, yavrum'
  4. Kazaya yardım etmek istedi, aracı kullanan eşi çıktı
  5. Sedanur'un ölümüne ilişkin soruşturmada flaş gelişme!
  6. Bursa’da FETÖ operasyonu gözaltılar var
  7. Gribe ne iyi gelir? Grip nasıl geçer?
  8. Marmaris'e demirledi! İsmi sır gibi saklanıyor
  9. BUDO'dan sefer iptalleri 
  10. Türkiye’de ilk kez görüldü, incelemeye alındı