GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Alaaddin Keykubat'ın 800 yıllık mahzenleri bulundu

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde Anadolu Selçuklu hükümdarlarından 1’inci Alaaddin Keykubat’a ait olduğu düşünülen mahzenlere ulaşıldı. Rölöve ve Anıtlar İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda mahzenlerin dolu olduğu belirtilirken Hürriyet’e konuşan uzmanlar, “Kale ve mevlevihanenin kuzey bölümünde yürütülen çalışmalarda mahzenleri tespit ettik” dedi.

Salim UZUN/HÜRRİYET

 

ANTALYA’nın Alanya İlçesi’nde Rölöve ve Anıtlar İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda Anadolu Selçuklu hükümdarlarından 1’inci Alaaddin Keykubat’a (1220-1237) ait olduğu düşünülen mahzenlere ulaşıldı.

MAHZENLER TESPİT EDİLDİ

Alanya Kalesi ve çevresinde yürütülen bilimsel çalışmalarda tespit edilen mahzenlerin dolu olduğu belirtilirken çalışmanın detayları hakkında Hürriyet muhabirine konuşan uzmanlar, şu bilgileri aktardı: “Kale ve mevlevihanenin kuzey bölümünde yürütülen çalışmalarda mahzenleri tespit ettik.”

UZMAN BEKLENİYOR

“Şu anda çalışmaların devamı için uzman bir hocamızın ekibe katılımını bekliyoruz. İlk tespitlerde mahzenlerin dolu olduğu yönünde ibareler de var. Bu alandaki çalışmaları çok kısa sürede tamamlayıp mahzenleri ortaya çıkaracağız. Tabi mahzenlerin içinde ne olduğu ancak mahzenlere girildiğinde belirlenecek.”

‘YETKİM YOK’

1’inci Alaaddin Keykubat’ın mahzenlerinin bulunduğuna yönelik açıklamaları değerlendiren Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, “Bu konuda açıklama yetkim yok. Şu an için çalışma ile ilgili bilgi veremem. Çalışma tamamlandığında ve somut sonuçlar ortaya çıktığında yetkili kurumlarımız gerekli açıklamayı yapar” dedi.

ALANYA İKİNCİ BAŞKENTTİ

Anadolu Selçuklu hükümdarlarından 1’inci Alaaddin Keykubad (1220-1237), Alanya kalesinde hüküm süren ve Hristiyan sülalelerinden olan Kyr Vart’ı 1221 yılında yenilgiye uğratarak kaleyi ele geçirmiştir. Hükümdar kendi adına burada bir saray yaptırmıştır. Selçuklular başkent Konya’nın yanı sıra Alanya’yı ikinci bir başkent ve kışlık merkez olarak kullanarak imar faaliyetlerinde bulunmuşlardır.

SON 24 SAATTE NE OLDU?

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Tatilde başınıza gelebilecek tatsız 6 olay
Yazın çocukları tablet başından kaldıracak 5 eğlenceli yöntem!
Cilt bakımından beslenmeye SICAKLARLA MÜCADELE REHBERİ
Kurbanlık seçerken dikkat etmeniz gereken 4 kriter!
5 adımda ‘Proje Modelli Lise Eğitimi’ni keşfedin!

EN SON HABERLER

  1. Süper Loto sonuçları açıklandı... 16 Ağustos Süper Loto MPİ sorgulama
  2. Halterci genç kız kayboldu
  3. TIR traktöre çarptı: 2 ölü 2 ağır yaralı
  4. Son dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan Trump'a jet yanıt
  5. Okullar ne zaman açılacak sorusu yanıt buldu... İşte yaz tatilinin biteceği tarih!
  6. Yeni gelişme... Ve dava dosyasına da girdi
  7. Marmara depremi için korkutan benzetme: Gladyatör arenası
  8. KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM'nin sonuçları açıklayacağı tarih
  9. İşte Sincar operasyonunun görüntüleri
  10. Feci kaza: Çok sayıda ölü ve yaralı