GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

AK Parti’nin 7 il hesabı

AK Parti, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Adana, Hatay, Yalova, Balıkesir ve Kars gibi illerin MHP’nin desteği ile alınacağı hesabı yapıyor. İki partinin yerel ittifak düşüncesinin il ve ilçe bazlı planlamayla gerçekleşeceği belirtiliyor.

Nuray Babacan

CHP’de, AK Parti - MHP ittifakının dokuz ilde kendileri için sıkıntı yaratacağına ilişkin hesaplamanın benzerini AK Parti yönetimi de yapıyor. CHP’de, iktidar kanadında ittifak olması durumunda risk taşıdığı iddia edilen iller Aydın, Eskişehir, Hatay, Burdur, Giresun, Sinop, Yalova, Zonguldak ve Çanakkale olarak konuşulmuştu. AK Parti kurmayları ise başta İstanbul ve Ankara olmak üzere yedi kritik ilin doğru adaylar ve ittifak desteği ile kazanılabileceği yorumunu yapıyorlar. İki büyük ilin yanı sıra Adana, Hatay, Yalova, Balıkesir, Kars gibi illerin de MHP’nin desteği ile kazanılacağı iddia ediliyor. AK Parti yönetimi, hesabını kıl payı alınan iller ile kıl payı kaybedilen iller üzerinden yapıyor.

İTTİFAKI TARİF EDERİZ

AK Parti yöneticileri, son MYK toplantısında, ittifakın ayrıntılarının ele alınmadığını belirterek, “Liderler bu konuda bir araya geldikten sonra ayrıntıları komisyon belirler. Ya bölgesel olarak ittifakı tarif ederiz ya da ülke geneli için ilkeleri açıklarız. Burada kesin olan bir şey, ittifakın yapılacağıdır. Açıktan veya kapalı olup olmayacağına daha sonra karar verilecek” dedi. Partilerin güçlü olduğu il ve ilçeler baz alınarak ‘yerel planlama’ yapılacak. İki partinin rakip olduğu iller için ‘meclis üyelikleri paylaşımı üzerinden’ ayrı formül geliştirilecek. Parti kurmayları, Anayasa referandumunu baz alarak analiz yaptıklarını dile getirerek, “Gördük ki, son referandumu baz alarak 60 ilde birinci partiyiz. 6 ilde ise kıl payı ile ikinci partiyiz. Demek ki doğru çalışmayla 70’e yakın ili alabiliriz” değerlendirmesi yaptı.

YORUMLAR

 • osman togoglu 12.09.2018 15:56:11 MHP Adanada AK partiyi neden desteklesin?

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yatırım amaçlı ofis alırken dikkat etmeniz 4 şey
Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
Fen Bilimlerinde başarılı bir kariyer için Lisansüstü eğitimin 4 olmazsa olmazı!
Kariyerinizde fark yaratacak bir lisansüstü eğitiminin şifreleri…

EN SON HABERLER

 1. İzmir Körfezi'nde nefes kesen anlar
 2. Duyan herkes oraya koştu! Felaketin eşiğinden dönüldü
 3. Bugün sona erdi... TEKNOFEST'te muhteşem final
 4. Muhtardan polise hakaret: Geberin...
 5. Minik Can okul arıyor... Annesinin anlattıkları yürek burktu
 6. En renkli festival
 7. YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite kayıtları ne zaman?
 8. Otoyolda zincirleme trafik kazası: 17 araç birbirine girdi
 9. Ünlü tatil merkezinde korkunç olay
 10. İnlemeleri duyup yaklaşınca şoke oldular