GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

6 bin lira maaşı var, çalışan kimse yok!

Tunceli'nin Çemişgezek ve Pertek ilçelerinde küçükbaş hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan aileler, hayvanlarını yaylalara götürmek için 6 bin lira maaşla çalıştıracakları çoban bulamadıklarını söyledi. Güvenlik sorunları nedeniyle zor durumda durumda olduklarını belirten besiciler, "Bir çobanın maaşı şu an bir valinin maaşından daha fazlas. Çoban arıyoruz, kimle konuşsak bizden aylık 8 bin 9 bin TL maaş istiyor.

Ferit DEMİR (DHA)

Çemişgezek ilçesine bağlı Payamdüzü köyündeki aileler geçimlerini koyun sürüleri besleyerek sağlarken, en büyük sıkıntılarının bölgede güvenlik gerekçesiyle getirilen yayla yasağı ve çoban bulamamak olduğunu söyledi. Sürü sahibi Nihat Yıldırım, hayvancılık yapmanın artık çok zorlaştığını ifade ederek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan destek beklediklerini ifade etti. Arpa ve saman fiyatlarının çok pahalı olduğunu anlatan Yıldırım, "Artık hayvancılık yapmak çok zorlaştı, ürünlerimiz para etmiyor. Koyunları beslemenin zorlukları var. Çoban tutmamız gerekiyor. Yaylaya çıkmamız gerek. Yaylaları kiralıyoruz ama yayla yasağı var. Arpa, saman fiyatları almış başını gidiyor. Bütün bu emeklerimizin karşılığını alamıyoruz. Süt para etmiyor, peynir çok ucuz  Biz devletin bize el uzatmasını, özellikle  Afganistanlı ve Suriyeli çobanları çalıştırmamız için bizlere yardım etmesini ve yayla yasaklarının kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.

'ÇOBANLAR, VALİ VE GENERAL MAAŞINDAN FAZLA PARA İSTİYOR'

Hayvancılıkla geçimini sağlayan Ağa Yıldırım ise, çobanların talep ettikleri ücretin vali ve generallerin maaşından daha fazla olduğunu söyledi. Yıldırım, 6 bin lira maaş teklif ettiklerini, ancak çobanların 8-9 bin lira istediklerini dile getirerek, "Bir çobanın maaşı şu an bir valinin maaşından daha fazlasıdır. Çoban arıyoruz, kimle konuşsak bizden aylık 8 bin 9 bin TL maaş istiyor. Sadece koyunları sağmak için bile çoban bulunmuyor. Şu anda Tunceli yaylalarının büyük bölümü yasak. Biz bu durumda hayvanları daha uzak illerin yaylalarına götürüyoruz, bu da nakliye masrafını iki katına çıkarıyor. Bütün bu zorluklara rağmen hayvanlarımızı ucuza satıyoruz. Peynir fiyatları çok ucuz. Şu an peynirin kilosu 8 liraya satılıyor" diye konuştu.

Tunceli'de küçükbaş hayvancılık yapan ailelerin besledikleri koyun sürüleri Şubat ayı içersinde yavrulamasıyla birlikte doğan kuzular, Nisan ayı sonlarına kadar anne sütü ile besleniyor. Koyun ve kuzuların her gün sabah ve akşam olmak üzere iki kez anneleri ile buluşma anları ise güzel görüntüler oluşturuyor.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Ankara ve İstanbul'da gizemli olay! Şehrin kalabalık yerlerindeki harfler ne anlama geliyor?
Anne ve babalar dikkat! Çocuğunuzun sınavlarda başarılı olmasının anahtarı bu 5 kriterde gizli!
Ramazan sofralarını dondurma ile tatlandırmanız için 5 muhteşem neden!
Ege'de rüya gibi bir tatil için görmeniz gereken 5 yer
Yaz aylarında şık ve trend olmanın ipuçları...

YORUMLAR

 • Uğur Kütük 03.04.2018 14:19:23 8 aylık maaştır o.
 • Makul Şüphe 03.04.2018 13:40:54 Afganistanlı ve Suriyeli çobanların koyunları alıp gitmeyeceğine pek eminler galiba.
 • özkan iyidoğan 03.04.2018 13:37:09 vali ve general maaşı kadar maaş istiyorlar diyor vatandaşın biri; e bu ülkede eşit işe eşit maaş uygulaması var. teoride olmayabilir belki ama pratikte aynı iş(!)
 • Gönen Akpullukcu 03.04.2018 13:25:34 vatandaş ülkesinde güvenle yaşayamıyor.hayvancılik dahi yapılamıyor. bu nasıl devlet yönetimi.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Ankara ve İstanbul'da gizemli olay! Şehrin kalabalık yerlerindeki harfler ne anlama geliyor?
Anne ve babalar dikkat! Çocuğunuzun sınavlarda başarılı olmasının anahtarı bu 5 kriterde gizli!
Ramazan sofralarını dondurma ile tatlandırmanız için 5 muhteşem neden!
Ege'de rüya gibi bir tatil için görmeniz gereken 5 yer
Yaz aylarında şık ve trend olmanın ipuçları...

EN SON HABERLER

 1. Erdoğan duyurdu: Bu uygulamanın süresini uzatabiliriz
 2. Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi'ne kaç gün kaldı?
 3. 17 yaşındaki genç mezarlıkta yaşamına son verdi
 4. Feci ölüm! 2 TIR'ın arasında kaldı...
 5. Bu gece sahura saat kaçta kalkılacak? 24 Mayıs İstanbul Ankara İzmir il il sahur saatleri
 6. İzmir'de ele geçirildi... O özelliği dikkat çekti
 7. Edirne'de 343 düzensiz göçmen yakalandı
 8. Ortalığı birbirine kattı
 9. Okullar ne zaman kapanıyor? Karne tatili ne zaman?
 10. Teravih namazı saat kaçta? Ramazan'ın 19. günü il il teravih vakitleri