GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

5 soruda TSK'nın İdlib'de hedefi

Türkiye, Rusya ve İran arasındaki anlaşma çerçevesinde bazı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının Suriye’nin İdlib iline intikalinde hazırlıkları tamamladı. Dünden itibaren Türkiye üstünden İdlib'e giren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri yolu açarak ilerliyor. Reyhanlı-İdlib arasındaki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki hoparlörlerden de İstiklal Marşı'nın yanı sıra Çanakkale türküleri ve çeşitli kahramanlık şiirleri çalınıyor

AA

Suriye'nin kuzeybatısında Türkiye sınırında yer alan İdlib ili, Türkiye, Rusya ve İran’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’da vardığı anlaşma çerçevesinde, gerginliği azaltmak amacıyla çatışmasızlık bölgesi kapsamına alınmıştı.

Muhaliflerin garantörü Türkiye ile rejimin garantörü Rusya arasındaki yoğun görüşmelerden sonra anlaşma, uygulama aşamasına geldi.

SINIR KAPISINDA KAHRAMANLIK TÜRKÜLERİ ÇALINIYOR

Yoğun askeri sevkiyatın yaşandığı, Reyhanlı-İdlib arasındaki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki hoparlörlerden de İstiklal Marşı'nın yanı sıra Çanakkale türküleri ve çeşitli kahramanlık şiirleri çalınıyor

İdlib, rejim karşıtı askeri gruplar ile bazı muhalif grupların kontrolünde bulunuyor.

-Türk askeri İdlib’de ne yapacak?

TSK unsurları İdlib için belirlenen gerilimi azaltma bölgesinin sınırları içerisinde yer alacak. Görevleri, rejim ve yerel askeri unsurlar arasında büyük ölçüde korunan ateşkesin daha kalıcı hale getirmek olacak. Bu amaçla TSK unsurları, kontrol ve gözlem noktaları oluşturacak.

-TSK harekat mı düzenliyor? Kime karşı?

Askeri ve diplomatik kaynaklar, TSK unsurlarının eyleminin harekat değil intikal olduğuna dikkati çekiyor. İntikal sırasında ve sonrasında yerel unsurlar veya Esed rejimiyle çatışma amaçlanmıyor. Ancak TSK hazırlıklarını, olası tüm güvenlik risklerini dikkate alarak yaptı.

-İntikal için ne bekleniyor ?

İntikalin sorunsuz gerçekleşmesi için yerel silahlı grupların durumu değerlendiriliyor. Yerel gruplar, bazı ÖSO gruplarının gelmesine karşı.

İdlib’de çok sayıda silahlı rejim karşıtı grup ile muhalif grup bulunuyor.

Rejim karşıtı gruplardan Heyet'ül Tahrir-i Şam (HTŞ), son dönemde İdlib’de artan etkinliği ile ön plana çıkmıştı. Grup son aylarda çok sayıda bileşenin ayrılmasına karşın önemli bir silahlı güce sahip.

HTŞ, Türk askerinin bölgeye intikaline karşı çıkan doğrudan bir açıklama yapmadı. Diğer taraftan, söz konusu grup ile bazı muhalifler, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinden gelmeye hazırlanan çeşitli Özgür Suriye Ordusu gruplarının İdlib’e girmesine karşı çıkıyor. HTŞ, bölgeye gelmesi beklenen grupların ABD’den destek almasını gerekçe gösteriyor.

TSK da bölgedeki hassas durumu değerlendirerek intikal için en güvenli şartların sağlanmasını bekliyor.

-İdlib neden önemli?

Suriye iç savaşında en büyük şiddet dalgasının yaşandığı bölgelerden biri İdlib oldu.

İdlib’in rejimin kontrolünden çıkmasından ve Rusya’nın ekim 2015’te iç savaşa dahil olmasından sonra bölgeye şiddetli hava saldırıları başladı.

Diğer taraftan Suriye’nin iç bölgelerinden kaçan sivillerin de sığınmasıyla İdlib milyonlarca kişinin sıkıştığı bir alan haline geldi.

Ateşkesin korunamaması durumunda Esed rejimi, İran destekli güçler ve Rusya’nın yakın dönemde İdlib’e yönelik büyük bir şiddet dalgası başlatmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Böylesi bir durumda milyonlarca kişinin Türkiye’ye girmek üzere sınıra yığılması bekleniyor. Sınıra sıfır sayılabilecek kuşakta halihazırda 1 milyondan fazla kişi kamplarda barınıyor.

Yerel sivil idare kayıtlarına göre İdlib’de 2 milyon 400 bin civarında yerli nüfus, yaklaşık 1,3 milyon da iç göçle gelmiş vatandaş barınıyor.

TSK’nın İdlib’de ateşkesin korunması amacıyla başlatacağı intikal, sivillerin güvenle barınmasını sağlayacağı için, olası göç dalgasının önüne geçmiş olacak.

-İdlib’in PKK tehdidiyle ilgisi ne?

İdlib ilinin kuzeydoğu ucunda yer alan Halep’e bağlı Afrin ilçesi, 2011’den bu yana terör örgütü PKK/PYD’nin işgalinde.
Örgüt, ülkenin kuzeyinde, Irak sınırından başlayarak Akdeniz’e çıkabileceği bir koridora kavuşmak için İdlib’in bir bölümünü ele geçirmek zorunda.

Türkiye’nin Astana anlaşması çerçevesinde İdlib içerisinde oluşturacağı askeri hat, aynı zamanda Afrin’deki terör örgütünün İdlib’e yayılmasının önünde güvenlik duvarı halini alacak.

SON 24 SAATTE NE OLDU?

YORUMLAR

 • Sahip Kiran 07.10.2017 17:24:51 arkadaşlar zaten ovacık operasyonu yapılıp bağdatla hat açılıp terör koridoru iki yolla kesilecek..ırakın kuzeyini unuttuğumuzu sanmayın. Millet artık yutmaz hükümette muhalefette dikkatli olmalı .
 • ahmet h. peker 07.10.2017 16:56:54 Kuzey Irakta olanları unutmayalım. BU operasyona destek verip Kuzey Irak için de daha ciddi adımlar atılması yönünde hükümete baskı yapalım akpartili de olsak muhalif de olsak fark etmez.
 • ömer özdemir 07.10.2017 15:26:10 Muhalif olmak gitgide zorlaşıyor. Türkiye'nin mantıklı hamlelerini de eleştirmeyi gerektiriyor muhalif olmak. Bunu yapıncada komik duruma düşürücü yorumlar ortaya çıkıyor.
 • soleman soleman 07.10.2017 15:21:07 kuzey ırakta olan bitenleri unutalım mı şimdi, türkmen soydaşlarımızdan haber verin siz.
 • Faruk Korkmaz 07.10.2017 14:29:21 Ülkede birşey bildiğinizi sanıp hiçbirşey bilmeyen ne kadar işsiz güçsüz var.
 • muhittin bulut 07.10.2017 14:16:53 ASKERİDE POLİSİN DURUMA UYDURDULAR.24 SAAT TAYAKKUZ HALİ.
 • Mert V. 07.10.2017 14:04:22 Ver mehteri..
 • Metin Istenyilmaz 07.10.2017 13:54:54 Haritaya bakın: Iraktaki gibi kuzey'de kürt bölgesi şeklinde bir yapı. Her şey kürtlere yarıyor. Ne israil'miş be!
 • mehmet e 07.10.2017 13:53:02 Sınırda kahramanlık türküleri!Ver mehteri...
 • fatih dogan 07.10.2017 13:26:56 buyur burdan yak, bir savas eksikti

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hayat, Bomonti'de evinizin altında: Şehrin en gözde mahallesini tanıyalım!
Yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmak için 11 cazip neden!
Başarılı girişimciler yatırımlarını nasıl yapıyor?
Boğaz'ın en güzel, en bozulmamış mahallesi!
Yeni dönemin en karlı yatırım aracı ‘Öğrenci Evleri’ni 8 adımda yakından keşfedin!

EN SON HABERLER

 1. Uyuşturucu baronuna operasyonda gözaltına alınan isim şoke etti
 2. Kan tahlilindeki korkunç şüphe
 3. Bakanlık devreye girdi! Müebbet nafakaya çözüm geliyor
 4. Köylüler buldu! Sadece iskeleti kalmış
 5. Türkiye'de bir ilk! Bitcoin yangını
 6. Ünlü işadamının 'müstehcen fotoğraf' davasında flaş gelişme
 7. Erdoğan’dan teşkilatlara ‘çekişme’ uyarısı
 8. İstanbul'da ara sokağa giren TIR dehşet saçtı
 9. Batmanda kaza: 2 ölü, 9 yaralı
 10. Ankara operasyon öncesi Batı’nın mesajını Putin’e iletti: 'Hedef Rusya değil Şam rejimi'