GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

2 Bakan oğlu ile Reza Zarrab tutuklandı

Büyük Rüşvet operasyonunda gözaltına alınanlardan İçişleri Bakanı Güler'in oğlu Barış, Bakan Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan, Reza Zarrab ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da aralarında olduğu 14 kişi tutuklandı. Savcılık sorguları tamamlanan ve mahkemeye sevk edilen 21 kişilik diğer grup için de karar çıktı. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de araların bulunduğu 19 kişi serbest bırakılırken, 2 kişi tutuklandı.

Ayşegül USTA-Aziz Özen-Fırat ALKAÇ-Özge Eğrikar/İSTANBUL

Büyük Rüşvet operasyonunda gözaltına alınan 71 kişiden işadamı Reza Zarrab, bakan oğulları Barış Güler, Kaan Çağlayan, Oğuz Bayraktar ile Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de aralarında bulunduğu 49 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.. Tutuklama talebi 3 savcının oybirliğiyle verildi. Bayraktar ve işadamı Ali Ağaoğlu ile birlikte 23 kişi serbest kaldı. İçişleri Bakanı Güler'in oğlu Barış, Bakan Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan, Reza Zarrab ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da aralarında olduğu 14 kişi ise tutuklandı. Savcılık sorguları tamamlanan ve mahkemeye sevk edilen 21 kişilik diğer grup için de karar çıktı. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de araların bulunduğu 19 kişi serbest bırakıldı. Mahkeme, bu kişilerden Ali Tunç ile Sevinç Doğan'ın tutuklanmasına karar verdi. Tutuklananlar Metris Cezaevi'ne gönderildi.

TUTUKLANANLAR CEZAEVİNE BÖYLE GÖNDERİLDİ / Foto Galeri

Memur olan yolsuzluk şüphelileri Paşakapısı Cezaevi’nde

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda tutuklama kararlarının ardından sanıklar cezaevlerine gönderilmeye başlandı. Üsküdar’da bulunan Paşakapısı Cezaevi’nin önüne saat 10.30 sıralarında 3 ayrı polis otomobili geldi. Araçtan inen 3 kişi basın mensuplarını görünce yüzlerini kapattı. Bu kişiler arasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın özel kalemi O.K., da bulunuyor. 3 sanık, polis nezaretinde içeriye kadar götürüldü. Emniyet yetkilileri sanıkları teslim ettikten sonra ayrıldı.

Bakan oğullarının tutuklanma gerekçesi

BÜYÜK Rüşvet adıyla17 Aralık’ta 3 ayrı soruşturmayla ilgili düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 71 kişiden işadamı Reza Zarrab, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan, Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de aralarında bulunduğu 49 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. İşadamı Ali Ağaoğlu’nun da aralarında bulunduğu 22 kişi serbest kaldı. Oğuz Bayraktar’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi ise saat 01.00’de serbest bırakıldı. Yurt dışına çıkış yasağı konulan şüpheliler, her hafta polis merkezinde imza atacaklar.

TUTUKLANANLAR CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ / HÜRRİYET TV


METREKARESİNDEN DOLAR FIŞKIRIYOR

SAVCILARDA İHTİLAF YOK

Başsavcı Turan Çolakkadı soruşturmayla ilgili gönderdiği yazıda, hukuki muhalefet halinde iki savcının oyunun yeterli olacağını bildirmişti. Verilen bu talimatın soruşturmanın önüne geçtiği iddia edilmiş ve tartışmalar yaşanmıştı. Savcılık sorgularından sonra tüm tutuklanma taleplerinde 3 Cumhuriyet savcısının oybirliği vardı.

Oğuz Bayraktar'dan ilk açıklama

OĞUZ BAYRAKTAR SERBEST KALDI / FOTO GALERİ

Abdullah Oğuz Bayraktar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Danışmanı Sadık Soylu, Bakanlık Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Bakan Müşaviri Mehmet Erdal’ın da aralarında bulunduğu 14 şüphelinin bırakılmasına, yakınları adliye önünde tekbir getirerek sevindi. Karanın gerekçesinde, “Delilleri yok etme, karartma ihtimali görünmediği, kaçma şüpheleri bulunmaması, suç vasfının değişmesi ihtimali nedeniyle mağduriyetlerine sebep olmamasından tutuklanma talebinin reddine” denildi.

Ağaoğlu'na yurtdışı yasağı

Karapara kaçak altın rüşvetten tutuklama istendi

Reza Zarrab, Barış Güler, Kaan Çağlayan ve Süleyman Aslan’ın da arasında bulunduğu 21 kişinin ifadelerini Cumhuriyet Savcısı Celal Kara ile soruşturmaya sonradan dahil edilen savcılar Ekrem Aydıner ve Mustafa Erol aldı. Savcılar oybirliğiyle Reza Zarrab, Barış Güler, Kaan Çağlayan ve Süleyman Aslan da dahil 14 kişiyi altın kaçakçılığı, karapara aklama, rüşvet suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye gönderdi. İçişleri Bakanı Güler'in oğlu Barış, Bakan Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan, Reza Zarrab ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da aralarında olduğu 14 kişi ise tutuklandı.7 kişi ise savcılık sorgusunun ardından serbest kaldı.

Ayakkabı kutusundaki 4.5 milyonun sırrı

3 ayrı dosyada 8 ayrı suçlama

- TOKİ dosyası: Ağaoğlu ile Oğuz Bayraktar’ın yer aldığı dosyada 23 şüpheli bulunuyor. Soruşturmayı savcılar Mehmet Yüzgeç, Ekrem Aydıner ve Mustafa Erol yürütüyor.
Suçlamalar: Örgüt kurmak ve yönetmek, örgüt üyeliği, nüfuzu kötüye kullanmak, resmi belgede sahtecilik, imar kirliliği.
- Fatih dosyası: Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile birlikte 27 şüpheli var. Dosyaya savcılar Celal Kara, Ekrem Aydıner ve Mustafa Erol bakıyor.
Suçlamalar: Rüşvet vermek ve almak. Başkan Demir’in kardeşi Sebahattin Demir’in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı.
- Kara para dosyası: Reza Zarrab, Barış Güler, Kaan Çağlayan ve Süleyman Aslan’ın da bulunduğu dosyada 21 şüpheli var.
Suçlamalar: Altın kaçakçılığı, karapara aklama, rüşvet.

Sorguyu beklerken rahatsızlandı

Bilal'in B'si geçmedi

Fatih Belediye Başkanı Demir’in de ifadesinde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’la ilgili bilgi verdiği iddiaları sosyal medyada yer aldı. Mustafa Demir’in avukatı Ramazan Dinç, müvekkilinin ifadesi tamamlandıktan sonra şu bilgileri verdi: “Bilal Erdoğan’la ilgili herhangi bir soru sorulmadı. Başkan da Bilal Erdoğan’ın ‘B’sini dahi söylemedi. Çıkan haberlerin tamamı yalan. Zaten bu haberler özellikle Twitter ve Facebook üzerinden sahte hesaplardan yayınlanıyor. Sorulan sorular arasında da ciddi suçlamalar yok. Soruşturma gizli. Soruları söylemem mümkün değil. Ancak basında çıkan iddiaların hiçbirini kabul etmiyoruz. Bu iddialarla ilgili de soru sorulmadı. Bu tarz çıkan iddialar masumiyet karinesini ve soruşturmanın gizliliğini ihlal ediyor. Bu konuda her türlü kanuni hakkımız da kullanacağız.”

İŞTE RÜŞVET OPERASYONUNDA ELE GEÇİRİLEN PARALAR / HÜRRİYET TV

Fatih Belediye Başkanı serbest kaldı

Savcılık sorguları tamamlanan ve mahkemeye sevk edilen 21 kişilik diğer grup için de karar çıktı. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de araların bulunduğu 19 kişi serbest bırakılırken, 2 kişi tutuklandı.

Demir, saat 07.40 sıralarında Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'nde ayrıldı. Demir, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlamadı. Adliyenin önünde bekleyen bir grup ise Demir'i tezahüratlarla karşıladı.

RÜŞVETİN DOSYALARI ADLİYEYE BÖYLE GETİRİLDİ / HÜRRİYET TV

49 şüpheli mahkemeye

3 OPERASYON 94 GÖZALTI

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Celal Kara’nın talimatıyla, 3 ayrı soruşturma için 17 Aralık’ta düzenlenen operasyonlardaki toplam gözaltı sayısı, emniyetteki işlemlerin tamamlanmasıyla netleşti. “Büyük Rüşvet” adıyla yapılan operasyonlarda toplam 94 kişi gözaltına alındı.

İŞTE REZA'NIN PARA ÜSSÜ

İLK TUTUKLANAN BAŞKANIN KARDEŞİ

Emniyetteki sorgularının ardından 13 kişi salıverildi. Savcılığa ilk sevk önceki gün oldu. Aralarında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in Güngören Beledi-yesi’nde çalışan kardeşi Sebahattin Demir’in de bulunduğu 10 kişi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı-lığı’na gönderildi. “Rüşvet almak” suçlaması yöneltilen şüpheliler-den Sebahattin Demir, Kader Demir, Mustafa Bayhan, Yener Çavdar, Selim Velioğlu, Ümit İsa Döğer, İmren Özbey ve Hasan Yılmaz tutuklandı. İki kişi serbest bırakıldı.
Dün İstanbul Adliyesi’ne ilk getirilen grup, Başkan Demir’in de aralarında olduğu 27 kişiydi. Daha sonra Ali Ağaoğlu ile Oğuz Bayraktar’ın bulunduğu 23 kişi getirildi. Son olarak Barış Güler, Kaan Çağlayan, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ile Reza Zarrab’ın da aralarında bulunduğu 21 kişilik grup getirildi.

1. derece panik... Gözaltına alınanların yakınları bankalardaki hesaplarını boşaltıyor

BAŞKAN DEMİR’E ‘RÜŞVET’ SUÇLAMASI

Başkan Demir’in de aralarında bulunduğu 27 kişinin ifadelerini Cumhuriyet Savcısı Celal Kara ile savcılar Ekrem Aydıner ve Mustafa Erol aldı. Savcıların oybirliğiyle aldığı kararla, Mustafa Demir ile birlikte 21 kişinin “rüşvet” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlamasıyla tutuklanmasını talep etti. 6 kişi serbest kaldı. Savcı serbest kalanlardan bir kişi hakkında adli kontrol istedi.

Başbakan: Savcı ‘öç alacağım’ deyip duruyormuş

BARIŞ GÜLER'İN GÖRÜNTÜLERİ / HÜRRİYET TV

1 dakika için günlerdir bekliyor

Yolsuzluk operasyonunda şu ana kadar 26 kişi tutuklandı

MUSTAFA DEMİR ADLİYEDEN AYRILDI / HÜRRİYET TV

BARIŞ GÜLER VE REZA ZARRAB SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİ / HÜRRİYET TV


YORUMLAR

 • HÜSEYİN KARAKAŞ 21.12.2013 10:11:17 Yine de Ak Parti diyorum. Hizmet için gerekli,vatandaş için diyorum. Yinede Ak Parti
 • Mustafa Tokbay 21.12.2013 10:10:13 Bütün bu olaylardan sonra da o %50(?) hala %50'yim diyorsa bu ülkedeki fanatizmin ne boyutlarda olduğu görülecektir. Öyle olursa vah Türkiyem vah!!!
 • Aly John 21.12.2013 10:06:59 Dünya'nın en büyük yolsuzluk iddiası, fotoğraflar vs. Buna rağmen 'inadına' diyen bir tayfa.. Hırsızın eli cebimde kalsın diyor.. Adı da Muhafazakar !!
 • mental fikir 21.12.2013 10:05:01 Maalesef yasalarımız da vicdanımız da yetersiz.Yavuz hırsız dışarda bakan görevde hırsızı bastıran suçlu !vay anam vayyy
 • selami ucar 21.12.2013 10:03:02 Rüşvet alan ve verenlerin tutuklanması güzel bir gelişme. Ama şu soruyu da sormadan edemiyorum. 3 farklı olay nasıl oldu da bir günde polis şeflerinin emriyle uygulandı. Müdürlerin, genel müdürlerin, emniyet müdürlerinin hatta başbakanın bile haberi yok.Suçu olan çeksin fakat olan güzelim ülkeme olu
 • Metin YALÇIN 21.12.2013 10:01:22 @babür osmanlıoğlu, ağır ol da molla desinler. %75 az değil mi yahu, %115 bile kesmez sizi...haydi hep beraber: "HÜLOOĞĞĞĞ"
 • ayhan berksoy 21.12.2013 10:00:28 E ne yani şimdi Türkiye bağırsaklarını temizleyemeyecekmi sn arınça sormalı bence...
 • burak gel 21.12.2013 09:57:54 güzel güzel... eğer suçsuzsa hemen bırakılsın, ergenekon davası diye yıllarca tutuklu kalanlar gibi tutuklu kalmasın ama eğer suçlular ise yani suçu kesinleşirse en az 99 yıl hapis cezası verilsin...
 • ahmet tiraş 21.12.2013 09:54:47 şu olaylardan sonra akp nin oyu eminim epey bi düştü. ama benim milletim öyle balık hafızaıdır ki, 10 gün sonra bu olayların hepsini unutur, hindi telaşına düşer...
 • ömer han 21.12.2013 09:54:21 Babür yav he

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kasko yaptırmadan önce mutlaka sormanız gereken 4 soru
Boğaz'ın incisi Çengelköy'de nerede, ne yapılır?
İzmir’de Konut Sahibi Olmayı Cazip Hale Getiren Fırsatlar
Sonbaharın tüm enerjisini ruhunuza yansıtın… 5 adımda Doğayla hayata dönüş! v2
5 soruda Güneş Enerjisi yatırımı hakkında bilmeniz gereken her şey!

EN SON HABERLER

 1. Sosyal medyada paylaşınca... Gözaltındalar!
 2. Sosyal medya fenomeni E-5’te kaza yaptı
 3. KYK burs ve kredileri ne zaman ödenecek? KYK ne zaman yatacak?
 4. Üzücü haber... 2 ay önce atanmış birkaç ay önce nişanlanmış...
 5. Ölümüyle yasa boğdu: Vasiyetiyle hayat verdi
 6. Mevlid Kandili ne zaman? 2018 Mevlid Kandili tarihi
 7. Sayısal Loto çekiliş sonuçları | Milli Piyango Sayısal Loto sonuç sorgulama
 8. Yolcu otobüsü refüje çarptı! Çok sayıda yaralı var
 9. Zamana karşı yarış: Ölümden döndüler
 10. 15 tatil ne zaman başlayacak? Ara dönem karne tatili tarihi