GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Petrolden daha ucuz! Yeni keşfedildi!

Türk Ar-Ge firması, bor türevli “yeşil enerji” adıyla yeni bir enerji kaynağı ürettiğini açıkladı. Yeni enerji türü petrol, doğalgaz ve elektrikten çok daha ucuz.

Hürriyet Haber

Dünya rezervinin yüzde 72’si Türkiye’de olan bor madenleri, Balıkesir’de ki bir Ar-Ge firması tarafından ileri teknoloji ile işlenmeye başlarken, firma diğer yakıt türlerinden daha az maliyet gerektiren bor türevli, ‘yeşil enerji’ adıyla yeni bir enerji kaynağı ürettiğini açıkladı.

Yakın zamanda ileri teknoloji kullanarak bu çalışmasını ilerleten firma, bor madenini saflaştırarak elde ettiği Sodyumpentaborat ara elemanını sıfır dereceye kadar indirmeyi başardı. Saflaştırılan her değerde farklı bir alanda kullanılmak üzere ara ürün katkı maddesi olarak kullanılan Bor madeninin bilinen 14 şeklinden 8’ini artık Türkiye işleyebiliyor.

Ar-Ge firması sahibi Faruk Durukan, son buluşunu anlattı. Dışarıdan hiçbir destek almadan, kendi öz kaynaklarıyla, Edremit’teki ileri teknoloji laboratuvarlarında bor madeninden elde ettiği sıfır değerli ara eleman katkılı ‘etil bor’ ürününü tanıtan Durukan, dünyanın ‘yeşil enerji’ olarak tanıdığı bu yeni enerjinin diğer yakıt türlerine oranla çok daha az maliyetle elde edilebildiğini açıkladı.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler veren Durukan, amaçlarının Türk Ar-Ge’sinin dünya çapında söz sahibi olmasını sağlamak ve insanlığa faydalı ürünler üretmek olduğunu ifade ederek, “Ar-Ge firmamızın yeni hedefi yeni enerjiler üzerinedir. Bu yaptığımız çalışma, etil borattır. Yeşil enerji denilen bir enerjidir bu. Buradaki asıl amacımız, hidrojen enerjisini absorbe etmek olan bor hidrür çalışmasıdır.

Bu yeşil enerji çalışması aslında ön çalışmadır. Yeşil enerjiyi bor madenini kullanarak elde ettik. Borun çeşitli türevleri var ve biz daha önce de Borun 8 türevini burada elde etmeyi başarmıştık. Milli servetimiz olan bor madenini işleyerek yeni bir türevini ortaya çıkardık. Bu tamamen bordan oluşmuyor. Bor katkılı bir üründür. Bunu biz tamamen kendi imkanlarımızla, kendi ekonomik gücümüzle burada ürettik. Ülkemiz ekonomisine de katmış durumdayız. Bu enerji geleceğin enerjisidir. Geleceğin enerjisi de hidrojendir. Hidrojen, eksi 180 derecede ancak durdurulabilirken, bizim elde ettiğimiz bor hidrür isimli malzeme ile artık oda sıcaklığında bile hidrojeni tutabiliyor, absorbe ettirebiliyoruz" dedi.

BİR ÇOK ENERJİDEN ÇOK DAHA UCUZ

Çalışmaların sadece birinci aşamasını tamamlayarak etil boratı ürettiklerini aktaran Durukan, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Dünyanın en ucuz enerjisi. Doğalgaz, petrol, elektrik gibi bir çok enerjiden daha da ucuza mal olmaktadır. Dünya bilimi de yeni enerjiler üzerinde çalışıyor, biz de çalışıyoruz. Ama burada önemli olan, dünya rezervinin yüzde 72’si ülkemizde olan bor madeninin türevlerini zenginleştirerek borun her çeşidini kullanabilmemizdir. Dünyada bu tür çalışmalar yapılıyor ama çok iyi şekilde hayata geçirilmiş bir çalışma görünmüyor. İkinci aşamamız, hidrojen enerjisidir. Yeşil enerji, şimdilik, daha çok büyük araçlara yakıt olarak kullanılabilir. Trenler, gemiler, ağır yük taşıyıcılar, elektrik santralleri için uygun olur. Otomobillerde kullanılması için daha geliştirilmesi gerekir”

DÜNYA BİLİMİ HENÜZ BİLMİYOR

Bor ham maddesiyle 5 yıl önce ürettikleri 7 su molekül yapıya sahip sodyumpentaborat ile Amerika’da NASA Kimya Ödülünü aldıklarını belirten Faruk Durukan yaptıkları en son bilimsel çalışma sayesinde dünya bilim insanlarının henüz haberdar olmadığı sıfır su molekül yapıya sahip sodyumpentaborat anhidratı da üretmeyi başardıklarını söyledi.

SON 24 SAATTE NE OLDU?

YORUMLAR

 • M Cacik 07.10.2017 20:18:24 Oh oh ne güzel, bunu da satarız ve daha önce sattıklarımızla borcumuzu ödemediğimiz gibi bunun parasını da buharlaştırırız... Durmak yok...
 • melih kadıoğlu 07.10.2017 15:54:37 Biz kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz.Yayınlasanıza kardeşim bunu bilimsel bir dergide!!Ancak o zaman belki nobel bile alırsınız.Ama bence bir iş var bu işte.Dünya zaten bunu çok önceden bulmuş olabil
 • dedügüm dedük 07.10.2017 15:39:20 Bor madenini Türklerin elinden almak icin firsat bekliyorlar, ama ilk önce Türkler madeni islesinler diye bekliyorlar.
 • dedügüm dedük 07.10.2017 15:33:49 "Yavv niye batililar gelipte ucuzundan boru bizden calmiyorlar" diye söylenler var.
 • zagor tenay 07.10.2017 15:14:00 Böyle bir çalışma,keşif başarılı olsada,petrol türevlerine,diğer enerji kaynaklarına sahip olanlar,pazarlayanlar,bir şekilde bastırıp bu işin günlük hayatta kullanılmasını engellerler,işlerine gelmez.
 • sivri dilli 07.10.2017 14:47:10 Birilerinin keşif ile icat arasındaki farkı öğrenme zamanı geldi herhalde.
 • Kerim Diker 07.10.2017 13:12:47 Bor enerji üretmez, hidrojen gazı emerek enerji depolar. Hidrojen gazının maliyetini hesaplamıyor belli ki. Hesaplasa petrolden kesin pahalıya gelir.
 • tuğrul topal 07.10.2017 12:57:16 Bir kere Nasa kimya ödülü diye bir ödül hiç yok. Arattırın internetten yok. Koca bir yalan .Hani belgesi ?
 • tuğrul topal 07.10.2017 12:53:43 Hep aynı hikaye.Yeni bir erke dönergeci mavrası gibi.Bir kere de doğru konuşun bıktık artık bu yalanlardan.
 • pars pars 07.10.2017 12:49:37 TERMİK SANTRAL YAPILSA KARŞI ÇIKACAK YORUMCULAR NEDENSE YEŞİL ENERJİYEDE KARŞILAR BİLİM ÇALIŞSINKİ DÜNYA HAVA SAHASINI BİR NEBZE DAHİ TEMİZ TUTALIM TAKDİR ETMEK BU KADAR ZOR MU YA BAŞARIDIR BU YA

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yatırım amaçlı ofis alırken dikkat etmeniz 4 şey
Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
Fen Bilimlerinde başarılı bir kariyer için Lisansüstü eğitimin 4 olmazsa olmazı!
Kariyerinizde fark yaratacak bir lisansüstü eğitiminin şifreleri…

EN SON HABERLER

 1. Otomotiv sektörüne vergi müjdesi
 2. Reasürörlerin güveni tam
 3. Yeni markalarla ilgileniyoruz!
 4. Üretim için geliyorlar
 5. Tünelin sonunda ışık var
 6. Elon Musk mı Haydar Yenigün mü?
 7. Alman Porsche, dizel otomobil üretmeyecek
 8. Japonlar seçti! Çalışmalar hızlandı
 9. Hem Türk isimleri hem de dizilerine hayranlar! Kıtaları aştı...
 10. Yerli helikopter motorunun gücü test edildi