GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

MTV zammı düşecek mi? Fiyatlar ne kadar olacak?

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, son günlerin en çok tartışılan konusu Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) zammı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, MTV yeni zam oranı için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Hürriyet Haber

Yüzde 40 zamlanacağı konuşulan MTV zammıyla ilgili son gelişmeler araç sahiplerinin kafasında soru işareti bıraktı. Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre zam oranı değişecek. Peki MTV zam oranı ne zaman belli olacak? Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı televizyon yayınında yeni oranla ilgili açıklamalarda bulundu. NTV televizyonu canlı yayınında açıklamalar yapan Şimşek'in konuşmasından öne çıkan detaylar şöyle:

"MTV’de yeni oran yakında açıklanacak"

"İnanıyorum ki kısa süre içerisinde nasıl bir düzenleme olacak bu açıklanacak. Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz. Önümüzdeki sene sadece savunma harcamalarımız Milli Savunma Bakanlığına aktarılacak terörle mücadele için muhtemelen 17-18 milyar liralık ilave bir harcama yapacak. İki seçeneğimiz var ya daha çok borçlanacağız biz bir tercih yaptık kamu ilave harcamalarını sağlıklı vergi gelirleriyle yapalım dedik. MTV'den gelecek gelir 2 milyar civarı. Bize hesap sorulacak ve biz de hesabını vereceğiz. Bizim petrol gelirimiz yok milletten topladığımızı millete hizmet olarak yatırım olarak sunuyoruz. İlave silah sistemleri gündemde.

MTV İLE İLGİLİ SON AÇIKLAMALAR

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Bakanlar Kurulumuz Motorlu Taşıtlar Vergisinin kanun tasarısında öngörülen rakamdan aşağı bir rakama, makul bir rakama çekilmesi hususunda bir karara vardı. Bu konuda Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal'a görev verdi." dedi.

MTV zam oranı kriterlerine dair bilgi veren Başbakan Binali Yıldırım ise şunları söyledi:

"Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) artışının makul seviyeye çekilmesine" ilişkin çalışmalarla ilgili soruya Yıldırım, "Motor hacimlerine göre ve diğer özelliklerine göre Maliye Bakanımız gerekli düzenlemeleri, düzeltmeleri yapacaktır." karşılığını verdi.

Yıldırım, düzenlemenin kapsamına ilişkin soruya, "Bütün detayları çalışacaklar, şu anda bu kadar bilgi verebilirim. Bugünlerde belli olur. Tasarı şu anda komisyonda."

"Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) artışının makul seviyeye çekilmesine" ilişkin çalışmalarla ilgili soruya Yıldırım, "Motor hacimlerine göre ve diğer özelliklerine göre Maliye Bakanımız gerekli düzenlemeleri, düzeltmeleri yapacaktır." karşılığını verdi. Yıldırım, düzenlemenin kapsamına ilişkin soruya, "Bütün detayları çalışacaklar, şu anda bu kadar bilgi verebilirim. Bugünlerde belli olur. Tasarı şu anda komisyonda." karşılığını verdi.

MTV 2018 FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) fiyat tabloları Resmi Gazete aracılığıyla vatandaşlara paylaşıldı. Tüm sürücülerin araç, yaş ve silindir hacmine göre ödeyeceği Motorlu Taşıtlar Vergisi fiyatlarında bir önceki yıla nazaran farklılıklar göze çarpıyor. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ilgili tebliğ uyarınca, 1-3 yaş arası 1,600 cm3 - 1,800 cm3 arası motor hacmine sahip araçlardan 1,827 lira; 1,800 cm3 - 2,000 cm3 arası motor hacmine sahip araçlardan ise 2,878 lira MTV alınacak. İşte, 2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi fiyatları

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ilgili tebliğ uyarınca, 1-3 yaş arası 1,600 cm3 - 1,800 cm3 arası motor hacmine sahip araçlardan 1,827 lira; 1,800 cm3 - 2,000 cm3 arası motor hacmine sahip araçlardan ise 2,878 lira MTV alınacak.

Bu yıl için yüzde 3.83 olarak belirlenen yeniden değerleme oranında artırılan MTV listesine göre, en yüksek MTV, 23,586 TL ile 1-3 yaş arasındaki 4,000 cm3 ve yukarısı motor hacmine sahip araçlardan alınacak.

ESKİ VERGİ FİYATLANDIRMA TABLOSU

 

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Doğru okul seçiminin 12 altın kuralı!
Şehrin merkezinde mutlu bir gün geçirmenin yolları
Otomobilinizi yaza nasıl hazırlamalısınız?
“El alem ne der?” demeden kendi işini kuran ilham verici kadınlar!
5 adımda çocuğunuz için İtalya’ya uzanan bir eğitimin kapılarını açın!

EN SON HABERLER

  1. TESK'ten "faiz ve konut" uyarısı
  2. Yapı Kredi'nin ilk çeyrek kârı 1.24 milyar TL oldu
  3. Nisan ayı enflasyonu açıklandı; dolar sert yükseldi
  4. Bakandan radyasyon denetimi savunması
  5. Dolar kuru 4.2487 ile tarihi zirveyi gördü
  6. ‘Cep’e taksit cari açığı artırıyor
  7. Çiftlikbank’ın beyni tutuklandı
  8. Emeklilere haziran müjdesi
  9. Kırık not tepkisi!
  10. Geleceğin hukukçuları yarıştı