GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Dünyada tek örneği Antalya'da! 20 yıl önce bulundu!

Antalya’da türünün tek örneği olan bir susam çeşidi bulundu. 20 yıl önce bulunan ve bilim adamlarının üzerinde çalışma gerçekleştirdiği türün, Amerikan ince kabuklu (papershell) susamından daha verimli olduğu gözlendi.

Hürriyet Haber

Antalya’da türünün tek örneği olan bir susam çeşidi bulundu. ‘Kırılgan Kapsüllü Susam’ ismi verilen türün üzerinde ise 20 yıllık bir çalışma gerçekleştirildi. Geliştirilen yeni türe, biçerdöverle hasat yapılma özelliği verildi ve bu sayede aynı karakteristik özelliklere sahip olan Amerikan ince kabuklu (papershell) susamından daha verimli olduğu gözlendi. TÜBİTAK’ın da desteklediği buluşla birlikte, Türkiye’de son yıllarda düşüşe geçen susam üretiminin artırılması ve yurt dışından ithalin de önüne geçilmesi hedefleniyor.

1997 yılında kapalı susam mutant türünü keşfeden Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa İlhan Çağırgan, tür üzerinde üniversitede proje çalışmalarına başladı. 2004 yılında ise yine kabuğu çabuk kırılan özel bir mutantı keşfeden Çağırgan, bu tür üzerinde de yaklaşık 13 yıllık bir çalışma gerçekleştirdi. Çağırgan, ‘Kırılgan Kapsüllü Susam’ ismini verdiği tür üzerinde yeni bir kapsül geliştirerek, ürününü Amerikan ince kabuklu (papershell) susamıyla karşılaştırdı ve hasat için daha elverişli olduğunu gözlemledi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurum (IAEA) ve TÜBİTAK da destek verdiği projesinin ürününü basın mensuplarına tanıtan Çağırgan, yeni türün, biçerdöverle hasat edilirken, tohumları zedelenmeden harmanlanabileceğini, sapları ve kapsülleri ince olan mutant sayesinde de susamın tohum/sap oranı artırılarak az girdi ile çok ürün elde edilebileceğini ifade etti.

 

"YILDA 120 BİN TON SUSAM İTHAL EDİLİYOR"

Susamın sağlığa son derece önemli bir katkısı olduğuna dikkat çeken Pro. Dr. Çağırgan, bu özelliğinin ortaya çıkmasının ardından dünyada susam üretiminin son 10 yılda yüzde 50 oranında artış gerçekleştirdiğini söyledi. Susam hasadının makineyle olmayıp, el emeği gerektirdiğini belirten Çağırgan, bu sebepten dolayı Türkiye’de üretimin azaldığını ve susamın en çok Afrika ve Asya ülkelerinde yetiştirilmeye başlandığını kaydetti. Türkiye’nin susamı çok tüketen ülkeler arasında yer aldığına işaret eden Çağırgan, aralarında Antalya’nın da bulunduğu birçok bölge ikliminin susam yetiştirmeye müsait olmasına rağmen yurt dışından yılda 120 bin ton susam ithal edildiğini, bunun sebebinin ise makineyle hasat yapılamaması olduğunu söyledi. Yeni buluşun makineyle hasat yapılabileceğine işaret eden Çağırgan, bu özellik sayesinde Türkiye’de son yıllarda düşmüş olan susam üretiminin artacağını, susam ithalinin de önüne geçilebileceğini savundu.

 

"PROJENİN SON AŞAMASINDAYIZ"

Keşfettiği susam türünü 20 yıl önce ilk defa kendilerinin bulduğunu ve tür üzerinde çalışmalara başladıklarını belirten Çağırgan, "Daha sonra bu türün makineyle hasadının yapılması için, daha ince kabuklu özellikler üzerine yöneldik. 2004-2008 yılları arasında kapsülleri çabuk kırıldığı için kırılgan kapsül ismini verdiğimiz özel bir mutant bulduk. Daha sonra bu mutantı var olduğu söylenen buna rağmen sonuç alımının mümkün olmadığı ileri sürülen Amerikan Kağıt Kabuklu susam olduğu söyleniyordu. Bununla karşılaştırmayı denedik. Önce bu kapsülü elimize geçirdiğimiz zaman TÜBİTAK’a bir proje sunduk, onlar da destekledi. Şuanda bu projenin son aşamasına geldik. Hasadımızı tamamladıktan sonra verilerimizi değerlendirip, sonuçlarımızı yazacağız" dedi.

 

"EVRENSEL BOYUTLARDA ÖNEMLİ BİR SONUÇ ELDE ETTİK"

İlk iki yıl ve son yıldaki verileri, Amerikan kapalı kapsüllü susamıyla karşılaştırdıklarını aktaran Çağırgan, "Elde ettiğimiz veriler gösteriyor ki Amerikan kapalı kapsüllü susamlarına eklenmiş olan kağıt kapsülünün her hangi bir inceltme özelliği yok. Ama bizim elde ettiğimiz kırılgan kapsüllü susam her ortamda kendini kolaylıkla gösterebiliyor. Bu özelliği sayesinde bölge üzerinden Türkiye geneline, buradan da evrensel boyutlarda önemli bir sonuç elde ettiğimizi söyleyebiliriz" ifadesini kullandı.

 

YÜZDE 70 HASAT VERİMİ

Yeni tür susamın hasadı konusunda da bilgiler paylaşan Çağırgan, "Yeni bir şey bulduğunuz zaman eğer bu da mutantsa bunun veriminin çok düşük olması söz konusudur ancak bunların verimi yüzde 70 civarındadır. Normalde çiftçiler 100 kiloda 80-90 kilo alır, bu susamdan ise 60-70 kilo alabilmektedir. Fakat bu çiftçinin ihtiyacı olan bir materyal değil. Makineyle hasada uygun susam yapmaya ihtiyaç duyan kişilerin kullanacağı bir teknoloji" diye konuştu.

SON 24 SAATTE NE OLDU?

YORUMLAR

 • Hakan Yelbeyi 07.10.2017 18:39:44 Zaten bizim herşeyimiz daha iyi, değilse batı bizi niye kïskansın Ha hani Piri Reis araştırma gemisinin de haberlerini dört gözle bekliyoruz efem.
 • Adam adam 07.10.2017 17:29:18 Türkiye Üniversiteler ile çalışmayı öğrendi artık, zincirlerini kırdı, yorumculara bakınca gerçi 10 yıldır bu ülke batıyor diyenler var ama
 • Er De 07.10.2017 12:30:49 Somurulecek yeni sey...
 • Mustafa Kemal 07.10.2017 12:09:11 Çok yakinda petrol, dogal gaz rezervi bulduk haberleri de bekliyorum!
 • elbir cengiz 07.10.2017 11:40:42 Olsa ne olur parası olan götürüyor malı fakir hiçbirşey görmüyor zaten yurt dışına gidiyor
 • ender türk 07.10.2017 10:49:36 yani yasaklayacak ve israil den alacak yeni bir tohum ürünümüzmü oldu,hadi bakalım.
 • coke coba 07.10.2017 10:43:17 1-2 ay sonra kanunla orasida istimlak edilir . Sanki zeytinlere boyle birsey olmustu
 • melih kadıoğlu 07.10.2017 10:40:44 Oh oh artık ,helvalar da ucuzlar simitler de!!Yaşasın yerli susam!!Bakalım nolcek izliycez..Bu ülkede dere görmeden paça sıvanmaz.Bakarsın daha pahalı bile olur.Hiç belli olmaz bizim işimiz.
 • suat ünal 07.10.2017 10:35:49 Yok etmeye degil var etmeye dair ozlenen bir haber...
 • Hüseyin İLHAN 07.10.2017 10:31:18 Hocam çoook çalışın katkınız olsun.Amma bırakın takım-kravatı spor giyinin rahat edin hocam.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Tercih yapacaklar dikkat! Üniversite seçerken mutlaka dikkat etmeniz gereken 7 kriter…
İzmir’de üniversite okuyanların sahip olduğu 5 ayrıcalık
Yaz sendromu yaşayanlara kurtarıcı 5 hobi
En sevilen 8 Yunan adası hakkında bilmeniz gereken her şey!
İstanbul'da hayallerinizi gerçekleştirmek için 4 adım

EN SON HABERLER

 1. Almanya'dan peş peşe Türkiye hamleleri
 2. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, CNN İnternational’a konuk oldu
 3. Yurt dışı tanıtım desteğinin kapsamı genişledi
 4. Brookings Enstitüsü’nde TÜSİAD iş birliğiyle konferans
 5. Alman turistin Türkiye'ye ilgisi arttı
 6. G20 Toplantısı Buenos Aires'te başladı
 7. Stresten kurtulmak için başladı! Şimdi işi oldu
 8. Yerli yabancı turist akın etti!
 9. Oraya akın ettiler, telefonları alıp... Sıcaktan bunalınca çareyi bakın ne yapmakta buldular
 10. TÜRSAB ve TURSAV Bakan Ersoy'u ziyaret etti