GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

O ülkede Bakan'a büyük ilgi! Böyle karşıladılar...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Türkiye ile Sudan arasındaki tarım ve hayvancılığa dayalı iş birliğinin hayata geçirilmesinde önemli mesafeler kat ettik." dedi.

AA

Pakdemirli, Sudan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaretin son gününde helikopterle ve karadan tarım arazilerini gezerek, şeker ve yem fabrikalarında incelemelerde bulundu. Türk heyeti, yerel halkın sevgi gösterileriyle karşılaştı. Pakdemirli'yi karşılayan kalabalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir sloganları attı.     

Sennar eyaletinin Doba kasabasında iki ülke arasındaki iş birliği çerçevesinde Türkiye'ye tahsis edilen arazileri gezen Pakdemirli, tarım ve hayvancılığa dayalı iş birliğinin hayata geçirilmesinde önemli mesafeler kat edildiğini söyledi.     

Pakdemirli, büyük bir delegasyonla Sudan'a geldiklerini belirterek, "En sonunda arazimize kavuşmuş olduk, şimdi içindeyiz. Bu araziyi kasım ayından itibaren tamamen Sudan hükümetinden teslim almış olacağız. Türk hükümeti olarak örnek çiftlik ve örnek üretim yapılması konusunda her türlü adımı atmış olacağız." diye konuştu.     

Türkiye ile Sudan'ın asırlara dayanan bir kardeşliği olduğunu vurgulayan Pakdemirli, burada üretim yapma amacının sadece Türkiye'nin değil Sudanlıların da faydasına olacağını dile getirdi.     

Pakdemirli, bu arazilerde üretilen ürünlerin üçüncü ülkelere de sevk edileceğine dikkati çekerek, "Bu seyahatimizde Türkiye ile Sudan arasında birçok konuda adımlar attık. Yeni anlaşmalar imzaladık." ifadesini kullandı.     

"SİZLER İÇİN BURADAYIZ"     

Bakan Pakdemirli, Sennar'da hicri yıl başı dolayısıyla düzenlenen etkinliğe de katıldı. Sudanlılara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın selamını ileten Pakdemirli, "Yaklaşık 2 ay önce bakan olduğumda, Başkanımızın bana ilk emri 'Sudan'da kardeşlerimiz var, Sudan'a git, onlarla iş yap.' olmuştu. Yani sizler için buradayız." dedi.     

Pakdemirli, Türkiye'nin de büyük arazileri olduğunu ancak gıda güvenliğini sağlayabilmek için Sudan'da bulunduklarını anlattı. Dünyada gıda güvenliğini sağlamak için yatırım yapan birçok ülke olduğuna işaret eden Pakdemirli, "Bu, buraya gelme sebeplerimizden biri ama biz burada sadece iş yapmak için değil, sizin, Sudanlı kardeşlerimizin Türkiye ile refah farkını düşürmek için buradayız." diye konuştu.   

  

Sennar Valisi Abdulkerim Musa da Sudan'da kardeş ülke Türkiye'den Bakan Pakdemirli'yi ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, "İki ülke arasındaki yatırımların başlangıcı olacak Türk kardeşlerimize tayin edilen arazilerin teslimini yapıyoruz. Sennar Valisi olarak söylemeliyim ki yerel halk Türk kardeşlerinin yatırım yapmasından çok memnun." değerlendirmesinde bulundu.     

"PAMUK BURADA DAHA KALİTELİ"     

Tarım İşletmeleri Genel Müdürü (TİGEM) Ayşe Ayşin Işıkgece de kurumun iş birliğiyle ekimi yapılan pamuk tarlalarını gezerek, yürütülen çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:     

 "Bu gördüğünüz alanda pamuk ekili. Kasım sonu, aralık başı gibi bu ürünler pamuk haline geldiği zaman Türkiye'ye gelecek. Biz bu ürünlerin özel sektör üzerinden satışını gerçekleştireceğiz. Yerel üreticiyle TİGEM arasındaki anlaşmanın sonucu olarak üreticiler bu ürünleri buraya ektiler. Pamuk burada hava koşulları nedeniyle çok daha kaliteli bir şekilde ortaya çıkıyor.  Dolayısıyla verimli bir sonuç olacağını düşünüyoruz. Şu anki bitki görüntüsü de bunu doğruluyor."     

YORUMLAR

 • ibrahim oguz ışık 12.09.2018 14:44:23 Bari geri gelirken boş gelmeyin bir kaç sığınmacı getirin
 • Egemen S 12.09.2018 14:17:22 Tarım işletmeleri genel müdürü ve bakan kendi çiftçisini dolaşacağına sudandaki çiftçiyi dolaşıyor ve "Bizim pamuk kalitesiz, sudanınki kaliteli" diyor... Ama çiftçimiz hakediyor.
 • SERKAN can 12.09.2018 11:04:02 Ülkenizde Tarım ve hayvanvılık bitmiş ilk onunla mücadele etmeniz gerekirken neyse ..
 • Izmir Izmir 12.09.2018 11:02:56 Ataturk de Kurtulus Savasi'ndan sonra hep Sudan gibi memleketleri gezip tarim ve hayvancilikta reformlar yapmisti zaten. Ne hos - gezin hep gezin!
 • SERKAN can 12.09.2018 11:00:43 Ya arkadaşlar Allah aşkın herşeye %70 hatta %80 zam gelmiş insanların alım gücü bitti hiç birşey alınmıyor Hükümet neler ile uğraşıyor.. Hükümet duy bu milletin sesini yeter artık herşeye zam zam zam
 • cankat x 12.09.2018 10:56:37 Sudandan pamuk alıcaz.vay ülkem vay.
 • Mahir ŞEKİ 12.09.2018 10:49:04 *Sn.Bakan ''Sudanlı kardeşlerimizin Türkiye ile refah farkını düşürmek için buradayız.''  demiş!.. Türk Milletinin refahını düşürmeye böyle devam ederseniz, Refah seviyemiz Sudan gibi olacak zaten!..
 • Seyfettin Doğru 12.09.2018 10:45:41 nerede ilkel kabile var.. bayılıyor bize..
 • vahap kalyoncu 12.09.2018 10:44:43 Gurur verici.
 • ibrahim oguz ışık 12.09.2018 10:40:21 Sudan zaten aç

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
Fen Bilimlerinde başarılı bir kariyer için Lisansüstü eğitimin 4 olmazsa olmazı!
Kariyerinizde fark yaratacak bir lisansüstü eğitiminin şifreleri…
İstanbul’da üniversite kazananlara 10 adımda öğrencilik rehberi

EN SON HABERLER

 1. Türkiye ile Brezilya arasında uçuş anlaşması
 2. ABD'den 250 dolara ithal ediyorlardı... 25 dolara ürettiler
 3. AB'den çok önemli vergi açıklaması! Dev şirket için güzel karar
 4. Bakan açıkladı! Merakla beklenen proje 2020'de hizmete girecek
 5. Antalya’ya 2020’de, ‘Turizm Fuarı’ gelecek
 6. Son dakika... Türkiye Bankalar Birliği’nden kredi yapılandırma açıklaması
 7. Son dakika... İstanbul'a simide 25 kuruşluk zam
 8. Antalya'da muz üretimi 5 yılda yüzde 177 arttı
 9. Macaristan’daki ticaret fırsatlarını İZTO üyelerine anlattı
 10. Egeli ihracatçıları ABD pazarına taşıyacak