GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Asırlık firmanın kapısına bir gecede kilit vuruldu

Bir asrı aşkın bir süredir hırdavat, tarım aletleri ve yedek parça alanında faaliyet gösteren Fişek Group’un sahipleri bir gecede kapıya kilit vurdu. Grup şirketleri için “iflasımıza karar verilsin” davası açılırken, alacaklılar haciz için sıraya girdi. Aralarında bankaların da olduğu çok sayıda alacaklı, 120 milyon lira borcu olan şirket merkezinde tonlarca eşyayı haczetti. Fişek Group Avukatı Savaş Çulha ise “Şirket sahiplerinin bir yere kaçtığı yok. Tüm borçları ödeyecek mal varlığımız var” dedi.

Dinçer GÖKÇE

VİTALİ, Moris ve Rafi Eskanazi Kardeşlerin üçüncü kuşak olarak yönetiminde bulunduğu Fişek Group’un geçmişi 1900’lü yıllara dayanıyor. Edirne’de küçük bir nalburye dükkânı ile işe başlayan aile zaman içinde işlerini büyüttü.

Hırdavat, tarım aletleri ve yedek parça alanında faaliyet gösteren bir dizi şirketi bulunan Fişek Group için sonun başlangıcı ise 29 Ağustos günü oldu. Anılan gün şirketin 100'ü aşkın çalışanına 10 günlük ücretsiz izin verildi. Toplantıda, bir takım sıkıntıların yaşandığı ancak aşılabileceği kaydedildi.

KAPILARA KİLİT VURULDU
30 Ağustos sabahı ise dev grubun Eyüp Pirinççi Köyündeki binasının kapıları bir daha açılmadı. 3 Eylül günü, şirket avukatı Fişek Hırdavat ve Tic. AŞ, Fişek Demir Hırdavat AŞ ve Keşif Tarım AŞ ve Agrives Tarım Makinaları AŞ için mahkemeye başvurdu.

İFLASIMIZA KARAR VERİLSİN
İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi ve İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesine başvuruda 4 şirket için de doğrudan iflas davası talep edildi. Av. Savaş Çulha’nın açtığı davalarda, şirketlerin borca batık duruma geldikleri kaydedildi. Dilekçeye göre, borçların ödenemez duruma geldiği kaydedilerek gerekçe olarak ise, kurlardaki hareketlilik ve yapılan bir takım satışların ödemesinin alınamaması gösterildi.

TEDBİR KARARI VERİLSİN
Dava dilekçesinde ayrıca, alacaklıların korunması için şirketin depolarındaki mallar için de tedbir talep edildi. Dilekçeye göre şirket merkez binasında bulunan ürünlerin değerinin 13 milyon lira olduğu kaydedildi.

DEPODAKİ MALLAR HACZEDİLDİ
Davanın açılmasından bir gün sonra ise alacaklılar harekete geçti. Alacaklı konumdaki bir banka, aldığı ihtiyati haciz kararı sonrası Fişek Group’un merkez binasında 4 TIR dolusu mal haczetti. Söz konusu haciz işlemi sonraki günlerde de devam etti.

Şirketin merkez binasında haczedilen mallar, yeddiemin depolarına götürüldü.

BORÇLARI ÖDEYECEK MALIMIZ VAR
Fişek Group Avukatı Savaş Çulha ise, Hürriyet’in sorusu üzerine yaptığı açıklamada “Toplam borcumuzu karşılayacak ölçekte varlığımız var. Bankalara ve piyasaya olan toplam borcumuz 120 milyon lira. Varlığımız ise 110 milyon lira… Şirketin sahiplerinin bir yere kaçtıkları yok. Ben şirket avukatı olarak tüm alacaklılar ile temastayım. Dün itibari ile 130 işçinin tüm ödemelerini yaptık. Gerek bankalar gerek diğer piyasa alacaklıları olsun tek tek ödemelerini yapacağız. Bu süreci yılbaşına kadar tamamlamayı planlıyorum. Kurlardaki hareketlilik, teminat açığına yol açtı. Bugüne kadar çok düzgün çalışan bir firma… Yurt dışı ile de önemli bağlantıları söz konusu. Buradaki her çalışan ortalama 15-20 yıldır ailenin yanında çalışmış. Mal alıp verdiğimiz bazı firmalar dahi ‘gerekirse para verelim’ diyor” şeklinde konuştu.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

YORUMLAR

 • onur basarir 12.09.2018 13:13:02 BU DA GEÇER YAHU !
 • Ayhan Erdoğan 12.09.2018 13:07:59 Allah herkesin yardımcısı olsun.
 • Egemen S 12.09.2018 12:52:57 Yakında iflas haberlerine de yayın yasağı gelir. Sebep olarak toplum düzeni derler. Ekonomimiz çok güzel, 4 milyon kurban, bu haberler kumpas derler. Kitle de inanır... inansın müstehak.
 • ozgur karis 12.09.2018 12:16:51 Batan  batana. verin mehteri.
 • the roqco 12.09.2018 12:13:49 geçmiş olsun.
 • ender türk 12.09.2018 12:11:35 daha dur demiştik,daha dur daha dur diyoruz..
 • tbt gnd 12.09.2018 12:05:24 Gerekirse para verelim diyorlarmış... yalan söyleme avukat.
 • sedat kuran 12.09.2018 11:59:58 yıllar önceTEBA BÖYLE BATMIŞTI.
 • Süheyl CALISKANOGLU 12.09.2018 11:55:33 Dis güclerin sayesinde dersin,cahil cühela inanir,buna..Yazik burada ekmegini kaybeden Türk vatandaslarimiza...

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
Fen Bilimlerinde başarılı bir kariyer için Lisansüstü eğitimin 4 olmazsa olmazı!
Kariyerinizde fark yaratacak bir lisansüstü eğitiminin şifreleri…
İstanbul’da üniversite kazananlara 10 adımda öğrencilik rehberi

EN SON HABERLER

 1. Mahkemeden, milyonlarca emekliyi sevindirecek karar
 2. Yazılım sektörü ‘standart’ istiyor
 3. Sotca’ya Kıbrıs yıldızları geliyor
 4. Ankara'ya ortak ses!
 5. Merkez kredi kartı faizlerini artırdı
 6. Milli ve yerli teknoloji toplumsal bir mesele
 7. Metro, Real hipermarketler zincirini satma kararı aldı
 8. BMW, Çin’deki 139 binden fazla aracını geri çağırıyor
 9. Ordu'dan Almanya'ya bal ihracatı
 10. Hazır giyim ihracatçıları Paris yolcusu