GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

EĞİTİM HABERLERİ

Bu liselere sınavla girilecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sınavla öğrenci alacak liseler, eğitim bölgeleri ve örnek soruların bu ay içerisinde açıklanacağını söyledi. Ancak fen, sosyal bilimler proje okulları gibi liselerin aralarında yer aldığı yaklaşık 700-800 okul sınavla öğrenci alacak. Bu liselerin isimleri henüz açıklanmadı ancak Pertevniyal, Cağaloğlu, Galatasaray, İzmir Fen, Bornova Anadolu, Ankara Fen liseleri sınavla alacak okullar arasında görülüyor.

Anaokulunda erkek öğretmen

Samsun’da Ayvacık Anaokulu’nda görev yapan tek erkek okul öncesi öğretmeni olan 1 çocuk babası Musa Can (28), baba sevgi ve şefkati ile öğrencileriyle ilgileniyor. Anaokulu’nda bir erkek öğretmenin görev yaptığını gören bazı velilerin şaşırdığını belirten Can, "Bence okul öncesinde erkek öğretmen sayısı artmalı. Sadece kadınlara has olarak görülmemeli. Belki benimle zaman geçiren çocuklar babalarına karşı olan ön yargılarını da kırmış oluyor, ’Babama yaklaşırsam bana kızar mı’ önyargısının da önüne geçmiş oluyor" dedi.

8 yaşında deney yaptı, Nobel aldı

Bu yıl kimya alanında Nobel Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Joachim Frank, Stockholm’de Türk öğrencilerle birlikte Hürriyet’in sorularını yanıtladı. “Nobel sahibi olmak harika bir duygu” diyen Prof. Dr. Frank bunun nedenini ise “Çünkü insanlar artık anlattıklarınızı dinliyor” sözleriyle açıkladı. Ödül sonrası Hindistan’a gittiğinde kendisine ‘Tanrı’ymış’ gibi davranıldığını belirten akademisyen, gençlere “Basmakalıp olmayan, yeni fikirlerden gözünüz korkmasın! Bu çalışmaya başladığımda insanlar delirdiğimi düşünüyordu” tavsiyesinde bulundu.

14 ilde karanlıkta ders sona erdi

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, Türkiye genelinde 14 ilde tam gün eğitime geçildi. İl Milli Eğitim Müdürlerinden alınan bilgiye göre, öğrenciler öğleden sonra dersler bittiğinde kulüp çalışmaları, sportif faaliyetler gibi etkinliklere katılıyor. Ayrıca ödevlerini, ders tekrarlarını ve sınav hazırlıklarını yine aynı gün içinde bitiriyorlar. Sabah ve akşamları da karanlıkta ders yapmak zorunda kalmıyorlar.

© Copyright 2017

Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.