GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Altına giden yol İzmir'den başladı

RİO Olimpiyatları’nda ülkemize ilk altın madalyayı kazandıran 125 kilo güreşçimiz Taha Akgül, kendisini Türk güreşine armağan eden İzmir’i ve İzmir Büyükşehir Belediyespor’u da gururlandırdı.

Ergin KARATAŞ, (DHA)

Sivaslı bir ailenin çocuğu olarak güreşe Sivas Güreş Eğitim Merkezi’nde başlayan, ardından Sivas Demirspor adına mindere çıkan şampiyon sporcu, bu süreçte dikkate değer hiçbir başarı elde edemedi. Güreşte aradığını bulamayınca eğitime ağırlık veren Akgül, Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nü kazanınca 2008’de ailesiyle birlikte İzmir’e geldi. Üniversiteye başladıktan sonra minderden iyice uzaklaşan Taha Akgül, dayısının isteği üzerine 2009’da İzmir Büyükşehir Belediyespor’un güreş takımına girdi.

ADETA YENİDEN DOĞDU

Antrenörü Remzi Musaoğlu’nun elinde adeta güreşe yeniden başlayan Akgül, 1 aylık antrenmanla katıldığı ilk Türkiye şampiyonasında gençlerde üçüncü olurken milli takım seçicilerinin de dikkatini çekti. Hem İzmir Büyükşehir Belediyespor, hem de ay yıldızlı mayoyla başarı merdivenlerini koşar adım tırmanan Taha Akgül, sayısız ulusal ve uluslararası turnuvada kürsüye çıktıktan sonra 2010’da Macaristan’daki Dünya Gençler Şampiyonası’nda gümüş madalyaya uzandı. 2011’de İzmir Büyükşehir Belediyespor’dan Ankara ASKİ’ye transfer olan milli güreşçi, son 5 yılda 3 Avrupa ve 2 dünya şampiyonluğu sığdırdığı kariyerine olimpiyat altınını da ekleyerek İzmir’’in ve Türkiye’nin gururu oldu.

MAAŞTA İNDİRİM KAÇIRDI

Bu arada Akgül’ün 2011’de maaşında indirim yapılmak istenmesi üzerine İzmir Büyükşehir Belediyespor’dan Ankara ASKİ’ye transfer olduğu ortaya çıktı. Elde ettiği başarılarla kulübüne 50 bin TL kazandıran Taha Akgül’ün 2 bin 500 TL aylık maaşı yönetim tarafından bin 500 TL’ye düşürülmek istendi. Daha sonra yapılan görüşmelerde taraflar 2 bin TL’ye anlaşırken, bu olaya kırılan Akgül kendisine 3 bin 500 TL maaş ve daha iyi şartlar öneren ASKİ’ye gitti. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyespor geçen ocakta kadın güreş takımını dağıtınca, kadınlarda ülkemize ilk Avrupa şampiyonluğunu kazandıran 21 Büyükşehir Bld’den Türkiye’ye armağan yaşındaki Buse Tosun ile 22 yaşındaki Bediha Gün de farklı kulüplerin yolunu tuttu. Buse ve Bediha, genç yaşlarına rağmen olimpiyat vizesi alarak Rio’da ay yıldızlı mayoyu giymenin gururunu yaşadı.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yatırım amaçlı ofis alırken dikkat etmeniz 4 şey
Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
Fen Bilimlerinde başarılı bir kariyer için Lisansüstü eğitimin 4 olmazsa olmazı!
Kariyerinizde fark yaratacak bir lisansüstü eğitiminin şifreleri…

EN SON HABERLER

  1. 'Katil robotların yasaklanması' tartışması BM'ye taşındı
  2. Göçmen kökenli milletvekili sayısı arttı
  3. Bir çocuk da sen giydir
  4. İstanbul İzmir'e taşınıyor
  5. Haydi fuara
  6. Dünya devi İzmir'e geliyor
  7. Körfezde yüzme tarihini açıkladı
  8. "Ailemde 3 şehit var 4'üncüsü ben olurum"
  9. Ege Denizi'nde 155 gün sonra ilk ölüm
  10. Buca'da kurban satış yeri krizi