GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

PEN’den Twitter ve YouTube mektubu

Uluslararası yazarlar birliği PEN International, Türkiye’de Twitter ve YouTube yasağıyla giderek büyüyen ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamaları yayınladığı açık mektupla eleştirdi.

DIŞ HABERLER

İmzacıları arasında Türkiye’den Ahmet Altan, Mehmet Altan, Can Dündar, Perihan Mağden, Orhan Pamuk ve Elif Şafak’ın da yer aldığı mektupta, şu ifadelere yer verildi:

“İnsanlar ülkelerin sınırları içerisinde ve dışarısında, yazılı ve sözel olarak sözcükler sayesinde birbirleriyle iletişim kurarlar. Bu yüzdendir ki demokrasinin olduğu kadar, yaratıcılığın, empati ve hoşgörünün de temel ilkesi fikirlerin özgürce paylaşılmasıdır. Geçen seneki Taksim Gezi Parkı protestoları hakkında PEN’in hazırladığı son raporda da görüldüğü üzere; hakaret suçlarından, ana akım medya kuruluşlarının uyguladığı otosansüre, polisin gazetecilere uyguladığı orantısız güce kadar Türkiye kendini özgürce ifade etme konusunda büyük sorunlar yaşamaktadır ki bu da internetteki kendini ifade etme özgürlüğü çemberini iyice daraltmaktadır.

KELİMELERE ÖZGÜRLÜK
Geriletici bir hamle olan, yeni internet yasasının yürürlüğe girmesiyle Twitter ve YouTube’un tamamıyla kapatılması, iletişim özgürlüğüne karşı yapılan kabul edilemez bir saldırıdır. Twitter ve YouTube, sınıf, din, etnik köken, politik görüş gözetmeksizin her kullanıcıya tek tek sesini duyurma olanağı veren ifade araçlarıdır. Twitter’ın Türkiye’de 12 milyon kullanıcısı bulunmaktadır ki bu da Türkiye’deki sivil toplumun canlılığının bir kanıtıdır. Türkiye ifade özgürlüğünü meşrulaştırarak savunan; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nce ve Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nce taraf devlet statüsündedir. Türkiye’nin liderlerinden ricamız şudur ki, demokrasinin temel taşlarından biri olan ifade özgürlüğü konusunda geri adım atmamak, tersine yükümlülüklerini tanıyarak, uluslararası anlaşmalar ışığında Twitter ve YouTube’un acilen erişime yeniden açılmasıdır. Umarız ki, onlar, eğer bir gün olur da çoğulculuğun, çeşitliliğin ve sözcüklerin özgürce kurulduğu bir dünyanın kıymetini anlarlar ve işte o zaman bu güzel ülkenin daha da güçlü ve mutlu olacağının farkına varırlar.”

Mektuba yurt dışından Hanan al-Shaykh, Ahdaf Soueif, Samar Yazbek, Elfriede Jelinek, Zadie Smith, Salman Rüşdi gibi yaklaşık 60 yazar destek verdi.

 

YORUMLAR

 • bay şüpheli 28.03.2014 17:47:03 KANDIRILMIŞ HALK YIĞINLARI FARKINDA OLMADAN BİR SİBER SAVAŞIN İÇİNE ÇEKİLİYOR.BU SAVAŞIN GALİBİ EN ÇOK HAKARET DOZU YÜKSEK TWEET ATAN,140 KELİMELİK ZEKA KAPASİTESİNE SAHİP NEW AGE NESİL İSE VAH HALİMİZE..
 • bay şüpheli 28.03.2014 17:43:04 İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE EVET,HAKARET ÖZGÜRLÜĞÜNE HAYIR..
 • muammer bilgen 28.03.2014 15:04:57 amerikada devlet sıırrını açıklayan şahıs şimdi ülkesine giremiyor. bizdemi öyle yapsak.
 • erkan karataş 28.03.2014 13:13:30 Twiter ve youtube özgürlük müdür? Yoksa tutsaklık mıdır? Biz özgürüz aslında bizim kontrol dışında olan herşey özgürlüğümüzü alır götürür.
 • meltem gurses 28.03.2014 12:19:23 Bu arkadaşlar, RTE Amerika nın senaryosuna harfiyen uyarken pek mutlulardı, sapma olunca mutsuz oldular, siz nasıl insanlarsınız ya? Robot musunuz nesiniz, ABD sizi kurmuş salmış çayıra.
 • cemal küçükşahin 28.03.2014 11:35:11 Aaaaaa Orhan Pamuktan ses çıktı. Günaydın.
 • mahir yenigün 28.03.2014 11:23:05 Yoksul, cahil, ilkel ülkelere hemen youtube-twitter gönderelim hızla zenginleşme başlasın:)) Aldatmaca sürüyor:))
 • efendi kaptan 28.03.2014 08:41:35 RESIMDEKI KAREKTERLERE BAK
 • eda akçal 28.03.2014 08:33:02 bu insanların algılarına inanamıyorum. olayları nasıl değerlendiriyorsunuz. yazık ki ne yazık! ülkemiz tehdit altında konu başbakan erdoğan da değil artık hala neyin peşindesiniz?
 • Hüseyin Kabadayi 28.03.2014 07:50:03 Bunlar, baskasi tarafindan adina Twitter hesabi acilip pornografik icerik yayinlanan veya baska sekillerde karalanan insanlarin haklarini da savunuyorlar mi? Hayir, hic bundan bahsetmiyorlar. Ahlak nerede?

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yılın açık artırması için geri sayım başladı!
Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...

EN SON HABERLER

 1. Skandal iddia: Trump'ı garsonla ilişkiye girerken gördüm
 2. Almanya'da flaş gelişme: Tehdit mektubu ve mermi!
 3. PYD Afrin’de Şam’a sığındı
 4. ‘Süper yaşlılar’ın sırrı çözülüyor
 5. Doğu Guta’da Esad kıyımı: 71 ölü
 6. Alman ordusunda ekipman darlığı
 7. Merkel halefini işaret etti
 8. Suriye’de hangi ülke nerede
 9. Katar: ABD'den başka çaba gösteren yok
 10. Kremlin, Erdoğan-Putin-Ruhani görüşmesinin tarihini açıkladı