GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

'İnternetin gerçek ünlüleri' eleştirileri beraberinde getirdi

Tarihi figürlerin internet ortamındaki ününü hesaplamak için özel bir arama motoru geliştiren bilim insanları, gelmiş geçmiş en ünlü kişinin Hz. İsa olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Ancak tarihçilerin bulgulara itirazları var.

Birce BORA/LONDRA

Bulgularını “Who’s Bigger” (Kim Daha Büyük) isimli bir kitapta yayınlayan Stony Brook Üniversitesi'nden Profesör Steven Skiena ve Google için çalışan mühendis Charles Ward, hem tarihten hem de günümüzden ünlülerin “gerçekte ne kadar ünlü” olduğunu tespit etmek için Wikipedia ve Google gibi veri bankalarından yararlandıklarını söyledi.

Listede Hz. İsa’yı Fransız imparator Napolyon ve ünlü İngiliz oyun yazarı William Shakespeare’in izlediği görülürken Hz. Muhammed dördüncü sırada yer aldı.

Araştırmacılar listede “geçici şöhretlerin” ön sıralarda yer almasını engellemek için de özel bir algoritma kullandıklarını ve şu an halen hayatta olan ünlü isimlerin ölümlerinden 200 yıl sonra ne kadar hatırlanacaklarını hesapladıklarını belirtti.

Bu algoritma sayesinde şu anda internetteki popülaritesi nedeniyle listenin 27'nci sırasında olması gereken Britney Spears’ın aslında 689'uncu sırada olduğu tespit edildi.

ATATÜRK 360'INCI SIRADA
Geçen hafta hayatını kaybetmesinin ardından “20'nci yüzyılın hatta tarihin en önemli liderlerinden biri” olarak nitelendiren Nelson Mandela listede 356'ncı sırada yer alırken, Mustafa Kemal Atatürk listede 360'ıncı sırada yer aldı.

Mandela ile Atatürk’ün listede aşağı yukarı aynı yerde olmasının çok mantıklı olduğunu söyleyen Skiena yaptığı basın açıklamasında “Bu iki lider kendi uluslarının kurucusu olarak görülüyor, bu nedenle de uzun vadede eşit bir öneme sahip olacaklar” dedi.

İLK ONDA NEDEN KADIN YOK
Listede en çok dikkat çeken noktalardan biri de tarihin en önemli 10 kişiliği arasında hiçbir kadının bulunmamasıydı. Araştırmacılar bu durumun geçmişteki sosyal normlardan kaynaklandığını söyledi ve “Geçmişte bir kadının bir erkekle aynı üne kavuşması için çok daha büyük şeyler başarması gerekiyordu” dedi.

Listeye göre tarihin en “ünlü” ve etkili kadını 12'nci sırada yer alan İngiltere Kraliçesi Birinci Elizabeth.

MÜFREDATLAR GÖZDEN GEÇİRİLSİN
Skiena ayrıca bu araştırma sonucunda okullarda okutulan müfredatın “gerçekten önemli insanların” üzerinde durup durmadığının da anlaşılabileceğini söyledi.

Araştırmacı “Şu anda okullarda okutulan tarihi karakterlerin üçte biri uzun vadede önemini kaybedecek kişiler” dedi. Ancak tarihçiler Skiena ve Ward’un yarattığı listeyi şiddetle eleştirdi. Ünlü İngiliz tarihçi Anthony Beevor, Times gazetesine konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tarihi kişilikleri bu şekilde sıralayacak bir algoritma geliştirilmesi söz konusu olamaz. Her şey algoritmayı geliştirirken yaptıkları seçimlere ve neye önem verdiklerine bağlı” dedi.

Skiena ve Ward’da eleştirileri kısmen kabul ederken, yarattıkları ölçüm programının modern ABD başkanlarına hak ettiklerinden daha fazla önem verdiğini itiraf etti.

Araştırmaya göre tarihteki en “ünlü” ilk on şöyle:
1 Hz. İsa
2 Napolyon
3 Hz. Muhammed
4 William Shakespeare
5 Abraham Lincoln
6 George Washington
7 Adolf Hitler
8 Aristoteles
9 Büyük İskender
10 Thomas Jefferson

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

5 adımda çocuğunuz için İtalya’ya uzanan bir eğitimin kapılarını açın!
Sorunsuz bir çatı yapımı uzmanlık ister! Güvenli bir çatı için 7 öneri
Çocuklarda ayak gelişimi ve ilk adım ayakkabı tercihi
Hayat, Bomonti'de evinizin altında: Şehrin en gözde mahallesini tanıyalım!
Türkiye'de yedi çocuktan biri sokağa hiç çıkmıyor!

EN SON HABERLER

  1. ABD'li senatörler F-35 teslimatını durdurmak için yasa teklifi sundu
  2. ABD Savunma Bakanı: "İsrail'e bağlılığımız sarsılmaz"
  3. BBC için yazdı: 'Mastürbasyonu böyle bıraktım'
  4. Guatemala'da cezaevinde isyan: 7 ölü, 25 yaralı
  5. Avukatlarından skandal talep: En fazla 10 yıl ceza alsın
  6. 'Tecavüz değil cinsel istismar' hükmü infial yarattı
  7. Feci kaza... Türk model Gülhan Abacı hayatını kaybetti!
  8. Büyük zirve: Kuzey Kore ve Güney Kore liderleri bir arada!
  9. F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını engellemek için ABD Kongresi’ne yasa tasarısı sunuldu
  10. AB Komisyonu Başkanı Atina’da konuştu... Türkiye’ye eleştiri Yunanistan’a övgü