GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Hücre arkadaşı Zarrab'ı suçladı

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla New York’ta yargılanırken itirafçı olan Reza Zarrab’ın cezaevinde hücre arkadaşına tecavüz ettiği iddia edildi. Zarrab'ı tecavüzle suçlayan kişinin daha uyuşturucu kaçakçılığı yapmakla suçlanan Fouzi Jaber olduğu öğrenildi.

DIŞ HABERLER

New York Times (NYT) gazetesinin davayla ilgili gelişmeleri takip eden muhabiri Benjamin Weiser’in haberine göre; Manhattan’daki hapishanede aynı hücreyi paylaştıkları bir mahkûm, “Zarrab’ın cinsel taciz ve tecavüzüne uğradığını” belirterek, davacı oldu.

MAHKÛM TERÖR SUÇLUSU

Önceki gün akşam saatlerinde açılan davaya konu suçların Kasım 2016-Mart 2017 arasında işlendiği savunuldu. İddianameye yansıyan bilgilere göre; davacı mahkûm Fouzi Jaber 62 yaşında ve Fildişi Sahili vatandaşı. Geçen yıl Çek Cumhuriyeti’nde yakalanarak ABD’ye sınırdışı edildi. Bir terör grubuna destek vermekle suçlanıyor ve suçunu itiraf etti, hakkındaki kararı bekliyor.

ABD basınına göre Lübnan asıllı Jaber, Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri’ne (FARC) silah ve uyuşturucu temin etme suçlamasıyla yakalanmıştı.

ZARRAB'I SUÇLAYAN MAHKUMUN KOD ADI: EKSELANSLARI

Jaber’in FARC üyesi kılığına giren Amerikan Federal Uyuşturucu Dairesi (DEA) çalışanlarıyla birkaç defa buluştuğu ve bu nedenle yakalandığı belirtiliyor. İddiaya göre, Jaber o dönem ‘Ekselansları’ kod adını kullanıyordu. İddiaya göre Jaber, bu kişileri uyuşturucu ve silah kaçakçılarıyla tanıştırdı; FARC’ın silah almasına, Afrika’da uyuşturucu kaçakçılığı yapmasına ve para aklamasına yardım etme sözü verdi.

Jaber, ABD’nin yakalanması ve sınır dışı edilmesi talebi üzerine Nisan 2014’te Çek Cumhuriyeti’nde yakalandı. 25 Temmuz 2017’de ise ABD’nin terör örgütü olarak gördüğü FARC’a yardım etme suçlamasını New York’taki bir mahkemede kabul etti.

Lübnan basınında ise Jaber'in geçmişte karıştığı bir adam kaçırma olayına ilişkin haberler mevcut. Jaber'in ve diğer işbirlikçi arkadaşları Çekya'da hapishanede kaldığı süre içinde Lübnan'da 5 Çekya vatandaşı kaçırılmış, medyada hapisteki Lübnanlılarla Çekya vatandaşlarının 'takas edileceği' söylentileri ortaya çıkmıştı. 

İddianamede, Zarrab’ın devletin sağladığı bir avukat tarafından savunulan F.J. için özel avukat tutma ve Afrika’da yaşayan ailesine para gönderme teklifinde bulunduğu da öne sürüldü. Dava dosyasında, 8 Mart’ta Zarrab’ın bir kez daha saldırısına uğradığı aktarılan mahkûmun, bağırmaya başladığı ve yalnızca kendisinin değil, öteki mahkûmların da cezaevi yönetimine şikâyette bulunduğu ifade edildi. Dava dosyasında mahkûmun, “daha genç ve daha güçlü adam karşısında çaresiz kaldığı” ve “karşı koyamadığı” iddiası da yer aldı.

Tecavüz iddiasında bulunan Faouzi Jaber

ZARRAB’IN AVUKATI: İDDİALAR YALAN

Davacı F.J. “O dönemde çok korktuğum ve utandığım için şikâyetçi de olamadım” dedi. Avukatı Alexei Schacht’a göre ise cezaevi yönetimi soruşturma açtı ama delil bulamadı. Schacht, “Hapishanede olmak yeterince kötü bir deneyim. Bu durum onun deneyimini çok daha korkunç bir hale soktu” dedi. Zarrab’ın avukatlarından Robert J. Anello ise iddiaların güvenilmez bir kaynak tarafından dile getirildiğini, “yalan” olduğunu savundu.


 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

YORUMLAR

 • Bozkurt T... 08.12.2017 17:21:29 Bu kadar da olmaz!!!
 • Türk cinsi 08.12.2017 12:53:32 Türkiye'de ne rüşveti vermiş adam ?Rüşvet dediğin iş yaptığı fırmalara yada Müdürlere verdiği hediyeler,Emlakçı bile bir ev göstermeye bir kira bedeli alıyor,Herkez yalandan olmuş dürüst :)))))
 • Murat Ceci 08.12.2017 12:41:27 Bazıları para koparma yalanı, Zarrabımı itibarsızlaştırmak istiyorlar falan yazmış aşağıda. KOMİK. ÇOK KOMİK. TERÖR SUÇUNDAN AMERİKADA EN AZ 40 YIL HAPİS YATACAK BİR LÜBNANLI PARAYI NE YAPSIN????????
 • osman kara 08.12.2017 12:38:02 Jack Stern,,, ambargonun delinmesi değil problem. Sorun olan, BİR- İran'dan aldıklarına karşılık mal verecektin (para ya da altın değil), İKİ- bundan şahsi çıkar sağlayanlar (rüşvet)..
 • deniz deniz 08.12.2017 11:30:52 para koparma yalanı
 • er dem 08.12.2017 11:25:20 vay be zarrab paşa iki ayda çıldırmış önce gardiyana rüsvet sonra bu. garip olaylar oluyor. Ne yorum yapacaksın buna
 • Yorumlar Yazar 08.12.2017 11:21:08 Rıza'nın parasının birazcığını istiyor....
 • tuğrul topal 08.12.2017 10:55:57 Hapisten çıkmak için savcı ne derse kabul etmek zorunda Kennedy yi ben öldürdüm bile diyebilir.Dava geçerliliğini kaybetmiştir.
 • selim ozubek 08.12.2017 10:55:05 İnanmayın, zarrabı basitlestirmek ve karaktersizleştirmek için uydurulmuş bir olay. Böyle bir adamı ciidiye almayın algısı
 • Sevgi Kılınç 08.12.2017 10:53:30 Olay sulandırılıyor..bize ne taciz olayından..hapishane yönetiminin sorunu..bizi davada söyledikleri ilgilendiriyor..ve rezalet..

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

2018 yaz sezonunun 5 popüler makyaj trendi ve ürünleri
Çocuklar ile birlikte hazırlanacak en pratik ve eğlenceli tatlı tarifleri
Perşembe Sineması'nda kaçırmamamız gereken 7 muhteşem film
Sen herkesten çok annesin!
Çocukların açık havada daha çok vakit geçirmesi için 5 bilimsel neden

EN SON HABERLER

 1. Banyo çok uzun kısa bir duş yeter
 2. Sosyal medyada Suudi atışması
 3. ‘BM, Türkiye’yi soruşturuyor’ iddiası
 4. AB genişleme zirvesinde Türkiye yok
 5. Elektrosigara beynini deldi
 6. ABD: Büyükelçinin çekilmesi ilişkileri etkilemez
 7. ABD basınından flaş iddia: Trump o konuda Merkel'e baskı yapıyor
 8. Tehlikeli gelişme: "Son durum ciddi!"
 9. Pentagon’dan da katliama tam destek
 10. Suudi Veliaht Prensi nerede? Müthiş iddia...