GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Dünya kaynıyor... Kuzey Kore de tırmandırıyor

ABD'nin müttefiki Güney Kore ile Kore Yarımadası'ndaki askeri tatbikatı devam ederken Kuzey Kore'den sert bir açıklama geldi. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili ABD'nin tehditlerinin 'savaşı kaçınılmaz bir hale getirdiğini' savunarak "Şu anda önümüzdeki soru şu: Savaş ne zaman çıkacak? Savaşı istemiyoruz ama saklanmıyoruz" dedi.

Hürriyet Haber

Kuzey Kore, savaşın 'artık bir olasılık değil bir zaman meselesi' olduğu yönünde sert bir açıklama yaptı. Sputnik'in aktardığı habere göre açıklama Kuzey Kore Dışişleri'nden bir yetkiliden ABD ve Güney Kore'nin bölgede 230 kadar uçak ve hava aracı ile gerçekleştirdiği 'Açıkgöz' adlı askeri tatbikatının sürdüğü sırada geldi.

'SAVAŞA HAZIR OLMAMIZ GEREKTİĞİ YÖNÜNDE BİR UYARI'

Kuzey Koreli yetkili,"Son zamanlarda, ABD Kore Yarımadası'nda şu ana kadarki en büyük hava tatbikatını yaparak Kuzey Kore'yi hedef alırken, ABD'li üst düzey siyasiler birbiri ardına savaşkan açıklamalar yaparak alarm verici işaretler gönderiyorlar. Bu agresif savaş çığırtkanı açıklamalar, Kore Yarımadası'nda bir savaşa hazır olmamız gerektiği yönünde bir uyarıdan başka türlü algılanamaz" dedi.

'SAVAŞ İSTEMİYORUZ AMA SAVAŞTAN SAKLANMAYALIM'

Açıklamasında ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü Michael Pompeo'nun hafta sonu Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'u eleştiren sözlerine de yanıt veren yetkili, Pompeo'unun 'küstahça halkın kalbi olan yüce liderliği eleştirerek' Pyongyang'ı provoke ettğini söyledi.

Yetkili "Şu anda önümüzdeki soru şu: Savaş ne zaman çıkacak? Biz savaş istemiyoruz ama ondan da (savaştan) saklanmayalım. ABD bizim sabrımızı ve bir nükleer savaşın fitilini ateşlememizi hafife almasın. Sürekli olarak güçlendirdiğimiz nükleer gücümüzle ABD'nin bunun sonuçlarını pahalı şekilde ödeyeceğinden emin olacağız" ifadelerini kullandı.


Pompeo açıklamasında ABD istihbaratının Kuzey Kore lideri Kim'in dünyada ve ülkesinde kendi durumunun 'ne kadar zayıf olduğuna dair bir fikri olmadığına' inandığını söylemişti.

ABD'ye ait çok sayıda hayalet uçağın da yer aldığı ve cuma günü sona erecek olan 'Açıkgöz' tatbikatına son olarak yine ABD'ye ait 2 adet B-1B ağır bombardıman uçağı katılmıştı.

Kuzey Kore özellikle ağır bombardıman uçaklarının bölgede uçurulmasının provokasyon olduğunu savunuyor. Pyongyang bir hafta önce ABD ana karasının tümüne ulaşma kabiliyetine sahip şu ana kadarki en güçlü kıtalararası balistik füzesini denediğini açıklamıştı.

ÇİN: SAVAŞ KİMSENİN YARARINA DEĞİL

Pyongyang'ın müttefiki Çin'den ise taraflara soğukkanlı olma çağrısı yaptı. Dışişleri Sözcüsü Geng Şuang "Tüm ilgili tarafların sakinliğini ve soğukkanlılığını korumasını, gerilimi azaltacak adımlar atmalarını ve birbirlerini provoke etmemelerini umuyoruz. Savaş çıkması kimsenin yararına değil. Bundan en fazla zarar görecek olanlar sıradan insanlar" dedi

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

YORUMLAR

 • Ali Can 08.12.2017 01:21:39 provokasyon. Kuzey kore abartiliyor. AYNI IRAK da oldugu gibi. YALAN MAKiNESi CALISMAYA BASLADI
 • Son Nokta 07.12.2017 23:06:58 ABD koreyi kışkırtıyor,japonya panikliyor bu durumdan ABD japonyaya kendini savunması için silah satıyor artık dünya acımasızlaştı büyük ülkeler kuralalrı koyup istedikleri zaman da değiştiriyor
 • can seven 07.12.2017 22:37:48 olasi bir büyük savasta kazanan olmayacaktir..biri önce davransa bile denizaltilardan ateslenen kimyasal ve nükleer bombalar yeryüzünü ebediyen harabeye cevirecektir...
 • görkem görkem 07.12.2017 21:30:24 Einstein der ki, "3. dünya savaşında silahlar kullanılacak mı bilmiyorum,ama 4. dünya savaşında taş ve sopalarla savaşacaklar"...4.bir dünya savaşı görmycek bu gezegen bana kalırsa..
 • Adu eren 07.12.2017 21:17:32 savaş cesaretlilerin ya da delilerin işidir.
 • osmanli torunu 07.12.2017 21:06:36 ABD karsiti tüm ülkeler birlesip israil ve ABD ye karsi hamle yapmalidir. Artik dünyada bazi dengelerin degismesi gerekiyor.Israilin devlet statüsü kaldirilmali ve yok edilmeli.Abd ise susmali!
 • TC Halil Erdoğan 07.12.2017 21:05:25 Bu gerilimin sebebi sağa sola nükleer füze denemesi yapan Kuzey Koredir. Bir an önce durdurulmalıdır.
 • Fatih Gürsoy 07.12.2017 21:00:15 2 delinin savaş çığırtkanlığı yüzünden milyonlar ölecek. Kimse savaş istemiyor, biri artık dur desin bu sorumsuzluğa. Savaş açma cüreti gösteren lider savaş suçlusu ve katildir, net.
 • f. k. 07.12.2017 20:55:56 Bu gerilim sebebi ABDdir. ABD artık durdurulmalıdır!
 • Levent K. 07.12.2017 20:11:10 ABD! Vietnam, Kore, Afganistan, Irak, Suriye yetmedi mi?!

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Tercih yapacaklar dikkat! Üniversite seçerken mutlaka dikkat etmeniz gereken 7 kriter…
İzmir’de üniversite okuyanların sahip olduğu 5 ayrıcalık
Yaz sendromu yaşayanlara kurtarıcı 5 hobi
En sevilen 8 Yunan adası hakkında bilmeniz gereken her şey!
İstanbul'da hayallerinizi gerçekleştirmek için 4 adım

EN SON HABERLER

 1. İran'da çatışma: 11 ölü
 2. Kuzey Kore yüzde 3.5 'küçüldü'
 3. Fas Meclis Başkanı'ndan "Türkiye ile ilişkileri güçlendirme" çağrısı
 4. Yunanistan’dan teröriste iltica
 5. ‘Kıbrıslı Türkleri azınlık yaptırmayacağız’
 6. İmzalardaki sır
 7. Macron boy hedefi: Fransa’da gündem dayakçı koruma
 8. Hollanda ile kriz 16 ay sonra sona erdi
 9. Amazonman
 10. Trump'ın avukatı Playboy modeliyle ilgili konuşmayı kaydetmiş