GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Dünya diken üstünde... ABD'den kritik açıklama geldi

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, "ABD, Lübnan’ın içinde ve dışındaki tüm tarafları, bu ülkenin toprak bütünlüğüne, hükümetine ve silahlı kuvvetleri gibi meşru ulusal kurumlarının bağımsızlığına saygı duymaya çağırıyor" ifadelerini kullandı. Lübnan'dan Hariri'ye dön çağrısı yinelenirken Fransa istifa eden Başbakan'ın özgür olduğunu savundu. Mısır yaşanan gerilimle ilgili savaştan yana olmadıklarını vurgularken BM'den sağduyu çağrısı geldi.

AA

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tillerson, ABD’nin Lübnan’ın egemenliği ve bağımsızlığını güçlü bir şekilde desteklediğini belirtti.

Tillerson, "ABD, Lübnan’ın içinde ve dışındaki tüm tarafları, bu ülkenin toprak bütünlüğüne, hükümetine ve silahlı kuvvetleri gibi meşru ulusal kurumlarının bağımsızlığına saygı duymaya çağırıyor." değerlendirmesinde bulundu.

SAYGI DUYUYORUZ

Bakan Tillerson, geçen hafta sonu Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da istifasını açıklayan Lübnan Başbakanı Saad Hariri’ye “ABD’nin güçlü bir müttefiki olarak” saygı duyduklarını kaydetti.

ABD’nin Lübnan’ın istikrarını desteklediğini vurgulayan Tillerson, Washington’un Lübnan’ın istikrarını tehdit edecek her türlü adıma karşı olduğunun altını çizdi.

Tillerson, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Tek güvenlik otoritesi olarak tanınması gereken Lübnan devletinin güvenlik güçlerinden başka yabancı güçlerin, milislerin ve silahlı unsurların ülkede meşru rolü yoktur. ABD, Lübnan’ın içinde ve dışında herhangi bir tarafın ülkeyi vekalet savaşları alanı haline getirmesine veya ülkede istikrarsızlığa yol açacak her türlü adıma karşı uyarıyor.” 

LÜBNAN'DAN HARİRİ'YE DÖN ÇAĞRISI

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın, Suudi Arabistan'ın Beyrut Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Velid Buhari'ye, Riyad'daki Saad Hariri'nin Lübnan'a dönmesi gerektiğini söylediği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Avn'ın Beyrut'taki Baabda Sarayı'nda kabul ettiği Suudi Arabistan'ın Beyrut Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Buhari'ye, Saad Hariri'nin Lübnan'a dönmesi gerektiğini ve Hariri'nin istifasının kabul edilemez olduğunu aktardığı ifade edildi.

Lübnan'daki bazı basın organları, bu görüşmeyi, "Lübnan, Hariri'nin Lübnan'a gelmesine izin verilmesini Suudi Arabistan'dan talep etti." şeklinde yorumladı.
Ülkedeki uluslararası ve yerel basında, Hariri'nin zorla istifa ettirildiği ve Riyad'da ev hapsinde tutulduğu iddiaları her geçen gün daha fazla gündeme geliyor.
Buhari ile görüşen Avn, daha sonra Lübnan'daki bazı büyükelçilerden oluşan Uluslararası Lübnan Destek Grubunu kabul etti.

"ENDİŞELİYİZ"

Büyükelçiler ile Avn arasında gerçekleşen toplantıda, Hariri'nin istifası sonrası yaşanan sürecin ve bundan sonra nasıl bir yol izlenilmesi gerektiğinin ele alındığı bildirildi.

Açıklamada Avn'ın şu ifadelerine yer verildi:

"Hariri'nin şu an bulunduğu şartlardan dolayı endişeliyiz. Kendisi Lübnan'a dönmeli ve istifa gerekçelerini açıklamalıdır. Bunu yapmadığı sürece istifası geçerli değildir."  Görüşme sonrası Uluslararası Lübnan Destek Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada, gruptaki büyükelçilerin Lübnan'ın istikrarı için yardıma hazır olduklarını ve mevcut krizin çözümünde Cumhurbaşkanı Avn'a destek vereceklerini ilettikleri aktarıldı.

"SUİKAST ENDİŞESİ"

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Baabda Sarayı'nda bugün, Çin, Katar, Suriye, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Mısır'ın Lübnan Büyükelçilerini ayrı ayrı kabul etti.

Lübnan Başbakanı Hariri, kurduğu hükümetin Aralık 2016'da meclisten güvenoyu almasının üzerinden 1 yıl geçmeden 4 Kasım'da, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da istifa ettiğini açıklamıştı.

İstifa konuşmasında, "Hizbullah ve İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırdığını" belirten Hariri, "kendisine yönelik suikast olabileceği endişesi taşıdığını" kaydetmişti.
Hariri'nin kurduğu 30 sandalyeden oluşan ulusal birlik hükümetinde Hizbullah örgütünün 2 bakanı bulunuyor.

FRANSA'DAN HARİRİ AÇIKLAMASI

Fransa Dışişleri Bakanı Fransa otoritelerinin Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin Suudi Arabistan'da göz altında olmadığına, özgürce hareket edebildiğine inandıklarını söyledi.

Bir radyo programında konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Hariri "bilgimiz dahilinde Suudi otoritelerince zorla alıkonulmuyor, bu sebeple hareket etmekte özgür olduğunu ve kendi seçimlerini yapabildiğini düşünüyoruz" dedi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan'da bir televizyon kanalında hayatının tehlikede olduğundan endişe ettiğini belirterek istifasını duyurdu ve o günden beri Lübnan'a dönmedi. Lübnan'da ise Hariri'nin zorla Suudi Arabistan'da alı konulduğu iddia ediliyordu.

MISIR: SAVAŞTAN YANA DEĞİLİZ

Mısır Cumhurbaşkanlığı, Lübnan'da "savaş seçeneği"nden yana olmadıklarını açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Bessam Radi, yerel bir televizyona verdiği demeçte, "Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin bölgenin durumu konusunda 'savaş seçeneğini reddettiği' yönünde birçok mesajı var." dedi.

Radi, "Körfezin güvenliği bizim için kırmızı çizgidir. Başkaları işlerimize müdahale etmemeli. Bölgede gerginliğin arttırılmamasını talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah dün yaptığı açıklamada, Lübnan'ın iç işlerine karışmakla suçladığı Suudi Arabistan'ın İsrail'den Lübnan'ı vurmasını istediğini iddia etmişti.

BM'DEN ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Lübnan'da yaşanan gelişmelerden endişe duyduğunu belirterek, bölgede yeni bir krizin çıkmasının yıkıcı sonuçlara neden olacağı uyarısında bulundu.

Guterres, BM Genel Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve İran arasında artan gerginliğe ve Lübnan'daki gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Suudi Arabistan, Lübnan ve bölgede nüfuz sahibi ülkelerden yetkililerle siyasi ve diplomatik seviyede yoğun temaslarda bulunduğuna dikkati çeken Guterres, Lübnan'da yaşanan gelişmelerden endişe duyduğunu söyledi.

Lübnan'ın birlik ve istikrarının korunmasının önemini vurgulayan Guterres, "Lübnan'da barışın korunmasını istiyoruz. Bölgede yeni bir krizin çıkması yıkıcı sonuçlara neden olur. Umarız bölgede trajik sonuçlar doğuracak gerginlik görmeyiz." dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 

YORUMLAR

 • Omer Faruk 11.11.2017 03:27:52 amerikan maşası suudi amerika ve israil el ele lübnan a ayar çekiyorlar....
 • vatan hepimizin 11.11.2017 01:06:24 En büyük mikser ABD ve ortadoğuda durduğu müddetçe karıştırmaya devam edecektir.
 • vatan hepimizin 11.11.2017 01:03:12 Toprak verimli olunca ekilen her nifak tohumu hızla yeşerecektir. Batı ülkelerine nifak tohumu ekemiyorsun çünkü birbirlerine düştüklerinde dağılıp yok olacaklarını biliyorlar.
 • Dark Lord 10.11.2017 23:56:03 ABD yetmedimi satığın silah bu yıl 300m $ arabistana 600m $ japonya ve güney koreye şimdi işid ve kuzey koredeki kukla kime ve neye hizmet ediyor
 • Ozzie from Sydney 10.11.2017 23:53:25 Biraraya gelemeyen 600 milyonluk Arap toplulugunu gormezden gelip, 10 milyonluk Israil'i sucluyorsunuz ya, ben daha size ne diyeyim!?
 • ömer özdemir 10.11.2017 23:22:27 Ortadoğuda hemen hemen her ülkede askeri var Abd'nin. Abd askerleri bölgeden çıkarılmadıkça bölgeye huzur gelmez.
 • derya duman 10.11.2017 23:10:24 Iraki 8 yil destekleyerek irana karsi savastiran simdide Suudilere uyguluyor.Muslumanlar icinde nifak tohumlari ekilmesine izin verilmemesi gerekir.Kaymagini hep abd ve israil yiyor.
 • Tekin Sosyal 10.11.2017 22:45:22 çiban başı arabistan....
 • halis turkmen 10.11.2017 22:38:33 Israil dünyayı yönetiyor.
 • BERK ALTAN 10.11.2017 22:33:23 İsrail pazar günü Lübnan a saldırabilir. Bu öyle küçük bir harekat olmaz. Ortalık karışabilir.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yılın açık artırması için geri sayım başladı!
Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...

EN SON HABERLER

 1. Berlin-Norveç arası mekik dokuyor
 2. Büyükelçi Aydın: Adil bir karar bekliyoruz
 3. Oyuncu Gerard Depardieu Cezayir’e yerleşiyor
 4. Son dakika... Türkiye uyarı atışı yaptı, Esad milisleri geri çekildi
 5. Oxfam skandalı büyüyor! Soruşturma başlatıldı
 6. Bayern taraftarından 20 yıl sonra gelen özür
 7. Rusya'dan Türkiye'ye Afrin mesajı
 8. Krefeld’de camiye onay çıktı
 9. Amerikalı Cumhuriyetçilerden aşırı sağcı Fransız Le Pen'e davet
 10. Müslüman karşıtı sözler AB'yi karıştırdı